W tym roku mija 65 lat od czasu, kiedy w sercach małżonków Nowakiewiczów - aktorów Teatru im. Adama Mickiewicza zakiełkowała potrzeba stworzenia miejsca do nauki tańca klasycznego w Częstochowie.
W rezultacie, w 1958 roku powstało Ognisko Baletowe, które przetrwało przekształcenia ustrojowe i własnościowe, kontynuując skutecznie swoją działalność do dziś. Kolejne siedziby wymagały nakładów i remontów oraz zaangażowania lokalnych władz i rodziców.
W związku z tym, w 1992 r. zostało utworzone Towarzystwo Upowszechniania Sztuki Baletowej „Terpsychora”, którego pierwszym prezesem została pani Urszula Brylewska, założycielka Społecznej Szkoły Baletowej oraz wieloletni dyrektor Społecznego Ogniska Baletowego i Społecznej Szkoły Baletowej. Mierząc się z wyzwaniami lokalowymi, finansowymi i kadrowymi, instytucja nadal oferuje dzieciom naukę tańca klasycznego, współczesnego, ludowego i charakterystycznego od czwartego roku życia.
Coroczne popisy naszych uczniów stanowią ciekawe wydarzenie artystyczne, które na stałe wpisało się w kalendarz imprez kulturalnych Częstochowy.
Większość z nich organizowana jest przy wsparciu finansowym Gminy Miasta Częstochowy.
W bieżącym roku również otrzymaliśmy dofinansowanie na dwa projekty, każdy w wysokości 2 tysięcy złotych.
Jeden z projektów dotyczy wydania pamiątkowego albumu, z uwagi na 65 rocznicę istnienia Społecznego Ogniska Baletowego, w którym nawiążemy do historycznych już koncertów popisowych, począwszy od pierwszego w 1959 roku.
Tegoroczny spektakl noszący tytuł „Śladami kontusza i pawich piór” ma na celu ukazanie piękna polskich tańców ludowych i narodowych, opracowanych w różnych technikach tanecznych, na tle innych kultur.
Serdecznie zapraszamy 25 maja na dwa spektakle w Akademickim Centrum Kultury „Politechnik” o godzinie 15.30 i 18.00.
Wejściówki do nabycia w siedzibie Szkoły - Al. Wolności 21, budynek dworca PKP, II piętro, od poniedziałku do piątku od godz. 16.00 do 20.00