Bohaterem tegorocznego „Czytania w bramie” będzie Michał. Elżbieta Zubrzycka w książce
„Sekrety Michała. Czasem pozory mylą” pokazuje jak łatwo dotknąć wrażliwości młodego człowieka i źle go ocenić. Z wesołego i pełnego energii chłopca, poprzez splot niedomówień, zamyka się w sobie i staje się niemiły. Autorka pokazuje jak łatwo można pogorszyć sytuację, jednocześnie podsuwa rozwiązania sytuacji trudnych i konfliktowych.
Zaniżone poczucie własnej wartości, wykluczenie z grupy społecznej, wyszydzanie. To problemy, które współcześnie wybrzmiewają ze stron gazet, z rozmów, z historii opowiadanych między stroskanymi dorosłymi. Można powiedzieć, że eskalacja problemów społecznych, zagrożenie bezpieczeństwa, brak oparcia w najbliższych powoduje że młody człowiek traci swój grunt i stabilność. Dzięki stabilnej samoocenie młody człowiek osiąga samoakceptację. Tak jak w przypadku Michała bohatera tegorocznej lektury trzeba wnikliwej współpracy między rodziną, pedagogami i najbliższym otoczeniem.
Sekret tkwi w…
Sekret tkwi w braku sekretów. To, co jest niewytłumaczone dziecku, okazuje się ciężarem i sprawa, że młoda krucha istota sama dopowiada historię. Pojawia się narastające napięcie, kiedy jest ono wykluczane z rozmowy „w sprawy dorosłych”. Dziecko, które jest odsuwane od trudnych tematów, samo tworzy własny scenariusz. A ze swojego zachowania robi pancerz ochronny, na przerażone i drżące serce. Książka „Sekrety Michała” stawia dorosłym pytanie: czy o wszystkim należy z dziećmi porozmawiać, czy też lepiej chronić je przed problemami przerastającymi dziecięcą wrażliwość, a więc ukrywać niewygodne fakty?
Jakie książki już przeczytano?
Literatura zawsze odkrywa przed czytelnikami nowe wartości. Tak było w poprzednich latach, kiedy dzieci zamieniały się w detektywów niczym Lasse i Maja ("Biuro detektywistyczne Lassego i Mai" Martina Widmarka) czy też uczyły się instrukcji udzielania pierwszej pomocy i rozgrywały mecz piłkarski w oparciu o wartości (książki Grzegorza Kasdepke „Kuba i Buba w szpitalu, czyli o prawach dziecka i pacjenta niemal wszystko!”, „Drużyna pani Miłki, czyli o szacunku, odwadze i innych wartościach”). Dzieci zmierzyły się też z „Opowiadaniami” Isaaca Bashevisa Singera, wracając do staromiejskich zabaw swoich rówieśników sprzed wieku. Zapoznały się z przewodnikiem po bezpiecznej zabawie na podwórkach dzięki książce Grzegorza Kasdepke „Ostrożnie”. W zeszłym roku staromiejskie podwórka były wypełnione muzyką za sprawą „Muzyczna zgraja” Izabelli Klebańskiej.
Startujemy o godzinie 16.00 w każdy piątek lipca (1., 8., 15., 22., 29.)
Akcja realizowana jest w ramach organizowania społeczności lokalnej dla dzielnicy Stare Miasto, w ramach działań Partnerstwa „Stare Miasto – Nowe Życie”.
Ma ona charakter cykliczny.
Więcej informacji o lokalizacjach poszczególnych spotkań można znaleźć na fanpage'u Partnerstwa na Rzecz Aktywności Lokalnej „Stare Miasto – Nowe Życie”.
Więcej informacji o lokalizacjach poszczególnych spotkań można znaleźć na fanpage'u Partnerstwa na Rzecz Aktywności Lokalnej „Stare Miasto – Nowe Życie”.