Pierwsze jeszcze w lipcu
Pierwsi młodzi ludzie już skorzystali z pomocy Safe Space, czyli punktu pomocy psychologicznej, który od końca czerwca, z inicjatywy Miasta Częstochowa, działa w Galerii Jurajskiej. Teraz pora na dorosłych, którzy także będą mogli tam uzyskać wsparcie.
Safe Space rusza bowiem z nowym projektem, mającym na uwadze zdrowie psychiczne oraz relacje z dzieckiem. Tym razem są to otwarte warsztaty dla rodziców i opiekunów, na które może zgłosić się każdy zainteresowany. Zajęcia, które po raz pierwszy odbędą się już 30 lipca, w godzinach od 16.00 do 20.00, realizowane będą w ramach Strefy Rodzica działającej w Safe Space. Poprowadzi je Monika Niedzielska – mama, pedagożka, nauczycielka edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej oraz certyfikowana edukatorka Pozytywnej Dyscypliny.
Temat zajęć to „Qsobie w relacjach”. W ich ramach rodzice dowiedzą się m.in. czym jest pozytywna dyscyplina, umożliwiająca oddziaływanie na innych z szacunkiem i intencją miłości. Segment ten pomoże opiekunom w rozwinięciu kompetencji społeczno-emocjonalnych oraz budowaniu wartościowych i opartych na autentyczności relacji. Uczestnicy będą mogli także zdiagnozować na warsztatach swój styl rodzicielstwa i lepiej zrozumieć zachowania wobec dzieci. Ponadto w ramach zajęć będzie można poćwiczyć komunikację uprzejmą i stanowczą jednocześnie, wziąć udział w ćwiczeniach dotyczących przynależności, a także poćwiczyć możliwości popełniania błędów i uczenia się na nich. Celem warsztatów jest również zbudowanie wspierającej się społeczności rodziców.
– Safe Space został bardzo ciepło przyjęty przez młodych ludzi i już spełnia swoją rolę. Nie ma dnia, żeby ktoś do niego nie zajrzał – sam lub całą grupą. To doskonale pokazuje, jak bardzo taka przestrzeń, w której można uzyskać pomoc psychologiczną, bez oceniania i w dyskretny sposób, była w Częstochowie potrzebna – mówi Anna Borecka, dyrektor Galerii Jurajskiej. – Teraz Safe Space roztoczy także opiekę warsztatową nad rodzicami. To unikalna okazja, aby wziąć udział w zajęciach prowadzonych przez doświadczonych trenerów, pedagogów i psychologów, które uczą budowania relacji z młodym człowiekiem, ale także pozwalają lepiej przyjrzeć się sobie. Co więcej, umożliwiają spotkanie z innymi rodzicami, którzy zmagają się z podobnymi wyzwaniami – dodaje.
Zapisy na pierwsze, bezpłatne warsztaty już
trwają. Zgłosić się można, pisząc na adres e-mail: kontakt.niedzielska@gmail.com
lub dzwoniąc pod numer telefonu 514 666 246. Liczba miejsc jest ograniczona.
Organizatorzy jednocześnie informują, że kolejna odsłona warsztatów odbędzie się
20 sierpnia, w godz. od 16.00 do 20.00. Poprowadzi je Agata Wierny – zawodowa
mediatorka w nurcie porozumienia bez przemocy i sądowa mediatorka rodzinna.
Tematyka zajęć to „Strefa empatii – jak komunikować się w duchu porozumienia
bez przemocy". Zgłosić się można pisząc na adres: galeriajurajska@gtc.com.pl
Liczba miejsc ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń.
– Safe Space
to odważna i pod wieloma względami pionierska inicjatywa, dzięki której młodzi
mieszkańcy Częstochowy mogą liczyć na pomoc psychologa – co kluczowe –
zrozumienie. Jak bardzo była to potrzebna przestrzeń, widać po zainteresowaniu,
jakim cieszy się wśród uczniów. Nie zapominamy jednak o drugiej stronie –
rodzicach i opiekunach. Cykl warsztatów, jaki został przygotowany, ma za zadanie
także im pomóc w relacjach z dzieckiem – mówi Krzysztof Matyjaszczyk,
Prezydent Miasta Częstochowa.
Safe Space pilotażowo działa do końca wakacji jako odpowiedź na nasilający się kryzys zdrowia psychicznego wśród dzieci i młodzieży. W jego ramach uczniowie z Częstochowy mogą korzystać z bezpłatnego wsparcia psychologicznego. Punkt działa od poniedziałku do piątku – w poniedziałki i czwartki w godzinach od 17.00 do 19.00, natomiast we wtorki, środy i piątki w godzinach od 14.00 do 16.00. Prowadzony jest on w partnerstwie z Jurajskim Centrum Zdrowia Psychicznego „Chcę inaczej”.