czwartek, 19 maja 2022

Częstochowski ROK realizuje kolejne szkolenia w ramach zadania „Cyfrowe peregrynacje”

W Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie trwa realizacja zadania pn. „Cyfrowe peregrynacje”. Zadanie jest realizowane w ramach projektu „Konwersja cyfrowa domów kultury”, który jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 3.2 „Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej” Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 (PO PC). Operatorem programu jest Narodowe Centrum Kultury.

Projekt jest kompleksowym działaniem, umożliwiającym nabycie kompetencji cyfrowych w pracy animacyjnej i edukacyjnej pracowników Regionalnego Ośrodka Kultury, odpowiedzialnych za przygotowanie i realizację oferty kulturalnej. To także zakup specjalistycznego sprzętu oraz odpowiedniego oprogramowania, które umożliwi profesjonalne prezentowanie oferty online, w szczególności zadań z zakresu edukacji kulturalnej z różnych dziedzin, kierowanych do mieszkańców gmin subregionu północnego województwa śląskiego, oddalonych od centrów kultury, zagrożonych wykluczeniem cyfrowym i społecznym. Realizacja projektu umożliwi przygotowanie oferty stymulującej kreatywność uczestników reprezentujących wszystkie grupy wiekowe i społeczne. Projekt w formie działań online: wykładów, warsztatów, projekcji filmowych oraz wirtualnych wizyt w galeriach Regionalnego Ośrodka Kultury będzie stanowił alternatywną propozycję w dobie pandemii Covid 19 oraz w post pandemicznej rzeczywistości.

W pierwszym etapie realizacji projektu beneficjenci wzięli udział w cyklu szkoleń organizowanych przez Narodowe Centrum Kultury, skorzystali z pomocy tzw. „tutora cyfrowego”. Kolejne etapy działań obejmą zakupy specjalistycznego sprzętu oraz dalsze szkolenia z zakresu poszerzania kompetencji cyfrowych. Ostatnie spotkanie szkoleniowe w siedzibie ROK-u odbędzie 23 maja br. w godzinach 9.00-16.00. Istotnym komponentem projektu są także szkolenia dla animatorów gminnych ośrodków kultury, współpracujących z Regionalnym Ośrodkiem Kultury. W dniach 11 i 16 oraz 23 maja br. zapraszamy na cykl szkoleń, dotyczących m.in. zagadnień z zakresu wykorzystania mediów społecznościowych do promocji projektów w sieci oraz tworzenia estetycznej grafiki, przygotowania i przeprowadzenia transmisji lub webinarów od strony technicznej oraz tworzenia transkrypcji i napisy do filmów oraz nagrań.

Do programu złożono1221 wniosków, z czego 1006 przeszło pozytywnie ocenę formalną. Granty na łączną kwotę 26 430 500 złotych otrzymało 200 instytucji kultury.

Regionalny Ośrodek Kultury zakończenie swojego projektu, opiewającego na kwotę 116 100 zł, planuje na 30 czerwca 2022 r.




Społeczna Szkoła Baletowa i Ognisko Baletowe w Częstochowie zapraszają na 65 jubileuszowy popis uczniów pt.: "ŚLADAMI KONTUSZA I PAWICH PIÓR" - 25 Maja 2024 - Klub Politechnik Częstochowa

  W tym roku mija 65 lat od czasu, kiedy w sercach małżonków Nowakiewiczów - aktorów Teatru im. Adama Mickiewicza zakiełkowała potrzeba ...