wtorek, 12 października 2021

Filharmonia Częstochowska - WIELCY SKRZYPKOWIE - DZIEDZICTWO HUBERMANA - KONCERTY




Piątek 15.10.2021, godz. 19.00 Sala koncertowa

WIELCY SKRZYPKOWIE – NANCY ZHOU

  • Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej
  • Nancy Zhou - skrzypce
  • Adam Klocek – dyrygent

W programie: Piotr Czajkowski – Koncert skrzypcowy D-dur op. 35, Piotr Czajkowski – Suita „Jezioro łabędzie" op. 20a

***


WIELCY SKRZYPKOWIE - DZIEDZICTWO HUBERMANA to cykl, podczas którego na przestrzeni bieżącego sezonu z Orkiestrą Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Adama Klocka występować będą utalentowani i utytułowani skrzypkowie polscy i zagraniczni.
Mamy nadzieję, że nowy cykl zadośćuczyni Melomanom brak tegorocznej edycji Festiwalu Hubermana. Podczas pierwszego koncertu wystąpi znakomita skrzypaczka Nancy Zhou. W jej wykonaniu usłyszymy Koncert skrzypcowy D-dur Piotra Czajkowskiego, jeden z najbardziej ulubionych koncertów Bronisława Hubermana. W programie koncertu także niezwykle popularna muzyka z baletu "Jezioro łabędzie".


NANCY ZHOU - skrzypaczka uznawana za jedną z najważniejszych postaci dzisiejszego świata muzycznego. Do rozwoju jej międzynarodowej kariery przyczyniło się szczególnie zwycięstwo na Konkursie Skrzypcowym im. Izaaka Sterna w Szanghaju w 2018 roku.

Urodzona w Teksasie w rodzinie chińskich imigrantów, na skrzypcach zaczęła grać w wieku czterech lat pod okiem ojca, później u Miriam Fried w Nowej Anglii, gdzie zdobyła tytuł licencjata Sztuki na Harvard College. W 2008 roku zwróciła na nią uwagę Anne-Sophie Mutter i jej fundacja udzieliła młodej skrzypaczce wsparcia. Nancy Zhou Debiutowała w wieku trzynastu lat z orkiestrą San Antonio Symphony, później współpracowała m.in. z: Royal Stockholm Philharmonic Orchestra, Finnish Radio Symphony, St. Petersburg Philharmonic, Hong Kong Philharmonic Orchestra, Shanghai Symphony Orchestra, China National Symphony, Kansas City Symphony, San Diego Symphony, Padua Chamber Orchestra.

Artystka gra na skrzypcach Josepha Guarneriego z lat 1730-33, znanych jako „Le Sphynx” użyczonych jej przez prywatną osobę.


***

Piątek 19.11.2021, godz. 19.00 Sala koncertowa

WIELCY SKRZYPKOWIE – JAKUB JAKOWICZ


CZTERY PORY ROKU


  • Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej
  • Jakub Jakowicz – skrzypce
  • Adam Klocek - dyrygent
W programie: Max Richter – Vivaldi Four Seasons Recomposed; Astor Piazzolla – Pory roku


Zderzenie dwóch współczesnych spojrzeń na jedno z najsłynniejszych barokowych dzieł, czyli CZTERY PORY ROKU Vivaldiego. Dla Astora Piazzolli były one tylko inspiracją. Argentyńczyk stworzył swoje Cztery pory roku Buenos Aires jako zbiór czterech utworów napisanych w rytmie tanga.

Max Richter dokonał rekompozycji Vivaldiego, odrzucił 3/4 oryginalnego materiału, ale zachował silne muzyczne DNA włoskiego kompozytora, tworząc zupełnie nową, hipnotyzującą muzykę z minimalistycznym barokowym akcentem. Płyta z materiałem ‘Vivaldi Four Seasons Recomposed’ Maxa Richtera znalazła się na szczycie list przebojów muzyki klasycznej w 22 krajach.

***

JAKUB JAKOWICZ - gry na skrzypcach uczył się u swojego ojca Krzysztofa Jakowicza, pod którego kierunkiem studiował w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Był również ostatnim uczniem jednego z twórców polskiej szkoły skrzypcowej, prof. Tadeusza Wrońskiego.

Koncertuje od 11 roku życia. Grał ze wszystkimi czołowymi polskimi orkiestrami. W 2001 zadebiutował z Filharmonikami Monachijskimi pod dyrekcją Pinchasa Steinberga, wykonując I Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego. Od tego czasu występował jako solista z wieloma renomowanymi orkiestrami na całym świecie. Jako kameralista Jakub Jakowicz od lat tworzy duet skrzypcowy z ojcem, Krzysztofem. Od 2000 gra z pianistą Bartoszem Bednarczykiem. Jest również związany z dwoma kwartetami smyczkowymi: w latach 2008–2014 był prymariuszem Lutosławski Quartet, z którym dokonał m.in. nagrania kompletu kwartetów smyczkowych Grażyny Bacewicz, a od 2006 r. jest członkiem Zehetmair Quartet, zespołu stworzonego przez austriackiego skrzypka i dyrygenta Thomasa Zehetmaira.

Jakub Jakowicz jest laureatem pierwszych nagród na konkursach skrzypcowych w Lublinie (1993), Wattrelos we Francji (1995) i Takasaki w Japonii (1999). W 2001 został jednym z trzech zwycięzców Międzynarodowej Trybuny Młodych Wykonawców w Bratysławie. Jest także laureatem Paszportu „Polityki” za rok 2003. W 2007 r. otrzymał nagrodę „Orfeusz” podczas Festiwalu „Warszawska Jesień”, zaś w roku 2018, w uznaniu za wybitny wkład w upowszechnienie muzyki Witolda Lutosławskiego, został uhonorowany Medalem 100-lecia urodzin kompozytora, przyznawanym przez Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego.

Artysta nosi tytuł doktora sztuk muzycznych. Uczy gry skrzypcowej na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie oraz w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Gra na instrumencie Braci Gand (Paryż, 1859), dzięki uprzejmości Fondation Jerzy Semkow.

***

Piątek 3.12.2021, godz. 19.00 Sala koncertowa

WIELCY SKRZYPKOWIE – ROMAN KIM

  • Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej
  • Roman Kim – skrzypce
  • Adam Klocek – dyrygent

W programie: Niccolo Paganini – Koncert skrzypcowy D-dur nr 1 op. 6; Johannes Brahms – Wariacje na temat Haydna op. 35a

***  

ROMAN KIM jest uznawany na całym świecie za jednego z najbardziej innowacyjnych i biegłych skrzypków naszych czasów. Nieustannie przyczynia się też do ewolucji techniki gry na skrzypcach, poszerzając granice tego, co jeszcze kilka lat temu było uważane za niemożliwe nawet przez najlepszych skrzypków na świecie.

Kiedy w 2010 roku 19-letni wówczas solista zaprezentował na YouTube film, w którym wykonywał transkrypcję Arii na strunie G Johanna Sebastiana Bacha, wywołał prawdziwą sensację. Fakt, że grał wszystkie cztery partie partytury na jednych skrzypcach, zadziwił wybitnych znawców i sławnych skrzypków. Od tego czasu jego świeże i niekonwencjonalne podejście do muzyki klasycznej jest oklaskiwane w całej Europie, Rosji, Azji i Stanach Zjednoczonych. Kim gra pod batutą wybitnych dyrygentów, a towarzyszą mu słynne orkiestry. Jako solista Roman Kim zwraca szczególną uwagę na twórczość Niccolò Paganiniego, walcząc z uprzedzeniami, że muzyka Paganiniego jest jedynie powierzchownymi wirtuozowskimi popisami.

Śladem wielkiej i dawnej tradycji komponowania przez solistów, Roman Kim jest także wykonawcą własnych kompozycji. Muzyka Romana Kima jest romantyczna, tonalna i melodyjna. Choć nawiązuje na wielkich kompozytorów XIX wieku, jest również bardzo oryginalna ze względu na techniczne nowinki, które pozwalają mu tworzyć absolutnie zadziwiające dźwięki. W 2017 zadebiutował albumem „Kimpossible”, wydanym przez Sony Classical i przyjętym z entuzjazmem przez krytykę na całym świecie.
Urodzony w Kazachstanie w rodzinie o koreańsko-tatarsko-białoruskich korzeniach, Kim zaczął grać na skrzypcach jako pięciolatek. Mając osiem lat wstąpił do klasy słynnej prof. Galiny Turchaninowej w Centralnej Szkole Muzycznej w Moskwie. W 2004 otrzymał stypendium Fundacji Mścisława Rostropowicza. W 2008 rozpoczął studia w Kolonii u prof. Wiktora Tretiakowa. W 2012 roku wygrał Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy „Valsesia Musica”. Kim grał koncerty we Włoszech, Niemczech, Francji, Węgrzech, Rosji, USA, Chinach, Korei Południowej, Rumunii, Szwajcarii i na Tajwanie.

Roman Kim mieszka obecnie w Kolonii i studiuje kompozycję w tamtejszym konserwatorium. Gra na skrzypcach, które sam zaprojektował. Instrument powstał w warsztacie mistrza lutnika Alexandra Hazina (Kolonia) pod nazwą „Superior” w 2015.


Bilety na każdy koncert cyklu: do nabycia w kasie Filharmonii oraz na stronie www





Życzenia Świąteczne

Życzymy Państwu radosnych, pełnych słońca  Świąt Wielkanocnych, dużo radości, wiosennej energii, ciepła i nadziei w sercach Częstochowskie I...