W czasie lekcji uczniowie dowiadują się po co się ubezpieczamy, jakie świadczenia nam przysługują, kiedy jesteśmy ubezpieczeni, od czego zależy wysokość emerytury oraz jak otworzyć firmę, opłacać składki i kontaktować się z ZUS-em elektronicznie. Ta wiedza pozwoli im świadomie, po zakończeniu edukacji, wkroczyć na rynek pracy.
Egzamin z życia
- Dla uczniów i nauczycieli przygotowaliśmy materiały edukacyjne, prezentacje multimedialne, filmy i scenariusze lekcji. Wszystko to napisane jest przystępnym językiem, ciekawie zilustrowane i opatrzone dodatkowymi treściami. Często te materiały stają się w domach rodzinnych naszych uczniów takim vademecum ze świadczeń, a młodzież ekspertami z ubezpieczeń społecznych. Trzeba przyznać, że wiedza naszych olimpijczyków znacznie przewyższa tę jaką ma przeciętny Polak. Dziś młodzi nie zastanawiają się nad tym, co im grozi, gdy sami wykluczą się z ubezpieczeń społecznych, chociażby wybierając umowy o dzieło. Nie zdają sobie sprawy powagi sytuacji, gdy w wyniku nieszczęśliwego wypadku, choroby, stracą sprawność i możliwość zarobkowania, a wcześniej nie podlegali ubezpieczeniom społecznym. Niestety, takie historie dzieją się na co dzień, dlatego warto poznać konsekwencje swoich decyzji w dorosłości, by nie zaprzepaścić egzaminu z życia - mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.
Wiedza warta indeksu
Po „Lekcjach z ZUS” uczniowie mogą swoją wiedzę zweryfikować biorąc udział w Olimpiadzie „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Zgłoszenia do udziału w konkursie przyjmowane są do 20 listopada. Olimpiada składa się z trzech etapów. Pierwszy (na etapie szkoły) odbędzie się 7 grudnia br. i będzie polegał na rozwiązaniu testu z wiedzy o ubezpieczeniach społecznych. Troje uczniów, którzy najlepiej rozwiążą test, będzie reprezentowało szkołę jako drużyna w drugim etapie Olimpiady, tzw. wojewódzkim, który odbędzie się 19 marca 2021 r. Z etapu wojewódzkiego zostanie wyłoniona najlepsza szkolna reprezentacja w danym województwie. Krajowy etapie Olimpiady odbędzie się w Centrali ZUS 16 kwietnia 2021 r. Zakład bierze pod uwagę możliwość przeprowadzenia danego etapu zdalnie, przy wykorzystaniu wybranej platformy internetowej.
Na laureatów Olimpiady czekają cenne nagrody rzeczowe oraz indeksy na liczące się uniwersytety w Polsce. Od 22 kwietnia Olimpiada ZUS jest także na wykazie olimpiad tematycznych (zawodowych) MEN i tytuł jej laureata lub finalisty od roku szkolnego 2021/2022 będzie uprawniał do zwolnienia z części pisemnej egzaminu zawodowego technika ekonomisty i technika rachunkowości.
Jak się zgłosić do projektu
Zgłoszenia do „Lekcji z ZUS” i Olimpiady można przekazywać koordynatorom ds. komunikacji społecznej i edukacji, których adresy i telefony można znaleźć na stronie www.zus.pl/edukacja w zakładce Kontakt do koordynatorów. W naszym województwie jest sześć oddziałów ZUS (Bielsko-Biała, Chorzów, Częstochowa, Rybnik, Sosnowiec i Zabrze), z których koordynatorzy udostępnią materiały i informacje na temat „Lekcji z ZUS”, jak i innych działań edukacyjnych.
Beata Kopczyńska regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego