czwartek, 25 czerwca 2026

[POLECAMY KSIAŻKĘ] Sposób na udany wakacyjny odpoczynek to dobra książka. Sprawdź nasze propozycje.

LATO W KOŁOBRZEGU - Aneta Karasińska

PRZESIĄKNIĘTA UPALNYM LATEM OPOWIEŚĆ O POSZUKIWANIU TOŻSAMOŚCI.

Leon Hoser samotnie wychowuje ośmioletniego synka, który od momentu rozpoczęcia nauki w pierwszej klasie często choruje, czym przysparza zmartwień zarówno ojcu, jak i pomagającej w jego wychowaniu babce......

Aneta Krasińska w III tomie cyklu „CZTERY PORY ROKU" zabiera swoich czytelników do nadmorskiego kurortu słynącego z długich skrzących się bielą plaż, będących niemym świadkiem przełomowych wydarzeń historycznych, które przyczyniły się do tego, że po ośmiu wiekach Kolberg stało się należącym do Polski Kołobrzegiem.

***
DOM PEŁEN SŁOŃCA - Karolina Wilczyńska 
Zakochaj się w urokliwym Jagodnie w sielskiej scenerii Gór Świętokrzyskich.

W urokliwym Jagodnie pojawi się Sylwia, która potrafi przedmiotom dawać drugie życie. Związek Sylwii i jej partnera przechodzi kryzys. Niestety, rodziny ich obojga nie ułatwiają im rozwiązania problemu. 

  • Czy bohaterom uda się odsunąć na bok wszelkie niedomówienia i wpuszczą do swojego uczucia trochę promyków nadziei? 
  • Tymczasem mieszkańcy Jagodna odkryją kilka ciekawych rzeczy – dlaczego panna Zuzanna tak kibicowała Marzenie i Jankowi? J
  • aką tajemnicę kryje leśna kapliczka? 
  • I czy Łukasz zdecyduje się przeczytać przypadkiem odnaleziony pamiętnik?

"Dom pełen słońca" to wspaniała i ciepła opowieść o tym, że nasza pamięć i umiejętność nadawania sensu pozornie niepasującym elementom pomagają stworzyć lepszą przyszłość.

Karolina Wilczyńska zaprasza do świata skąpanego w słonecznym świetle, dzięki któremu łatwiej nam dostrzec piękno życia. 

***

BEZ PLANU B - Wioletta Piasecka

Czasem trzeba zaufać życiu. To ono pisze najlepsze scenariusze.
Nowe wydanie „Bez planu B" Wioletty Piaseckej – autorki takich bestsellerów jak „Chata pod starym świerkiem" czy „Sekret bibliotekarki".

Renata ma wspaniałą rodzinę, wciąż jednak szuka poklasku w towarzystwie i w życiu zawodowym. Ewa zaś jest singielką, która stawia na karierę w korporacji. Nie ma czasu na rodzinę, przyjaźń czy choćby przelotne romanse.....
  • Co takiego wywróci życie Renaty i Ewy do góry nogami? 
  • Czy znajdą w sobie odwagę, by zmierzyć się z igraszkami losu?

***
MATKA ROKU - Gabriela Gargaś

Zabawna opowieść o tym, że nie zawsze trzeba być idealnym. 
Tatiana ma trzydzieści dziewięć lat. 
No dobra, prawie czterdzieści, do czego niechętnie się przyznaje. Stara się być najlepszą matką i żoną, ale wiadomo... chcieć, a móc to jednak wielka różnica. Życie – jak to życie – czasami potrafi spuścić łomot i najbardziej cierpliwą osobę wyprowadzić z równowagi. A Tatiana czasem tę cierpliwość traci. Na szczęście ma przyjaciółkę, która zawsze jej wysłucha. 
I kiedy kobieta wiedzie swoje spokojne życie i myśli, że nic już jej nie spotka, wtedy na jej drodze pojawia się Iwo – szkolna miłość – który nawija jej na uszy tonę makaronu, a że ona lubi jeść makaron, jest łasa na jego czułe słówka.



Poszukiwanie metafory w trakcie procesu twórczego - spotkanie autorskie z Januszem Rafałem Głowackim

Poszukiwanie metafory w trakcie procesu twórczego

Spotkanie autorskie z Januszem Rafałem Głowacki na wystawie Typologizacje perseweracyjne                       w poszukiwaniu ósmego dnia tygodnia


Już najbliższą sobotę, 27 czerwca 2026 roku Muzeum Częstochowskie zaprasza na spotkanie autorskie pt. Poszukiwanie metafory w trakcie procesu twórczego z Januszem Rafałem Głowackim na wystawie "Typologizacje perseweracyjne – w poszukiwaniu ósmego dnia tygodnia" w Galerii Dobrej Sztuki przy Al. NMP 47. Wydarzenie odbędzie się 27 czerwca 2026 roku o godzinie 16:00.

Od ponad dekady Janusz Rafał Głowacki eksploruje świat prostych układów opartych na kardynalnych figurach geometrycznych. Swoje działania określa metaforycznie jako „Poszukiwanie ósmego dnia tygodnia” próbę odnalezienia tego, co nie istnieje w oczywisty sposób.


W jego twórczości powracające, uporczywe rozważania nad formą i strukturą przyjmują charakter perseweracji – zjawiska psychologicznego polegającego na nieustannym powracaniu do tych samych idei. Jednocześnie artysta porządkuje i systematyzuje elementy swoich kompozycji, tworząc własne typologie geometrycznych układów.

*

Janusz Rafał Głowacki – profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie, związany z Wydziałem Sztuki, gdzie prowadzi pracownię dyplomową malarską w Katedrze Malarstwa. W latach 1978–1981 studiował Architekturę Wnętrz w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a następnie w latach 1981–1985 kontynuował edukację na Wydziale Grafiki tej samej uczelni specjalizując się w grafice warsztatowej. Dyplom obronił w pracowni prof. Andrzeja Pietscha.


Artysta ma na swoim koncie bogaty dorobek wystawienniczy. Zorganizował 40 wystaw indywidualnych oraz uczestniczył w ponad 180 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Jego prace prezentowane były m.in. w Japonii, Brazylii, Niemczech, Francji, Belgii, Szwecji, Włoszech oraz Stanach Zjednoczonych. Brał udział w licznych konkursach krajowych i międzynarodowych, zdobywając wielokrotnie nagrody i wyróżnienia.


Twórczość Janusza Rafała Głowackiego oscyluje wokół problematyki struktury obrazu, powtarzalności form oraz napięcia między intuicją a intelektem. Wystawa „Typologizacje Perseweracyjne – w poszukiwaniu ósmego dnia tygodnia” stanowi refleksję nad procesem nieustannego powracania do motywu, jego przekształceniami oraz próbą uchwycenia czasu wykraczającego poza linearny porządek doświadczenia.

 Zapraszamy www.Czest.Info / KULTURA

Dostałeś list z ZUS? Otwórz i przeczytaj.

Ponad 8,8 mln listów zostało wysłanych do klientów ZUS. W jednej kopercie znajdą decyzję dotyczącą waloryzacji wypłacanego przez ZUS świadczenia oraz decyzję o przyznaniu tzw. trzynastej emerytury.

Warto list z ZUS przeczytać, gdyż są w nim informacje zarówno o wysokości emerytury, renty czy innego długoterminowego świadczenia po marcowej waloryzacji jak i kwocie wypłacanej „trzynastki”. Stąd też w jednej kopercie klienci otrzymali dwie decyzje: o waloryzacji swojego świadczenia oraz o przyznaniu trzynastej emerytury.



- ZUS już od kilku lat wysyła te dwie decyzje w jednej kopercie, po to, aby uprościć kontakt z klientami i ograniczyć liczbę przesyłek. Dzięki temu świadczeniobiorcy otrzymują wszystkie najważniejsze informacje w jednym terminie. Takie rozwiązanie to również duża oszczędność dla finansów publicznych – wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim.

Informacja o wyższych świadczeniach

Waloryzacja emerytur i rent odbywa się z urzędu, raz w roku, w marcu. Emeryci i renciści nie muszą składać żadnych wniosków. W przesłanych decyzjach podana już zwaloryzowana kwota brutto oraz wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczki na podatek dochodowy.



W tym roku wskaźnik waloryzacji wyniósł 105,3 proc. - W wyniku tegorocznej waloryzacji najniższa emerytura, renta rodzinna oraz renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wzrosły do 1 978,49 zł brutto. Zwiększyły się również kwoty dodatków, m.in. dodatku pielęgnacyjnego, który od marca wynosi 366,68 zł, oraz dodatku dla sieroty zupełnej – do wysokości 689,17 zł – podaje rzeczniczka.

Trzynasta emerytura dla uprawnionych


W tej samej kopercie świadczeniobiorcy znaleźli również decyzję o przyznaniu dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego, czyli trzynastej emerytury. W 2026 roku wysokość „trzynastki” to 1978,49 zł brutto.
Coroczna wysyłka listów z kwotami wypłacanych przez nas świadczeń po marcowej waloryzacji to ustawowy obowiązek ZUS. W tym roku łącznie do emerytów i rencistów w całej Polsce trafiło 8 836 400 kopert z decyzjami.


Beata Kopczyńska regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim



Częstochowa: Parking przy Popiełuszki - wygodna alternatywa

W związku ze wzmożonym ruchem pielgrzymkowym i większą liczbą osób odwiedzających centrum Częstochowy, warto przypomnieć o możliwości korzystania z parkingu przy ul. ks. Jerzego Popiełuszki.

Obiekt, zarządzany przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Częstochowie, jest dogodnie położony w bezpośrednim sąsiedztwie III Alei Najświętszej Maryi Panny, co czyni go atrakcyjną alternatywą dla kierowców poszukujących miejsca postojowego w śródmieściu.

Parking oferuje 120 miejsc postojowych. Teren jest oznakowany, a opłaty można wnosić za pomocą dwóch zainstalowanych na miejscu parkometrów. Wjazd od ulicy Jasnogórskiej.

Obowiązujące opłaty są zgodne z cennikiem MOSiR. Dla samochodów osobowych i motocykli wynoszą: 2 zł – do 30 minut parkowania, 4 zł – do 1 godziny, 7 zł – do 2 godzin, 3 zł – za każdą kolejną rozpoczętą godzinę.

Kierowcy mogą również wykupić miesięczny abonament dla samochodów osobowych w cenie 120 zł. Należy jednak pamiętać, że abonament nie gwarantuje rezerwacji konkretnego miejsca postojowego – parkowanie odbywa się na dostępnych wolnych stanowiskach.

Ze względu na dużą liczbę miejsc oraz lokalizację blisko głównego ciągu komunikacyjnego prowadzącego w kierunku Jasnej Góry, parking przy ul. Popiełuszki stanowi szczególnie wygodne rozwiązanie dla pielgrzymów i turystów odwiedzających Częstochowę.

Szczegółowe informacje dotyczące parkingów MOSiR dostępne są na stronie internetowej: https://mosir.pl/parkingi/


Źródło: UM

wtorek, 23 czerwca 2026

Częstochowa: Poradnik na upały

W prognozach – skwar. Zamieszczamy więc rządową broszurę ze wskazówkami na taką aurę. W dwóch lokalizacjach pracują też miejskie kurtyny wodne.


Opracowany już w 2020 roku przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poradnik zawiera garść przydatnych informacji o tym, jak powinniśmy zachowywać się przy – prognozowanych latem coraz częściej i trwających coraz dłużej – tropikalnych temperaturach.
Sczegóły: https://www.gov.pl/web/rcb/jak-przetrwac-upal2 

W związku z przedstawionymi przez IMGW prognozami wysokich temperatur na najbliższe dni, Miasto rozstawiło też kurtyny wodne. Pierwsza działa już od zeszłego tygodnia przy Centrum Handlowym „Jagiellończycy”. Druga pojawiła się dzisiaj przy placu zabaw obok Przychodni Lekarskiej „Południe” przy ul. Mireckiego.

 Jako że przy Promenadzie Czesława Niemena trwają roboty budowlane, kurtyna wodna nie będzie instalowana przez Miasto w tym rejonie.


informacja Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UM

[KINO] „Zaproszenie” idealny materiał na remake. WYGRAJ KODY DO KINA lub GRY PLANSZOWE

„Zaproszenie” idealny materiał na remake. Ma szansę powtórzyć sukces „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”. W amerykańskiej wersji największe gwiazdy: Penelope Cruz, Seth Rogen, Edward Norton i Olivia Wilde. 
„Zaproszenie” tylko w kinach od 3 lipca!

Są filmy, których nie da się przetłumaczyć na inny język. I są takie, które wręcz proszą się o kolejne wersje – bo emocje, napięcia i relacje międzyludzkie działają wszędzie tak samo. Hollywood od lat uwielbia remaki, ale tylko nieliczne potrafią zrobić coś więcej niż odtworzyć oryginał scena po scenie. Najciekawsze z nich nie kopiują – tylko reinterpretują. 
Takie właśnie jest „Zaproszenie” w reżyserii Olivii Wilde.

„Zaproszenie” to amerykańska wersja hiszpańskiego hitu „Sentimental” Césca Gaya – kameralnej opowieści o dwóch parach, jednym wieczorze i emocjach, które wymykają się spod kontroli. Olivia Wilde nie tylko reżyseruje film, ale też gra jedną z głównych ról obok Setha Rogena, Penélope Cruz i Edwarda Nortona. Z pozoru niewinna kolacja szybko zamienia się w pole minowe dla małżeńskich frustracji, pożądania i skrywanych pretensji. Film miał premierę na Sundance i zebrał bardzo dobre reakcje za inteligentny humor oraz bezlitosną szczerość wobec współczesnych związków.
Co ciekawe, „Zaproszenie” wpisuje się w fascynujący trend remake’ów filmów obyczajowych – historii opartych nie na efektach specjalnych, lecz na chemii między bohaterami. A takie kino, jeśli jest dobrze napisane, podróżuje między kulturami wyjątkowo łatwo.

Reżyseria:
Olivia Wilde („Nie martw się, kochanie”, „Szkoła melanżu”)

Obsada:
Olivia Wilde, Seth Rogen, Penelope Cruz, Edward Norton
Gatunek: komedia
Produkcja: USA 2026
Dystrybucja w Polsce: Monolith Films

KONKURS!!! WYGRAJ KODY DO KINA lub GRY PLANSZOWE!

Wyślij e-mail na adres konkurs@czest.info
z hasłem "ZAPROSZENIE " w treści, a weźmiesz udział w losowaniu nagród!
Na maile czekamy do 1lipca 2026, do godz.12.00. Zwycięzców powiadomimy zwrotnie mail-em.
 


Powrót do tradycji, który smakuje. Dlaczego żeliwo znów jest modne?

Sezon grillowy nabiera rozpędu, a wraz z nim wraca moda na tradycyjne, trwałe i niezwykle praktyczne akcesoria kuchenne. Coraz więcej miłośników gotowania pod chmurką sięga po żeliwne patelnie grillowe, płyty oraz garnki, które jeszcze kilka lat temu kojarzyły się głównie z kuchnią naszych babć. Dziś żeliwo przeżywa prawdziwy renesans – i trudno się dziwić.
Dlaczego żeliwo jest tak cenione?

[POLECAMY KSIAŻKĘ] Sposób na udany wakacyjny odpoczynek to dobra książka. Sprawdź nasze propozycje.

LATO W KOŁOBRZEGU - Aneta Karasińska PRZESIĄKNIĘTA UPALNYM LATEM OPOWIEŚĆ O POSZUKIWANIU TOŻSAMOŚCI. Leon Hoser samotnie wychowuje ośmioletn...