wtorek, 13 lipca 2021

Przed nami kolejne koncerty w ramach LETNIEGO JURAJSKIEGO FESTIWALU MUZYCZNEGO.

W najbliższe lipcowe soboty zapraszamy do Browaru na Jurze w Zawierciu oraz do Zamku w Bobolicach.

 Festiwal zainaugurowaliśmy 26 czerwca na Starym Rynku w Częstochowie Koncertem w 100-lecie Trzeciego Powstania Śląskiego w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Adama Klocka oraz z udziałem Juliusza Sętowskiego, którzy przybliżył zgromadzonym temat udziału częstochowian w Powstaniach Śląskich. Drugi przystanek na trasie Festiwalu znajdował się już na turystycznym szlaku w Podlesicach, w miejscu kultowym dla wspinaczy, czyli Trafo Base Camp. Tam 3 lipca utworami Astora Piazzolli zachwycił publiczność zespół w składzie: Siergiej Wowkotrub – skrzypce, Alicja Miruk-Mirska – skrzypce, Tomasz Ptak – altówka, Adam Klocek – wiolonczela, prowadzenie, Jan Kołacki – kontrabas oraz bandoneonista Klaudiusz Baran (artysta wszechstronny, także akordeonista, rektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina). 10 lipca, zawitaliśmy do jurajskiego Olsztyna, gdzie w zabytkowym Kościele św. Jana Chrzciciela kwartet w składzie: Alicja Miruk-Mirska – skrzypce, Siergiej Wowkotrub – skrzypce, Malwina Kęsicka – altówka, Adam Klocek - wiolonczela, zaprezentował Mozartowskie divertimenta oraz jeden z najsłynniejszych utworów w dorobku wiedeńskiego klasyka, serenadę Eine kleine Nachtmusik.




W kolejne soboty zapraszamy do Browaru na Jurze w Zawierciu 17 lipca i Zamku w Bobolicach 24 lipca
Muzycznie królować będą największe przeboje muzyki klasycznej w oryginalnych składach. 
  • W Zawierciu koncert Classic & Gypsy wykona kwintet: Siergiej Wowkotrub - skrzypce, Wojciech Rot – skrzypce, Tomasz Ptak - altówka, Adam Klocek – wiolonczela, prowadzenie, Krzysztof Rajczyk – kontrabas.
  •  Na Zamku w Bobolicach wystąpi kwartet wiolonczel Four Cellos w składzie: Adam Klocek – wiolonczela, prowadzenie, Emilia Sługocka – wiolonczela, Siergiej Rysanow – wiolonczela, Zofia Kulisiewicz – wiolonczela.



Browar na Jurze w Zawierciu

Browar na Jurze to rodzinna firma założona w 1997 roku Zawierciu, w której pracuje już drugie pokolenie rodziny Piątków. Jedynym z podstawowych powodów wybrania tego miejsca była studnia głębinowa o głębokości 125 metrów, z której czerpana jest źródlana woda pochodzącą z podziemnych formacji wapienia muszlowego o idealnych proporcjach wapnia do magnezu. Piwna rewolucja w Browarze zaczęła się od pierwszego piwa górnej fermentacji (Jurajskie Bursztynowe - uwarzone w 2007 roku, produkowane do dziś). Obecnie w Browarze na Jurze warzone są piwa dolnej i górnej fermentacji, piwa bezalkoholowe oraz kwaśne. Przy Browarze działa Karczma u Stacha i to w jej ogrodach 17 lipca odbędzie się koncert w ramach naszego Festiwalu.



Królewski Zamek Bobolice


Bobolice to położona w samym sercu Jury niewielka miejscowość zatopiona wśród wapiennych ostańców. Jej powstanie nierozerwalnie wiąże się z istniejącym tu zamkiem. Zamek Bobolice został zbudowany w połowie XIV wieku przez króla Kazimierza Wielkiego. Był elementem systemu obronnego jurajskich warowni, które chroniły zachodniej granicy królestwa od strony Śląska. Wraz z zamkiem, w Bobolicach powstała osada, którą zamieszkiwali rzemieślnicy, kupcy, rolnicy. Pod zamkiem znajdowała się kuźnia, browar, gospoda oraz inne zabudowania gospodarcze. Na przestrzeni wieków Bobolice oraz tutejszy zamek wielokrotnie zmieniały właścicieli. Miejscowość na przełomie XIV i XV wieku była częścią dóbr królewskich, by następnie przejść w ręce rodów szlacheckich. Obecnie zamek należy do rodziny Laseckich.

Zamek oraz jego okolice mocno ucierpiały podczas kilkukrotnych najazdów. Najbardziej dramatyczny okazał się "potop szwedzki", od czasu którego zamek zaczął popadać w ruinę. Ostatnią świetną kartę w historii Bobolic zapisał król Jan III Sobieski, który obozował pod murami zamku udając się do Krakowa na koncentrację wojsk przed odsieczą wiedeńską. Zamek Bobolice powrócił do stanu z lat swojej największej świetności w 2011 roku, po latach prac rekonstrukcyjnych. Dziś znajduje się tu też hotel oraz restauracja, a miejscowość stała się jednym z najpopularniejszych adresów na turystycznej mapie Polski.

Przypomnijmy, że koncert Orkiestry Filharmonii Częstochowskiej uświetnił oficjalną uroczystość otwarcia Zamku we wrześniu 2011 roku. 
Wracamy do Bobolic po dekadzie, aby 24 lipca zagrać koncert w ramach Letniego Jurajskiego Festiwalu Muzycznego.



Szczegółowy program Festiwalu u nas: 

Fot.: Agnieszka Małasiewicz

[POLECAMY KSIĄŻKĘ] Wzruszające, autentyczne historie z dużą dawką emocji. Sprawdź nasze propozycje.

W cieniu Majdanka - Sylwia Kubik Niezwykle wzruszająca, autentyczna historia dwóch sióstr, które rozdzieliła akcja pacyfikacyjna przeprowadz...