9.10.2020, godz. 19.30 Kościół rektoracki KONCERT PRZY ŚWIECACH
- Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej
- Hanna Błachuta – sopran, Kinga Chudzikowska – wiolonczela, Siergiej Rysanow – wiolonczela, Justyna Skoczek - klawesyn
- Adam Klocek – dyrygent
ks. Mikołaj Węgrzyn - słowo o muzyce
Kolejna odsłona cyklu koncertów, który już od dekady Filharmonia organizuje w częstochowskich obiektach sakralnych. Wcześniej w Sali Rycerskiej na Jasnej Górze, od czterech lat w niezwykle klimatycznym i przychylnym muzykom Kościele Najświętszego Imienia Maryi. Koncerty prowadzi rektor Kościoła, nieoceniony ks. Mikołaj Węgrzyn, Duszpasterz Środowisk Twórczych Archidiecezji Częstochowskiej, Dyrektor Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie. W programie złożonym z kompozycji barokowych wystąpi Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej w kameralnym składzie pod dyrekcją Adama Klocka oraz soliści: wiolonczeliści naszej Orkiestry Kinga Chudzikowska i Siergiej Rysanow, Hanna Błachuta – sopran, Justyna Skoczek – klawesyn.
****
15.10.2020, godz. 19.00 Sala koncertowa POLSKA MUZYKA CHÓRALNA 1977–2017
- Czwartkowy Wieczór z Chórem Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum
- Janusz Siadlak – dyrygent
22.10.2020, godz. 18.00 Foyer Filharmonii WERNISAŻ WYSTAWY "MUZYKA W MALARSTWIE ELŻBIETY I LECHA LEDECKICH "
Elżbieta Ledecka - artystka, malarka. Po uzyskaniu dyplomu mgr. sztuki na ASP we Wrocławiu wraca do Częstochowy. Malarstwo staje się jej pasją. Zaraz po ukończeniu uczelni tworzy obrazy abstrakcyjne, nawiązuje w nich do muzyki, tańca, do macierzyństwa. Dyplom z malarstwa powstaje jako interpretacja kompozycji Strawińskiego. Szybko wychodzi z tego nurtu i zaczyna tworzyć prace realistyczne w oparciu o impresjonizm. Maluje pejzaże, akty.
W każdym temacie szuka światła, którym buduje swoje obrazy. Dużo podróżuje po świecie, co znajduje odbicie w nowych cyklach malarskich.
Muzyka jest inspiracją wielu obrazów malarki, stąd temat obecnej wystawy MUZYKA W MALARSTWIE ELŻBIETY LEDECKIEJ.
Zajmuje się także ceramiką. Jest to jej druga pasja. Należy do ZPAP. Miała 40 wystaw indywidualnych w Polsce i za granicą, w tym w Danii, Niemczech, w Czechach i w USA w Galeriach Nowego Jorku w 2013. Namalowała 1700 obrazów. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych i państwowych w Polsce, w Niemczech, Danii, we Francji, w Czechach, Słowacji, we Włoszech i w USA, a także Japonii. Od 1981 do 2001 pracowała jako nauczyciel plastyki w Liceum Ogólnokształcącym im. Romualda Traugutta w Częstochowie i w Liceum Plastycznym jako nauczyciel ceramiki i rysunku.
Prowadziła Galerię „Za bramą” oraz Galerię „Bon Art”. Od 2000 w trzyosobowym zespole, z Magdaleną Kmiecik i z Leszkiem Ledeckim, projektuje wnętrza, witraże i ceramikę.
Lech Ledecki - artysta, grafik, malarz, ceramik. W 1973 ukończył Wyższą Szkołę Sztuk Pięknych we Wrocławiu w stopniu mgr. sztuki, po czym osiadł w Częstochowie i tu rozpoczął swoją pracę artystyczną.
Początkowe lata związał z Filharmonią. Ówczesny dyrektor Dionizy Krzepczak zaprosił go do współpracy polegającej na projektowania znaków dla Filharmonii. Pierwsze projekty powstały w latach 1974 i 1975 i występowały w formie znaczków do klapy, ale także jako znak firmowy na każdym afiszu, plakacie, na programach w formie drukowanej. Do kolejnych edycji organizowanego przez Filharmonię Częstochowską międzynarodowego Festiwalu Jeunesses Musicales, od 1974 do 1986, tworzył znak firmowy, a także całe opracowanie graficzne (plakaty, afisze, programy) oraz ceramiczną plakietkę. Z Filharmonią współpracował także przy okazji innych festiwali: Skrzypcowego im. Grażyny Bacewicz (lata 1978-1986) oraz Ars Chori (1985 i 1986). Jest autorem okolicznościowego znaczka na 35-lecie Filharmonii.
Opracowany w 1974 dla Filharmonii znak graficzny funkcjonuje do dziś jako podstawa jej logo.
Równolegle cały czas zajmował się malarstwem i ceramiką. Należy do ZPAP. Miał 33 wystawy indywidualne malarstwa, w tym: w Polsce, w Niemczech, w Czechach i w Nowym Jorku w 2013. Jego prace znajdują się w zbiorach państwowych i prywatnych, w kraju i na świecie.
Obecna wystawa w Filharmonii nosi tytuł MUZYKA W MALARSTWIE LECHA LEDECKIEGO.
Jego obrazy nigdy nie były w pełni realistyczne. Wypracował swój własny styl, bliski ekspresjonizmowi, zbliżając się do surrealizmu. Jego malarstwo bywa nasycone kolorem, czasami z kolei oszczędnie się w nim porusza, tworząc bardzo nastrojowe kompozycje.
Wstęp na zaproszenia.
Wystawę można oglądać do 6.12.2020 podczas imprez odbywających się w Filharmonii
***
23.10.2020, godz. 19.00 Sala koncertowa Rachmaninow II Symfonia
- Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej
- Adam Klocek – dyrygent
- Regina Gowarzewska - słowo o muzyce
II Symfonia e-moll op. 27 Rachmaninowa powstawała w latach 1906–07. Premiera odbyła się w Sankt Petersburgu 8 lutego 1908, dyrygował sam kompozytor. Partytura dedykowana jest Siergiejowi Tanejewowi, rosyjskiemu kompozytorowi, pedagogowi (u którego studiował właśnie Rachamaninow) teoretykowi, pisarzowi i uczniowi Piotra Czajkowskiego. Symfonia ta, obok Preludium cis-moll, II Koncertu fortepianowego i III Koncertu fortepianowego oraz Rapsodii na temat Paganiniego, pozostaje jednym z najbardziej znanych utworów kompozytora.
Pozostałe imprezy w październiku w Filharmonii:
- 16.10.2020, godz. 17.30, 21.00 Accantus Live 2.0, Sala koncertowa Organizator: Sono Sp. z o.o.
- 17.10.2020, godz. 16.00, 19.45 Spektakle „Wąsik” , Sala koncertowa Organizator: Agencja Novakka
- 25.10.2020, godz. 20.00 Mrozu, Sala koncertowa Organizator: Agencja Adria Art
- 28.10.2020, godz. 18.50 Akademicki Koncert Kameralna, Sala kameralna wystawa, wykład, koncert
- 31.10.2020, godz. 16.00, 19.30 Spektakle „Dobrze się kłamie”, Sala koncertowa Organizator: Agencja Adria-Art