wtorek, 14 maja 2024

Filharmonia Częstochowska zaprasza na koncerty z cyklu ŚLĄSKIE! EUROPA! 20. rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej


PAUL BRODY QUARTET | JAZZOWY WTOREK W KAMERALNEJ

Wtorek 21.05.2024, godz. 19.00 Sala kameralna

Paul Brody - trąbka, kompozycje
Lisa Hoppe - kontrabas, wokal
Christian Koegel – gitara
Hans Otto - perkusja

Paul Brody to światowej sławy amerykański trębacz, kompozytor i aranżer, na stałe mieszkający w Berlinie. To artysta niezwykle wszechstronny, działający na wielu polach. Najprawdopodobniej najbardziej znany jako twórca i lider grupy Paul Brody’s Sadawi, która nagrała 7 płyt, w tym 3 albumy dla kultowej wytwórni Tzadik (w serii Radical Jewish Culture), prowadzonej przez jednego z najważniejszych saksofonistów i kompozytorów Johna Zorna.

Paul Brody współpracował między innymi z Johnem Zornem, Wimem Wendersem, Blixą Bargeldem, Shirley Bassey, Frankiem Londonem. Tworzy także instalacje dźwiękowe, które prezentowane były na wielu międzynarodowych wystawach. Droga twórcza Brody’ego to jednak nie tylko odczytywanie na nowo muzyki związanej z jego żydowskimi korzeniami. Ostatnie lata artysta poświęcił na muzyczne poszukiwania i czerpanie inspiracji także z innych tradycji. W Częstochowie przedstawi swój autorski kwartet, grający muzykę z nurtu modern klezmer/jazz w składzie: Paul Brody (trąbka), Lisa Hoppe (kontrabas, wokal), Christian Koegel (gitara), Hans Otto (perkusja).


BILETY: 80 zł do nabycia w kasie Filharmonii i na stronie www.filharmonia.com.pl

***

MUZYKA EUROPY - CARRANTUOHILL & ORKIESTRA FILHARMONII CZĘSTOCHOWSKIEJ

Czwartek 23.05.2024, godz. 19.00 Sala koncertowa

  • Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej
  • Carrantuohill
  • Adam Klocek – dyrygent
  • Tancerze


Carrantuohill to zdecydowanie jeden z najbardziej znanych polskich zespołów, grający muzykę w dużej mierze opartą na celtyckiej tradycji. Wykorzystują przy tym wyjątkowe instrumentarium: skrzypce, uilleann pipes, bouzouki, cytara, bodhrán, flety, tin whistles, akordeon, mandolinę, gitarę akustyczną, ale także instrumenty perkusyjne, klawiszowe i gitarę basową. To wszystko sprawia, że pozytywne opinie o twórczości zespołu nie są odosobnione, jak ta Seamusa Heaneya — irlandzkiego poety i laureata Nagrody Nobla: „(…) nieoczekiwanie poczułem się jak w domu podczas spotkania z zespołem Carrantuohill, polskimi muzykami grającymi irlandzkiego jiga i reela w takim stylu i z takim szelmostwem, że nawet Irlandczycy nie zrobiliby tego lepiej”.

Zespół istnieje od 1987 roku, od tego czasu wydał ponad 20 albumów (z których część uzyskała status złotej lub platynowej płyty) i zagrał kilka tysięcy koncertów w Polsce i na świecie, także na najważniejszych celtyckich festiwalach. Guinness Irish Festival w Szwajcarii, Roches de Celtique we Francji, Cork Folk Festival w Irlandii, polskie Przystanek Woodstock czy węgierski Sziget Festival — to tylko niektóre z długiej listy międzynarodowych wydarzeń, na których Carrantuohill występował.

Przez lata kariery Carrantuohill współpracował z wieloma uznanymi artystami: Anną Marią Jopek, Anną Dymną, Stanisławem Sojką, Anitą Lipnicką, Urszulą Dudziak, Wojciechem Karolakiem czy Tomaszem Szukalskim. Kolejne płyty zespołu przynoszą im uznanie krytyki, ale przede wszystkim publiczności. Zespół jest laureatem wielu nagród, w tym Fryderyka w kategorii: album roku etno-folk.

BILETY: 60 zł do nabycia w kasie Filharmonii i na stronie www.filharmonia.com.pl

***
Partner: Województwo Śląskie
Organizator: Instytucja Kultury Ars Cameralis
Współorganizatorzy: Miasto Częstochowa, Filharmonia Częstochowska

Zapraszamy www.Czest.Info

 

Włoskie perełki na początek wakacji - Almatur zaprasza na Capri i Lazurowe Wybrzeże

Rozpocznij wakacje po włosku! Tylko teraz w Biurze Podróży i Turystyki ALMATUR CZĘSTOCHOWA oferta MEGA LAST MINUTE!!!!! Czekają na Ciebie ...