Bogna Jarzemska - Misztalska mierzy się z "Głębią Koloru", Grzegorz Pabel pokazuje swoje ,,Malarstwo”, Justyna Talik opowiada "Jaki kolor ma czerwona kapusta", a wystawę pod hasłem "Po prostu malarstwo" zaprezentuje Beata Bebel-Karankiewicz.
Bogna Jarzemska - Misztalska jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, laureatką wielu nagród i wyróżnień. Zajmuje się malarstwem oraz dziedziną sztuki niezwykle rzadką, którą uprawia niewielu współczesnych artystów. To wymagające niezwykłego kunsztu malarstwo emaliowe – obrazy pokryte kolorowymi szkliwami i wypalane w temperaturach 1000 st. C. Technika emalii malarskiej opiera się na specjalistycznej wiedzy z zakresu zespalania ze sobą metalu i szkła, a i sam proces tworzenia jest niezmiernie pracochłonny i wymagający profesjonalnego zaplecza technicznego. Obrazy w ten sposób zrealizowane nazywa się często „obrazami narodzonymi w ogniu”.
Grzegorz Pabel ukończył malarstwo w Pracowni Jana Cybisa na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jest twórcą przede wszystkim obrazów olejnych i akrylowych na płótnie. Na wystawie w Częstochowie znajdą się również przykłady malarstwa wodnego na podłożu jedwabnym. Grzegorz Pabel należy do nielicznego grona artystów tworzących tą techniką.
Justyna Talik od października 2020 roku, jest słuchaczką Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie, dyscyplina; sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki, gdzie w ramach studiów prowadzi badania wsparte praktyką. Cykl obrazów składających się na wystawę można włączyć w coraz częściej obecny w sztuce nurt ekologiczny. Wszystkie zaprezentowane obrazy powstały w oparciu o naturalne materiały barwiące, jak soki i/lub wywary pozyskane z roślin jadalnych, między innymi: burak zwyczajny, czerwona kapusta, klitoria ternateńska czy czerwony hibiskus.
Beata Bebel - Karankiewicz jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplom w 1985 roku, na kierunku malarstwo, w pracowni Jana Szancenbacha. W 1997 roku uzyskała tytuł doktora w dziedzinie plastyka, na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie. W malarstwie Bebel-Karankiewicz odczytać można wiele inspiracji i nawiązań do sztuki XX-wieku (Jan Cybis, Artur Nacht-Samborski, action painting Pollocka czy koncepcje kapistów, a przede wszystkim jej mistrz – Jan Szancenbach).
Wszystkie wystawy będzie można oglądać w MGS do 12 czerwca.
Początek wernisaży o godz. 18.