wtorek, 23 lutego 2021

Zabezpieczenie przeciwpowodziowe

Podczas ostatniej sesji, częstochowscy radni przyjęli uchwałę w sprawie oceny stanu zabezpieczenia przeciwpowodziowego miasta Częstochowy.




Opracowany dokument zawiera szczegółową informację na temat zabezpieczenia przeciwpowodziowego, w szczególności: ocenę zagrożenia powodziowego; informację o terenach zalewowych; charakterystykę cieków wodnych; długości rzek i wałów przeciwpowodziowych na terenie miasta; stan rzek i rowów odwadniających na podstawie odbytych przeglądów wiosennych i jesiennych w latach 2018 – 2020; remonty i konserwacje wałów przeciwpowodziowych w latach 2018 – 2019; ocenę stanu technicznego i stopnia bezpieczeństwa wałów przeciwpowodziowych; budowli wałowych i towarzyszących; inwestycje, remonty i konserwacje niezbędne dla zabezpieczenia przeciwpowodziowego. 

System ochrony przeciwpowodziowej realizowany przez Gminę należy uznać za wystarczający do właściwego reagowania i prowadzenia akcji przeciwpowodziowej. Miasto Częstochowa posiada dobrze wyposażony magazyn przeciwpowodziowy, zbudowało system telemetrycznego monitoringu rzek (poziomu wody w rzekach), funkcjonuje też rozbudowany system ostrzegania ludności o zagrożeniach, wykorzystujący system elektronicznych syren alarmowych.

System monitoringu poziomu rzek sfinansowano z budżetu miasta (I etap budowy zakończono w 2016 w roku). System zaprojektował oraz wybudował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Na terenie miasta funkcjonują trzy Jednostki Ratowniczo-Gaśnicze Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej oraz Centralna Szkoła PSP, a także 12 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, z czego jedna to jednostka specjalistyczna ratownictwa wodno-nurkowego.

Od 1 stycznia 2018 r. administratorem wszystkich rzek oraz wałów przeciwpowodziowych jest Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

W 2019 roku na zlecenie instytucji administrującej rzekami wykonano inwestycję polegającą na przebudowie, nadbudowie i rozbudowie wałów przeciwpowodziowych na Warcie w kierunku od torów kolejowych (relacji Częstochowa – Kielce) do miejscowości Słowik (gm. Poczesna) oraz rozpoczęto realizację zadania pn. „Przebudowa, nadbudowa i rozbudowa wałów przeciwpowodziowych Kanału Kucelinka o długości 13,68 km na terenie miasta Częstochowy”.

Przyjęta przez Radę Miasta ocena stanu zabezpieczenia przeciwpowodziowego, stanowiąca załącznik do uchwały, jest przekazywana do Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, który przygotowuje podobny dokument na poziomie regionalnym: „Ocena stanu zabezpieczenia przeciwpowodziowego województwa śląskiego”.

Z pełnym dokumentem można zapoznać się w BIP:
https://bip.czestochowa.pl/artykul/33031/1168332/projekt-uchwaly-na-druku-br-9-xxxix-21-w-sprawie-oceny-stanu-zabezpieczenia-przeciwpowodziowego-miasta-czestochowy

Źródło: UM


Piotr Cugowski - Trasa koncertowa "40 i 4"

Filharmonia Częstochowska 10.06.2024   Piotr Cugowski zaprasza na niezwykłą muzyczną podróż, pełną rockowej energii i nostalgii! Wielbicie...