Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Ochrona środowiska. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Ochrona środowiska. Pokaż wszystkie posty

czwartek, 12 września 2024

Elektroniczne wnioski – duże oszczędności finansowe dla budżetu i ochrona środowiska

Już około 1 mld złotych oszczędności dla budżetu państwa dało przeniesienie do ZUS obsługi świadczeń dla rodzin. Wprowadzenie elektronicznych wniosków ograniczyło również zanieczyszczenie środowiska. Rodzice i opiekunowie nie musieli drukować ok. 120 ton tradycyjnych papierowych wniosków.

Obecnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych obsługuje programy dla rodzin: 800 plus, Dobry Start, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, dofinansowanie żłobkowe, a od października - Aktywny Rodzic. Klienci składają wnioski o świadczenia tylko drogą elektroniczną, co nie tylko przyśpiesza ich obsługę, ale także jest tańsze dla państwa.


- Od początku 2022 roku realne oszczędności dla budżetu państwa wynikające z automatyzacji procesu obsługi wniosków przekroczyły już 1 mld zł. Z naszych szacunków wynika, że w przypadku świadczenia 300 plus koszt obsługi jednego wniosku spadł z 10 zł do 30 gr. - mówi Mariusz Jedynak, wiceprezes ZUS. - W przypadku programu 500 plus roczny koszt obsługi jednego wniosku spadł z 51 zł do 6 zł. Oznacza to, że w kilkuletniej perspektywie planowane oszczędną sięgają kilku miliardów złotych – dodaje wiceprezes.

Przeniesienie obsługi wniosków ograniczyło zanieczyszczenie środowiska. - Szacujemy, że dzięki elektronizacji niepotrzebne było drukowanie około 120 ton papierowych wniosków. Z każdym miesiącem oszczędności będą większe – podkreśla Jedynak.

Elektronizację procesu wnioskowania chwalą również rodzice i opiekunowie. Wniosek np. o 300-złotowe dofinansowanie do wyprawki szkolnej mogą oni złożyć w dowolnej chwili. - Obserwujemy, że niektórzy rodzice decydują się na taki krok np. około północy, bo wtedy mają na to czas. Nowoczesne narzędzia dają ogromne możliwości. Pozwalają na to, że w niektórych sprawach ZUS jest dostępny przez całą dobę i z różnych miejsc na świecie, taki wniosek o świadczenie można wysłać na przykład z zagranicznych wakacji – mówi Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka ZUS w województwie śląskim.

Wnioski o świadczenia rodzinne można składać wyłącznie elektronicznie przez portal Emp@tia, bankowość elektroniczną, Platformę Usług Elektronicznych ZUS (eZUS), a także za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mobilnej mZUS. W platformie ZUS oraz aplikacji mZUS można również sprawdzić szczegóły złożonych wniosków, informacje o przyznaniu świadczeń, terminy ich wypłat i wysokość. Gdy rozpatrzenie wniosku wymaga dodatkowych wyjaśnień od rodziców, to ZUS kontaktuje się z nimi także za pomocą PUE. To przyspiesza obsługę spraw i dodatkowo ogranicza zużycie papieru.

Beata Kopczyńska Regionalna Rzeczniczka Prasowa ZUS w województwie śląskim

czwartek, 23 lutego 2023

Eko-dotacje w Częstochowie. Wkrótce nabór wniosków

Częstochowianki i częstochowianie do 28 kwietnia będą mogli składać wnioski o dotacje do wymiany kotłów grzewczych, montażu fotowoltaiki i usuwania azbestu.


Rada Miasta Częstochowy na lutowej sesji przyjęła uchwały na dofinansowanie zadań inwestycyjnych realizowanych przez osoby fizyczne z zakresu ochrony środowiska, tj. modernizacji systemów grzewczych, montażu instalacji fotowoltaicznych oraz usuwania wyrobów budowlanych zawierających azbest.

Zgodnie z zapisami uchwały w tej sprawie wchodzą w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia ich w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.

Dofinansowanie będzie przysługiwać na inwestycje planowane do realizacji po dacie podpisania umów dotacji, jednak nie później niż do 20 września 2023 roku - w przypadku montażu instalacji fotowoltaicznych oraz usuwaniu wyrobów azbestowych. W przypadku modernizacji systemu grzewczego czas na realizację zadania będzie upływał 27 października.

W przypadku likwidacji kotła opalanego węglem i zastąpieniu go ekologicznym źródłem ciepła, tj. podłączeniem do sieci ciepłowniczej, ogrzewaniem elektrycznym, kotłem gazowym, kotłem olejowym bądź pompą ciepła - dofinansowanie wyniesie do 70% kosztów netto zakupu nowego źródła ciepła (bez kosztów projektu, montażu oraz dodatkowych materiałów) lub wykonania przyłącza do węzła cieplnego wraz z węzłem, jednak nie więcej niż 6 tys. zł.

Dofinansowanie montażu instalacji fotowoltaicznych wyniesie do 50 proc. poniesionych kosztów netto, jednak nie więcej niż 6 tys. zł.

W przypadku usuwania azbestu z nieruchomości, dofinansowywane będą koszty demontażu, transportu oraz unieszkodliwienia na uprawnionym składowisku płyt azbestowo-cementowych z dachu bądź elewacji budynku. Kwota dotacji wyniesie do 70% kosztów netto poniesionych przez wnioskodawcę, ale nie więcej niż 5 tys. zł.

Jeśli na nieruchomości zalegają odpady azbestowe zdemontowane na niej przed 1 stycznia 2021 r., to można ubiegać się o dotację na transport i unieszkodliwienia tych odpadów. Dofinansowanie wyniesie do 50 proc. kosztów takiej usługi, jednak nie więcej niż 2 tys. zł.

Wnioski o przyznanie dotacji będzie można składać w kancelarii Urzędu Miasta Częstochowy po wejściu w życie przedmiotowych uchwał nie później niż do dnia 28 kwietnia 2023 r. (decydować będzie data wpływu wniosku do urzędu).

Źródło: UM Częstochowy

wtorek, 9 marca 2021

Antysmogowy filtr w centrum miasta

Na placu Biegańskiego w Częstochowie stoi specjalny filtrator antysmogowy. Od kilku tygodni testowo oczyszcza powietrze w centrum miasta.


Pojawienie się urządzenia to efekt udziału Częstochowy w projekcie badawczym, realizowanym przez Agencję Wspierania Ochrony Środowiska Sp. z o.o. Na mocy porozumienia w centralnym punkcie miasta bezpłatnie ustawiono specjalny filtrator, który od kilku tygodni mierzy i oblicza ilość usuniętych zanieczyszczeń smogowych z przestrzeni miejskiej (lokalizację wybrano ze względu na duże natężenie emisji spalin). Efektem pomiarów ma być opracowanie analizy, która docelowo posłuży jako jeden z elementów poprawy jakości życia i zdrowia mieszkańców terenów zurbanizowanych.

Ustawienie urządzenia możliwe było po uzyskaniu pozytywnej opinii Wydziału Ochrony Środowiska UM oraz Estetyka Miejskiego. Urząd Miasta udostępnił lokalizację na placu Biegańskiego oraz złącze energetyczne. Wcześniej ekologicznym projektem Agencja Wspierania Ochrony Środowiska zainteresowała Senatora RP Wojciecha Koniecznego (jako członka senackiej Komisji Zdrowia oraz Parlamentarnego Zespołu Antysmogowego), który skierował pismo do miasta i nastąpiły uzgodnienia.

Źródło: UM

[POLECAMY KSIAŻKĘ] Sposób na udany wakacyjny odpoczynek to dobra książka. Sprawdź nasze propozycje.

LATO W KOŁOBRZEGU - Aneta Karasińska PRZESIĄKNIĘTA UPALNYM LATEM OPOWIEŚĆ O POSZUKIWANIU TOŻSAMOŚCI. Leon Hoser samotnie wychowuje ośmioletn...