piątek, 26 lutego 2021

Szczepienia nauczycieli nie bez problemów

Ze szczepień przeciwko Covid-19 skorzystało do 24 lutego włącznie ok. 42% pracowników miejskich placówek oświatowych, którzy zgłosili chęć zaszczepienia i mają obecnie prawo do szczepionki. Istnieje możliwość wykorzystania dodatkowych punktów szczepień dla nauczycieli wskazanych przez NFZ, ale brakuje odpowiedniej liczby szczepionek.

Wydział Edukacji Urzędu Miasta zebrał 24 lutego informacje, których dostarczyły dyrekcje łącznie 113 placówek oświatowych.

Ogólna liczba pracowników pedagogicznych i niepedagogicznych zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez częstochowski samorząd wynosi 5362. Wśród nich jest 4148 osób aktualnie uprawnionych do szczepień zgodnie z rządowymi wytycznymi.

Z grupy uprawnionych chęć przyjęcia szczepionki przeciwko Covid-19 zadeklarowało 2666 osób. Według danych Wydziału Edukacji do środy 24 lutego, zaszczepionych zostało na razie 1116 osób – są wśród nich nauczycielki i nauczyciele wszystkich typów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, przedszkoli, a także zatrudniony w szkołach personel administracyjny i pomocniczy.

Nauczyciele przyjmują szczepienia w tzw. szpitalach węzłowych – w Częstochowie są to Miejski Szpital Zespolony (z punktami szczepień przy ul. Mirowskiej oraz ul. Królowej Bony), a także podlegający władzom marszałkowskim Wojewódzki Szpital Specjalistyczny na Parkitce (z punktem szczepień przy ul. Bialskiej). Szczepionkę nauczyciele mogliby także teoretycznie przyjąć w dodatkowych punktach wyznaczonych przez NFZ, mieszczących się w Przychodni przy ul. Księżycowej oraz Spec-Med przy alei Wolności, a także w punkcie, który ma wspierać w szczepieniach Szpital na Parkitce (Janik-Med przy alei Najświętszej Maryi Panny). Na razie jednak – według informacji uzyskanych przez Wydział Zdrowia UM - te punkty jeszcze nie ruszyły, prawdopodobnie z uwagi na brak wystarczającej liczby szczepionek.

Przypomnijmy, że pierwsze zapisy tej grupy zawodowej na szczepienia ruszyły 8 lutego. W pierwszej kolejności zapisywać mogły się osoby do 60 roku życia – nauczycielki i nauczyciele przedszkolni, pracujący w trybie stacjonarnym pedagodzy klas I-III szkół podstawowych, osoby zatrudnione jako pomoc nauczyciela i pomoc wychowawcy, nauczyciele szkół i placówek specjalnych, nauczyciele i instruktorzy praktycznej nauki zawodu, pracujący stacjonarnie pedagodzy poradni psychologiczno-pedagogicznych, opiekunki w żłobkach, klubach dziecięcych, dzienni opiekunowie oraz pracownicy placówek pieczy zastępczej. Od 15 do 18 lutego prowadzono nabór dla kolejnych grup nauczycieli – do 65. roku życia oraz nauczycieli akademickich.

Nauczyciele zgłaszali wolę zaszczepienia się do dyrekcji swoich placówek. Te z kolei przekazywały wypełnione formularze w Systemie Informacji Oświatowej do Ministerstwa. Następnie zgłoszenia – poprzez NFZ – miały trafiać do punktu szczepień w szpitalu węzłowym, który powinien kontaktować się z daną szkołą w sprawie terminu szczepienia.

Z uwagi na różne tempo szczepień i możliwość uzyskania terminów, wiadomo że obecnie zdarzają się sytuacje, w których na szczepienia czekają jeszcze grupy nauczycieli pracujących z uczniami i przedszkolakami w systemie stacjonarnym, a realizowane są już szczepienia dla niektórych nauczycieli pracujących w trybie zdalnym.


Źródło: UM


Cztery dni darmowych dostaw na zakupy w drogerii internetowej i poprzez aplikację Rossmann PL

  Łowcy okazji zacierają ręce. Klientom, którzy zrobią zakupy w drogerii internetowej na www.rossmann.pl lub przez aplikacją Rossmann PL do...