piątek, 25 marca 2022

[POLECAMY KSIĄŻKĘ] Wciągające i ponadczasowe propozycje na weekend.

 Ćwiartka Szymborskiej, czyli lektury nadobowiązkowe - wybór Jacek Dehnel

Szymborska ponadczasowa

Czyta wszystko. 
Od Gimnastyki dla kobiet w czasie ciąży i połogu przez leksykony produktów spożywczych po Historię Bliskiego Wschodu w starożytności.
 O przeczytanych „dziełach” rozprawia w felietonach przez lata publikowanych na łamach prasy. 
Dowcipne, innym razem błyskotliwie złośliwe teksty w połączeniu ze słynnymi wyklejankami są intrygującym portretem Szymborskiej. 
W jej wyborach lekturowych odbija się świat i zmiana, jaka zachodzi w niej samej. 
W latach 70. jeszcze z lekkim sceptycyzmem prosi czytelnika, by nie zaliczał jej do „wojujących feministek”. 
W 90. już z wyraźnym zadowoleniem zauważa, że „feminizm jest na czasie”. Z pełnym rozmysłem nazywa „piekłem kobiet” dwór Ludwika XIV. Innym razem żałuje, że w języku zanikły feminatywy i czeka na kogoś, kogo uściska za nazwanie jej „panią redaktorką”. 

Autorski wybór Jacka Dehnela uwydatnia ponadczasowość Lektur nadobowiązkowych Wisławy Szymborskiej, wciąż uderzająco aktualnych.



PIERWSZE KROKI

Jak staliśmy się ludźmi - Jeremy DeSilva

Dwunożność dała nam, poza mnóstwem kłopotów, cechy absolutnie wyjątkowe: altruizm i empatię. 

Niezwykła, wciągająca opowieść, łącząca historię, naukę i kulturę, dzięki której dowiadujemy się, co pozwoliło ludziom stać się dominującym gatunkiem na naszej planecie.

Chodzimy z podniesionym dumnie czołem, podążamy śladami innych, celebrujemy pierwsze kroki naszych dzieci. Tylko dlaczego i jak dokładnie zaczęliśmy chodzić na dwóch nogach?
 I jaką cenę przyszło nam za to zapłacić?
 Dwunożność ma swoje złe strony: poród jest trudniejszy i niebezpieczny, w biegu rozwijamy prędkość znacznie mniejszą niż inne zwierzęta i cierpimy na szereg dolegliwości, od przepuklin po problemy z zatokami.
 Ale to też ta cecha uczyniła nas ludźmi. 
W „Pierwszych krokach” paleoantropolog Jeremy DeSilva pokazuje, w jaki sposób chodzenie w pozycji wyprostowanej stało się początkiem pojawienia się wielu cech, które czynią nas ludźmi – od zdolności technologicznych, żądzy odkrywania i podróżowania, po wykształcenie mowy i uczuć wyższych jak współczucie, empatia czy altruizm.


Grudniowy OPEN CLASS w Snake Dance Częstochowa!

Co cię czeka? ŚWIĄTECZNA CHOREOGRAFIA  w stylu modern jazz/contemporary  z dodatkiem - CAMERA PRACTICE!  Nie dość, że będziesz mieć okazj...