poniedziałek, 5 października 2020

W PAŹDZIERNIKU w FILHARMONII CZĘSTOCHOWSKIEJ

9.10.2020, godz. 19.30 Kościół rektoracki KONCERT PRZY ŚWIECACH


  • Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej
  • Hanna Błachuta – sopran, Kinga Chudzikowska – wiolonczela, Siergiej Rysanow – wiolonczela, Justyna Skoczek - klawesyn
  • Adam Klocek – dyrygent 
W programie: Antonio Vivaldi – Koncert na 2 wiolonczele g-moll RV531, George Frideric Haendel – Oda na dzień św. Cecylii, Claudio Monteverdi – Duet „Pur ti miro”, Antonio Caldara – Aria “Fortuna e Speranza” z opery “Nitrocri”, Antonio Vivaldi - Koncert na smyczki g-moll RV156

ks. Mikołaj Węgrzyn - słowo o muzyce

Kolejna odsłona cyklu koncertów, który już od dekady Filharmonia organizuje w częstochowskich obiektach sakralnych. Wcześniej w Sali Rycerskiej na Jasnej Górze, od czterech lat w niezwykle klimatycznym i przychylnym muzykom Kościele Najświętszego Imienia Maryi. Koncerty prowadzi rektor Kościoła, nieoceniony ks. Mikołaj Węgrzyn, Duszpasterz Środowisk Twórczych Archidiecezji Częstochowskiej, Dyrektor Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie. W programie złożonym z kompozycji barokowych wystąpi Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej w kameralnym składzie pod dyrekcją Adama Klocka oraz soliści: wiolonczeliści naszej Orkiestry Kinga Chudzikowska i Siergiej Rysanow, Hanna Błachuta – sopran, Justyna Skoczek – klawesyn.

****


15.10.2020, godz. 19.00 Sala koncertowa POLSKA MUZYKA CHÓRALNA 1977–2017



  • Czwartkowy Wieczór z Chórem Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum
  • Janusz Siadlak – dyrygent
W programie: Górecki, Twardowski, Pałłasz, Widłak


22.10.2020, godz. 18.00 Foyer Filharmonii  WERNISAŻ WYSTAWY "MUZYKA W MALARSTWIE ELŻBIETY I LECHA LEDECKICH "

Elżbieta Ledeckaartystka, malarka. Po uzyskaniu dyplomu mgr. sztuki na ASP we Wrocławiu wraca do Częstochowy. Malarstwo staje się jej pasją. Zaraz po ukończeniu uczelni tworzy obrazy abstrakcyjne, nawiązuje w nich do muzyki, tańca, do macierzyństwa. Dyplom z malarstwa powstaje jako interpretacja kompozycji Strawińskiego. Szybko wychodzi z tego nurtu i zaczyna tworzyć prace realistyczne w oparciu o impresjonizm. Maluje pejzaże, akty.

W każdym temacie szuka światła, którym buduje swoje obrazy. Dużo podróżuje po świecie, co znajduje odbicie w nowych cyklach malarskich.

Muzyka jest inspiracją wielu obrazów malarki, stąd temat obecnej wystawy MUZYKA W MALARSTWIE ELŻBIETY LEDECKIEJ.




Zajmuje się także ceramiką. Jest to jej druga pasja. Należy do ZPAP. Miała 40 wystaw indywidualnych w Polsce i za granicą, w tym w Danii, Niemczech, w Czechach i w USA w Galeriach Nowego Jorku w 2013. Namalowała 1700 obrazów. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych i państwowych w Polsce, w Niemczech, Danii, we Francji, w Czechach, Słowacji, we Włoszech i w USA, a także Japonii. Od 1981 do 2001 pracowała jako nauczyciel plastyki w Liceum Ogólnokształcącym im. Romualda Traugutta w Częstochowie i w Liceum Plastycznym jako nauczyciel ceramiki i rysunku.

Prowadziła Galerię „Za bramą” oraz Galerię „Bon Art”. Od 2000 w trzyosobowym zespole, z Magdaleną Kmiecik i z Leszkiem Ledeckim, projektuje wnętrza, witraże i ceramikę.

Lech Ledecki - artysta, grafik, malarz, ceramik. W 1973 ukończył Wyższą Szkołę Sztuk Pięknych we Wrocławiu w stopniu mgr. sztuki, po czym osiadł w Częstochowie i tu rozpoczął swoją pracę artystyczną.

Początkowe lata związał z Filharmonią. Ówczesny dyrektor Dionizy Krzepczak zaprosił go do współpracy polegającej na projektowania znaków dla Filharmonii. Pierwsze projekty powstały w latach 1974 i 1975 i występowały w formie znaczków do klapy, ale także jako znak firmowy na każdym afiszu, plakacie, na programach w formie drukowanej. Do kolejnych edycji organizowanego przez Filharmonię Częstochowską międzynarodowego Festiwalu Jeunesses Musicales, od 1974 do 1986, tworzył znak firmowy, a także całe opracowanie graficzne (plakaty, afisze, programy) oraz ceramiczną plakietkę. Z Filharmonią współpracował także przy okazji innych festiwali: Skrzypcowego im. Grażyny Bacewicz (lata 1978-1986) oraz Ars Chori (1985 i 1986). Jest autorem okolicznościowego znaczka na 35-lecie Filharmonii.

Opracowany w 1974 dla Filharmonii znak graficzny funkcjonuje do dziś jako podstawa jej logo.

Równolegle cały czas zajmował się malarstwem i ceramiką. Należy do ZPAP. Miał 33 wystawy indywidualne malarstwa, w tym: w Polsce, w Niemczech, w Czechach i w Nowym Jorku w 2013. Jego prace znajdują się w zbiorach państwowych i prywatnych, w kraju i na świecie.

Obecna wystawa w Filharmonii nosi tytuł MUZYKA W MALARSTWIE LECHA LEDECKIEGO.

Jego obrazy nigdy nie były w pełni realistyczne. Wypracował swój własny styl, bliski ekspresjonizmowi, zbliżając się do surrealizmu. Jego malarstwo bywa nasycone kolorem, czasami z kolei oszczędnie się w nim porusza, tworząc bardzo nastrojowe kompozycje.

Wstęp na zaproszenia.

Wystawę można oglądać do 6.12.2020 podczas imprez odbywających się w Filharmonii

***

23.10.2020, godz. 19.00 Sala koncertowa  Rachmaninow II Symfonia


  • Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej
  • Adam Klocek – dyrygent
  • Regina Gowarzewska - słowo o muzyce
W programie: Siergiej Rachmaninow – II Symfonia e-moll op. 27

II Symfonia e-moll op. 27 Rachmaninowa powstawała w latach 1906–07. Premiera odbyła się w Sankt Petersburgu 8 lutego 1908, dyrygował sam kompozytor. Partytura dedykowana jest Siergiejowi Tanejewowi, rosyjskiemu kompozytorowi, pedagogowi (u którego studiował właśnie Rachamaninow) teoretykowi, pisarzowi i uczniowi Piotra Czajkowskiego. Symfonia ta, obok Preludium cis-moll, II Koncertu fortepianowego i III Koncertu fortepianowego oraz Rapsodii na temat Paganiniego, pozostaje jednym z najbardziej znanych utworów kompozytora.



***

Pozostałe imprezy w październiku w Filharmonii:

  • 16.10.2020, godz. 17.30, 21.00 Accantus Live 2.0, Sala koncertowa Organizator: Sono Sp. z o.o.
  • 17.10.2020, godz. 16.00, 19.45 Spektakle „Wąsik” , Sala koncertowa Organizator: Agencja Novakka 
  • 25.10.2020, godz. 20.00 Mrozu, Sala koncertowa Organizator: Agencja Adria Art
  • 28.10.2020, godz. 18.50 Akademicki Koncert Kameralna, Sala kameralna wystawa, wykład, koncert
  • 31.10.2020, godz. 16.00, 19.30 Spektakle „Dobrze się kłamie”, Sala koncertowa Organizator: Agencja Adria-Art
Terminy i godziny rozpoczęcia imprez mogą ulec zmianie

Nowe profile rehabilitacji leczniczej finansowanej przez ZUS

  Rehabilitacja lecznicza finansowana przez ZUS to forma prewencji rentowej, która przynosi wymierne efekty. Dzięki niej wiele osób może kon...