Na placu Katyńskim, pod tablicą memorialną, w asyście Straży Miejskiej wiązanki złożyli zastępca prezydenta Ryszard Stefaniak oraz przewodniczący Rady Miasta Zbigniew Niesmaczny. Zapalili także znicze przy ,,dębach pamięci”. Delegacji miejskiego samorządu towarzyszyli przedstawiciele Wojskowej Komendy Uzupełnień w Częstochowie. Skromna ceremonia odbyła się z zachowaniem wszelkich środków ostrożności wynikających z sytuacji epidemicznej.
Kwiaty pod tablicą złożyli także dyrektorzy częstochowskich szkół wraz z naczelnikiem Wydziału Edukacji UM Rafałem Piotrowskim oraz przedstawicielkami Stowarzyszenia Rodzina Katyńska.
81. rocznica zbrodni katyńskiej była również okazją, aby podsumować dwa projekty edukacyjne – „Dęby Katyńskie w Częstochowie” oraz VII Powiatowy Konkursu Wiedzy o Katyniu.
„Dęby Katyńskie w Częstochowie” to nazwa organizowanego przez Wydział Edukacji UM oraz Samorządowy Ośrodek Doskonalenia (SOD) działania towarzyszącego VII Powiatowemu Konkursowi Wiedzy o Katyniu ,,W tablicach katyńskich pamięci zapisane” 2020/2021. Szkoły – zarówno podstawowe jak i ponadpodstawowe – były w nie zaangażowane od grudnia zeszłego roku do marca roku bieżącego, a zamysłem było pielęgnowanie pamięci o ofiarach zbrodni sprzed 81 lat oraz kształtowanie pozytywnych postaw wobec polskiej przeszłości i tradycji.
W szkołach powstały zespoły pod opieką nauczycieli-opiekunów, a efekty swoich prac zamieszczały na szkolnych stronach internetowych w wydzielonych zakładkach – oceniała je komisja konkursowa. Na zakończenie zespoły stworzyły plakaty/postery – zostaną pokazane w formie wystawy w siedzibie SOD oraz na jego stronie internetowej.
W ramach przedsięwzięcia „Dęby katyńskie w Częstochowie” komisja przyznała następujące miejsca (wszystkie szkoły z Częstochowy):
W kategorii szkół podstawowych:
I miejsce: Szkoła Podstawowa nr 53
II miejsce: Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 5
Wyróżnienia: Szkoła Podstawowa nr 50, Szkoła Podstawowa nr 21, Szkoła Podstawowa nr 27, Szkoła Podstawowa nr 25
W kategorii szkół ponadpodstawowych:
I miejsce: Zespół Szkół Przemysłu Mody i Reklamy
II miejsce: Zespół Szkół Technicznych ex aequo z IX Liceum Ogólnokształcącym
III miejsce: VIII Liceum Ogólnokształcące Samorządowe
Wyróżnienia: I Liceum Ogólnokształcące, Zespół Szkół Ekonomicznych.
Rozstrzygnięto też etap finałowy VII Powiatowego Konkursu Wiedzy o Katyniu ,,W tablicach katyńskich pamięci zapisane”. Pod patronatem prezydenta Częstochowy organizowały go Wydział Edukacji UM oraz Samorządowy Ośrodek Doskonalenia wraz z Uniwersytetem Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza oraz Zespołem Szkół Technicznych.
W konkursie, który ma już stałe miejsce kalendarzu częstochowskich imprez historycznych, chodziło o przypomnienie faktów związanych ze zbrodnią katyńską. W etapie finałowym 7. edycji wzięło udział 20 uczennic i uczniów ze szkół ponadpodstawowych. Finał polegał na samodzielnym rozwiązaniu testu złożonego z zadań wykorzystujących przeróżne źródła historyczne. Młodzież odpowiadała na pytania dotyczące m.in. zagadnień związanych z historią Polski i losami Polaków na Wschodzie w latach 1939-1943. Ze względu na epidemię zmieniono formułę – finaliści pisali test w tym samym czasie w swoich szkołach, a nie razem w wyznaczonej placówce (jak w poprzednich edycjach).
Komisja konkursowa przyznała następujące miejsca według liczby uzyskanych punktów (wszystkie szkoły to placówki częstochowskie):
I miejsce: Bartłomiej Cogiel – Zespół Szkół im. B. Prusa; nauczyciel-opiekun Robert Smolich
II miejsce (ex aequo):
- Nicola Żurawiecka – I Liceum Ogólnokształcące im. J. Słowackiego; nauczyciel-opiekun Agnieszka Wiklińska
- Dorota Domańska – VIII LO Samorządowe; nauczyciel-opiekun Agnieszka Borowiecka,
III miejsce: Bartosz Skoczewski – V LO im. A. Mickiewicza; nauczyciel-opiekun Radosław Budzynowski
W związku z zawieszeniem zajęć stacjonarnych wręczenie nagród i dyplomów wszystkim finalistom i uczestnikom odbędzie się w późniejszym terminie.
Warto przypomnieć raz jeszcze: decyzją najwyższych władz Związku Radzieckiego na przełomie kwietnia i maja 1940 r. rozstrzelano ponad 21 tys. Polaków – m.in. żołnierzy Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza, policjantów i urzędników. W niewoli znaleźli się oni po agresji Związku Radzieckiego na Polskę 17 września 1939 r.
Za symboliczną rocznicę mordu – Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej – w 2007 roku Sejm RP przez aklamację uznał 13 kwietnia. W ten dzień bowiem, w 1943 roku, oficjalną informację o odkryciu masowych grobów Polaków podały – dla swoich celów propagandowych – nazistowskie Niemcy. Ofiary zbrodni chowano m.in. w Katyniu i Miednoje. Związek Radziecki zaprzeczał jej przez lata – dopiero w 1990 r. oficjalnie potwierdził prawdziwość oskarżeń.
Źródło: UM