poniedziałek, 26 kwietnia 2021

KONCERT PRZY ŚWIECACH ONLINE

Piątek 30.04.2021, godz. 19.00

Kanał YouTube Filharmonii:

 https://bit.ly/FilharmoniaCzestochowska_yt

Wystąpią:

  • Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej
  • Tomasz Strahl - wiolonczela
  • Adam Klocek - dyrygent

W programie: 

  • Antonio Vivaldi – Koncert na smyczki c-moll RV 119
  • Stanisław Moryto – Koncert wiolonczelowy cz. II
  • Wolfgang Amadeus Mozart – Eine kleine Nachtmusik K. 525
  • Antonio Vivaldi – Koncert wiolonczelowy a-moll RV 422

 ks. Mikołaj Węgrzyn - słowo o muzyce

 Kolejna odsłona cyklu koncertów  - tym razem w wersji online - który już od ponad dekady Filharmonia organizuje w częstochowskich obiektach sakralnych. 

Wcześniej w Sali Rycerskiej na Jasnej Górze, od czterech lat w niezwykle klimatycznym i przychylnym muzykom Kościele Najświętszego Imienia Maryi. Koncerty prowadzi rektor Kościoła, nieoceniony ks. Mikołaj Węgrzyn, Duszpasterz Środowisk Twórczych Archidiecezji Częstochowskiej, Dyrektor Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie.

W programie złożonym z kompozycji od baroku (Vivaldi), poprzez klasycyzm (Mozart), po współczesność (Moryto) wystąpi Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej w kameralnym składzie pod dyrekcją Adama Klocka oraz solista Tomasz Strahl.

 ****

Tomasz Strahl to jeden z najwybitniejszych polskich wiolonczelistów, pedagog, stypendysta Rządu Austriackiego, laureat konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych.

Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie ukończył w roku 1989 w klasie prof. Kazimierza Michalika. Od wielu lat prowadzi ożywioną działalność koncertową w Polsce i za granicą (m.in. liczne tournée po Japonii, Kanadzie, Hiszpanii).

Dokonał wielu nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej, a także dla CBC Radio w Kanadzie. Jego dyskografia liczy szereg płyt z muzyką solową i kameralną nagrywaną dla wielu wytwórni krajowych i zagranicznych, w tym dla: Acte Préalable, Sony Classics, DUX .

Jest Profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Prowadzi także kursy mistrzowskie w Polsce, Holandii, Finlandii, Niemczech, Japonii i Ameryce Południowej. Zasiada w jury wielu krajowych i międzynarodowych konkursów wiolonczelowych.

Od roku 2012 bierze udział w promocji Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina pod redakcją prof. Jana Ekiera, koncertując z utworami na fortepian i wiolonczelę w największych ośrodkach europejskich. Efektem tej współpracy było również nagranie płyty z utworami kameralnymi Fryderyka Chopina.

Ważnym wydarzeniem dla artysty było wykonanie Koncertu wiolonczelowego Witolda Lutosławskiego, w obecności kompozytora, pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka (1993). W 2005 roku Tomasz Strahl zaprezentował polskie prawykonanie II Koncertu wiolonczelowego Piotra Mossa na festiwalu Prawykonania (2005) z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, z którą w 2006 roku zarejestrował odnaleziony Koncert Zygmunta Stojowskiego.  

Jako uznany znakomity interpretator partii solistycznej Koncertu wiolonczelowego Stanisława Moryty, Tomasz Strahl jest również autorem opracowania partii wiolonczeli w partyturze wydanej przez Akademię Muzyczną w Warszawie, która inauguruje edycję serii "Pierwodruki Muzyczne Kompozytorów Polskich" - pedagogów uczelni, mającej na celu promocję muzyki polskiej.

 

Obok kompozycji Stanisława Moryty, podczas Koncertu przy świecach w wykonaniu Tomasza Strahla usłyszymy Koncert wiolonczelowy a-moll RV 422 Antonio Vivaldiego. 

Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Adama Klocka zaprezentuje ponadto: Koncert na smyczki c-moll RV 119 Vivaldiego oraz jeden z najpowszechniej znanych utworów Wolfganga Amadeusa Mozarta, czyli serenadę „Eine kleine Nachtmusik”.

Zapraszamy!

[KINO DLA DZIECI] Sens żywota według kota. Borys Szyc i Katarzyna Zielińska gwiazdami dubbingu animacji „Był sobie kot”.

Film w kinach od 19 lipca. Koty świetnie sobie radzą na dużym ekranie. Praktycznie występują we wszystkich gatunkach, ale zdecydowanie królu...