poniedziałek, 4 lipca 2022

LETNI JURAJSKI FESTIWAL MUZYCZNY 2022 - KOLEJNY KONCERT 10 LIPCA W ZŁOTYM POTOKU


Niedziela 10.07.2022, godz. 17.00 Pałac Raczyńskich

LETNI JURAJSKI FESTIWAL MUZYCZNY 2022 – ZŁOTY POTOK

Honorowy patronat Wójta Gminy Janów Edwarda Moskalika


Wystąpi: 

QUARTETTO NOTTURNO

  • Wojciech Rot - skrzypce
  • Siergiej Wowkotrub - skrzypceMalwina Kęsicka - altówka
  • Adam Klocek – wiolonczela, prowadzenie


W programie: divertimenta Wolfganga Amadeusa Mozarta, w tym najsłynniejsze Eine kleine Nachtmusik

Juliusz Sętowski - rys historyczny

Wstęp wolny

Regionalny Ośrodek Kultury oferuje transport do Złotego Potoku w cenie 28 zł (cena obejmuje dojazd na miejsce koncertu i z powrotem oraz ubezpieczenie). 

Zainteresowanych prosimy o kontakt z Regionalnym Ośrodkiem Kultury, tel. 34 324 94 81

Zapraszamy: https://czest.info/LETNI-JURAJSKI-FESTIWAL-MUZYCZNY-2022

- LETNI JURAJSKI FESTIWAL MUZYCZNY 2022 zainaugurowaliśmy w niedzielę 26 czerwca w Kościele Ewangelicko-Augsburskim. W koncercie wystąpiły oba zespoły artystyczne naszej Filharmonii: Chór i Orkiestra pod dyrekcją Adama Klocka. 
Prelekcję na temat historii świątyni wygłosił Juliusz Sętowski. 
Koncert inauguracyjny swym patronatem objął Prezydent Miasta Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. 
Kolejny przystanek na trasie LETNIEGO JURAJSKIEGO FESTIWALU MUZYCZNEGO w niedzielą 10 lipca w Złotym Potoku.
Będzie to niepowtarzalna okazja zobaczenia wnętrza Pałacu Raczyńskich w Złotym Potoku, który od dawna niedostępny jest zwiedzającym. 
Wystąpi w nim zespół Quartetto Notturno w składzie: Wojciech Rot - skrzypce, Siergiej Wowkotrub - skrzypce, Malwina Kęsicka - altówka, Adam Klocek – wiolonczela, który wykona divertimenta oraz najsłynniejszą serenadę Mozarta Eine kleine Nachtmusik.
 Rys historyczny przedstawi Juliusz Sętowski.

Historia Pałacu Raczyńskich w Złotym Potoku

Pierwszy dwór obronny (zwany później zamkiem) w Potoku Złotym wzniesiono pod koniec XVI wieku. Wiemy, że w 1625 roku Jan Koryciński sprzedał go Stanisławowi Koniecpolskiemu, słynnemu hetmanowi wielkiemu koronnemu. Ten przekazał go swemu bratankowi, Janowi Koniecpolskiemu, który zapisał się w historii tych ziem założeniem miasta – Janowa. W XVIII i pierwszej połowie XIX wieku zamek przechodził z rąk do rąk, niszczejąc i podupadając na znaczeniu. W 1829 roku przejął go Stanisław Leski, który obok zrujnowanego budynku postawił drewniany dworek. Mieszkali w nim kolejni właściciele Złotego Potoku. Momentem przełomowym w dziejach miejscowości był zakup majątku w 1851 roku przez gen. Wincentego Krasińskiego. Na miejscu zamku wzniósł on rezydencję pałacową w stylu neoklasycystycznym. W 1857 roku przebywał w niej Zygmunt Krasiński z rodziną. Tragedia – niespodziewana śmierć czteroletniej córki, Elżbiety – spowodowała, że poeta na stałe wyjechał z Polski do Paryża i nigdy już nie wrócił do kraju. W 1877 roku w pałacu zamieszkała najstarsza córka Zygmunta Krasińskiego, Maria Beatrix. Wyszła ona za mąż za hrabiego Aleksandra Raczyńskiego. Małżeństwo doprowadziło pałac do stanu świetności. Ponowną renowację pałacu przeprowadził hr. Karol Raczyński na początku XX wieku. Pałac jest jednopiętrowy. Od frontu znajduje się pięcioosiowy ryzalit z trójkątnym szczytem – umieszczono na nim herb Raczyńskich. Narożniki są boniowane. Przed wejściem głównym stoi portyk z kolumnami, które podtrzymują balkon. Wejścia strzegą dwa kamienne lwy z kartuszami herbowymi Raczyńskich i Czetwertyńskich. Wnętrze było wielokrotnie przebudowywane. Nieliczne elementy wyposażenia prezentowane są w dworku obok. Dzieła sztuki i inne cenne przedmioty wywieźli Niemcy w 1945 roku, reszta została zniszczona - wraz z wkroczeniem Armii Czerwonej. Niegdyś z prawego skrzydła pałacu wyrastała neogotycka wieża, ale została rozebrana w przededniu II wojny światowej. Pałac otoczony jest przez rozległy park krajobrazowy. Po 1945 roku majątek upaństwowiono, a w pałacu przez wiele lat mieściła się szkoła (źródło: www.jura.travel)

[POLECAMY KSIĄŻKĘ] Twój weekend z dobrą książką? Sprawdź nasze propozycje!

NIESPOKOJNE NIEBO - Charlotte Link FINAŁOWA OPOWIEŚĆ O LOSACH: FELICJI, BELLE I ALEXANDRY Lata 70., Niemcy. Los nie był łaskawy dla Belle.  ...