24 czerwca o godz. 12.00 w Muzeum Przemysłu Zapałczanego w Częstochowie przy ulicy Ogrodowej 68 odbędzie się otwarcie wystawy „Zapałczarnia w Częstochowie, Historia - Teraźniejszość – Perspektywy”, połączone z prezentacją monografii pod tym samym tytułem.
Wystawa i album monograficzny są efektem zrealizowanego w 2020 r. przez Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie projektu pn. „Ratujmy Częstochowską Fabrykę Zapałek. Jak zachować dla przyszłych pokoleń unikatowe w skali światowej ponadnarodowe dziedzictwo kulturowe i przemysłowe. Międzypokoleniowy transfer doświadczenia poprzez wydawnictwo, wystawę, sympozjum”.
Wystawa pt. „Zapałczarnia w Częstochowie. Historia – Teraźniejszość – Perspektywy” – zawiera trzydzieści stojaków malowanych proszkowo z dwustronnym nadrukiem - materiały tekstowe i ikonograficzne przygotowali lub pozyskali wskazani przez Wnioskodawcę (Muzeum Zapałczane w Częstochowie) autorzy – historycy i fotografowie. Opiekę merytoryczną nad całością powierzono historykowi - dr hab. Annie Odrzywolskiej prof. UJD w Częstochowie. Korektę wykonali pracownicy ROK-u.
Album monograficzny pt. „Zapałczarnia w Częstochowie. Historia – Teraźniejszość – Perspektywy” - materiały tekstowe i ikonograficzne przygotowali wskazani przez Wnioskodawcę autorzy – historycy
i fotografowie. Jest to praca trzech autorów: dr hab. Anny Odrzywolskiej (prof. UJD w Częstochowie), prof. zw. dr hab. Dariusza Złotkowskiego i dr hab. Łukasza Gawła (prof. UJ) - dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie. Redakcję naukową powierzono dr hab. Annie Odrzywolskiej. Recenzentką była dr hab. Katarzyna Zalasińska (dyrektor Departamentu Ochrony Zabytków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego). Zaproszone do współpracy przez ROK Muzeum Śląskie wykonało: korektę tekstu, tłumaczenie streszczenia na język angielski, skład i przygotowanie do druku oraz nadało nr ISBN.
Zadanie sfinansowano w ramach I. edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego 2020