Pierwszy hejnał Częstochowy skomponowany został już w latach 50. XX w. przez Zygfryda Jałowieckiego. W roku 1966 można było go wysłuchać podczas obchodów 1000-lecia państwa polskiego. Był to utwór o tyle nietuzinkowy, że skomponowany na trzy trąbki, a nie na jedną – jak typowa kompozycja tego rodzaju, choćby hejnał krakowski. Autorem kolejnego hejnału był Stanisław Antoni Sypek. Ten najnowszy – tradycyjnie przeznaczony na jedną trąbkę – został napisany przez Mateusza Pospieszalskiego, wybitnego częstochowskiego muzyka, instrumentalistę, kompozytora, członka m.in. grup ,,Tie Break” i ,,Voo Voo”. Zapis nutowy hejnału jest zastrzeżony i prawnie chroniony.
Sprawie wyboru hejnału poświęcone było przeprowadzone w formie telekonferencji spotkanie ,,Zespołu do spraw uroczystości i ceremoniału miejskiego” 12 listopada. Przewodniczył mu zastępca prezydenta Częstochowy Ryszard Stefaniak, a uczestnikami byli m.in. naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Sportu Aleksander Wierny oraz – w charakterze zaproszonego eksperta – dyrektor Filharmonii Częstochowskiej Adam Klocek. Przez aklamację zdecydowano, że jako potencjalny hejnał Częstochowy prezydentowi miasta przedstawiony zostanie właśnie utwór Mateusza Pospieszalskiego. Prezydent – po zapoznaniu się z utworem – zaproponował go z kolei Radzie Miasta, która poprzez uchwałę zgodziła się na taki hejnał.
To jeszcze nie koniec procedury – teraz bowiem hejnał będzie musiał jeszcze zostać zaopiniowany przez Komisję Heraldyczną, czyli organ opiniodawczo-doradczy Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
W piątek, 18 grudnia, kompozytor nowego hejnału – Mateusz Pospieszalski – odwiedził Urząd Miasta, w którym spotkał się z prezydentem Krzysztofem Matyjaszczykiem i przekazał mu symboliczny zapis nutowy swojego utworu.
Radni podjęli też uchwałę w sprawie zamiaru ustanowienia ,,Honorowego Medalu za zasługi dla Miasta Częstochowy”, ustalenia jego wzoru oraz zasad i trybu jego nadawania.
Medalem „Praemiando Incitat” – co z łaciny można przetłumaczyć jako ,,nagradzając – zachęca” – mają być wyróżniane osoby fizyczne, prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, które poprzez swoją działalność zawodową, społeczną i publiczną – względnie realizację swoich zadań na rzecz miasta – przyczyniły się w sposób szczególny do jego rozwoju i promocji.
Odznaczenie będzie I lub II stopnia (Złoty lub Srebrny). Medal I stopnia prezydent Częstochowy nada po zasięgnięciu opinii Konwentu Odznaczenia; z kolei Medal II stopnia będzie mógł zostać nadany z własnej inicjatywy prezydenta.
Jak czytamy w opisie, odznaczenie będzie się składać z dziesięcioramiennej asymetrycznej gwiazdy, z nałożoną na nią okrągłą tarczą z herbem miasta i napisem ,,Praemiando Incitat Częstochowa” na otoku. Do całości dołączona będzie materiałowa baretka.
Z wnioskiem o nadanie odznaczenia będą mogły występować instytucje, organizacje społeczne, przedsiębiorcy, a także grupa 5 radnych obowiązującej kadencji Rady Miasta. Wniosek powędruje do Konwentu za pośrednictwem prezydenta Częstochowy.
Podobnie jak w przypadku hejnału, w sprawie ustanowienia medalu będzie jeszcze potrzebna opinia Komisji Heraldycznej.
Źródło: UM