Każdego lata pojawiają się doniesienia o dzieciach, osobach starszych i zwierzętach pozostawianych w nagrzanych samochodach. I choć świadomość społeczna w tym zakresie rośnie, wciąż trzeba przypominać – nie bądź obojętny.
Z takim apelem Galeria Jurajska startuje z letnią kampanią „Upał zabija”. Jej celem jest zwrócenie uwagi na zagrożenie wynikające z pozostawiania żywych istot w rozgrzanych pojazdach, a także edukowanie, jak właściwie reagować w takich sytuacjach.W ramach akcji największa galeria handlowa w Częstochowie uruchomiła specjalny numer alarmowy. Osoby, które na parkingach obiektu zauważą niepokojące zdarzenie, mogą od teraz zadzwonić pod 34 347 81 11 i bezpośrednio zgłosić ochronie incydent. Galeria apeluje, by każdorazowo, gdy zauważymy człowieka lub zwierzę zamknięte w nagrzanym aucie na terenie obiektu, natychmiast zawiadomić odpowiednie służby.
– Choć spora część naszych parkingów jest zadaszona, wiele miejsc postojowych znajduje się na otwartej przestrzeni „pod chmurką”. Wystarczy kilka minut, by temperatura wewnątrz auta osiągnęła nawet 70°C. Dla osoby lub zwierzęcia może to oznaczać śmiertelną pułapkę – mówi Anna Borecka, dyrektor Galerii Jurajskiej.
– Dlatego zachęcamy, aby reagować i nieść w tej sytuacji pomoc. Osoby, które na parkingach obiektu zauważą niepokojące zdarzenie, mogą od teraz zadzwonić pod numer 34 347 81 11 i bezpośrednio zgłosić ochronie Jurajskiej incydent, dodatkowo poza zgłoszeniem pod numer 112. Nasz zespół pełni rolę pomocy przedmedycznej, a na jego wyposażeniu jest urządzenie AED, czyli automatyczny defibrylator zewnętrzny. Ważne, abyśmy wszyscy byli czujni, zwłaszcza kiedy temperatury rosną – dodaje.
Tegoroczna akcja jest już drugą tego typu, jaką w ostatnich latach organizuje Jurajska. – Za jej sprawą chcemy, aby każdy z nas uważniej rozglądał się, wysiadając z samochodu, a co najważniejsze – miał możliwość zareagowania i udzielenia pomocy – mówi Anna Borecka.
Jurajska przypomina także, że pozostawienie
kogokolwiek w nagrzanym samochodzie naraża organizm na ekstremalne warunki i
stanowi zagrożenie dla zdrowia oraz życia.
Wysoka temperatura powoduje gwałtowne przegrzewanie się,
co może prowadzić do nagłego odwodnienia, udaru cieplnego, omdlenia, zaburzeń
pracy serca i układu nerwowego, a w skrajnych przypadkach – do śmierci. Z kolei
zwierzęta, które nie potrafią regulować temperatury tak skutecznie jak ludzie,
szczególnie szybko ulegają przegrzaniu.
Źródło: Galeria Jurajska/Guarana PR