poniedziałek, 24 maja 2021

Bezpieczne osiedle mieszkaniowe -współna akcja TBS i Policji

Kierowco, zwolnij i nie narażaj mieszkańców na niebezpieczeństwo! Rusza wspólna akcja Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej „TBS” oraz Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie pod honorowym patronatem prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka. Cel to edukacja zmotoryzowanych, zwiększenie poczucia bezpieczeństwa mieszkańców na osiedlach mieszkaniowych i w strefach zamieszkania.

Na drogach i parkingach w pobliżu miejskich bloków nie można czuć się do końca bezpiecznie – tak wynika z badań przeprowadzonych przez Wydział Zarządzania Politechniki Częstochowskiej na zlecenie ZGM „TBS”. Na pytanie: „Czy w bezpośrednim sąsiedztwie Pana/Pani budynku występują jakieś zagrożenia wynikające z ruchu samochodów?”, blisko 40 procent badanych stwierdziło, że takie zagrożenia są obecne. Równolegle respondenci wskazywali na nadmierną prędkość niektórych pojazdów. Tylko w ubiegłym roku na terenie podległym Komendzie Miejskiej Policji w Częstochowie doszło do 40 wypadków na przejściach dla pieszych z winy kierującego. Spore zagrożenie dla mieszkańców stanowili też zmotoryzowani znajdujący się pod wpływem alkoholu - w tamtym roku doszło do 31 wypadków z ich udziałem, w których aż 3 osoby straciły życie. To wszystko potwierdza, że wielu kierowców wciąż nie wie, jak bezpiecznie i rozsądnie poruszać się po drogach osiedlowych oraz tych położonych w ich bliskim sąsiedztwie, czym jest „strefa zamieszkania” oraz jak wygląda znak informacyjny D-40. Stąd akcja pod hasłem „Bezpieczne osiedle mieszkaniowe” zainaugurowana przez Zakład Gospodarki Mieszkaniowej „TBS” oraz Komendę Miejską Policji w Częstochowie pod honorowym patronatem prezydenta miasta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka. Jej celem jest edukacja zmotoryzowanych, ochrona pieszych i zwiększenie poczucia bezpieczeństwa na osiedlach mieszkaniowych oraz w strefach zamieszkania. W ramach działań organizatorzy przygotowali dla kierowców m.in. ulotki edukacyjne.

- Ta akcja ma uświadamiać kierowców, jak zachowywać się w sferze zamieszkania, że tutaj to pieszy ma pierwszeństwo, także dzieci, które często nie znają jeszcze przepisów ruchu drogowego i na które trzeba szczególnie uważać – mówił podczas inauguracji kampanii prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. - Obyśmy po przeprowadzeniu tej akcji mieli wszyscy większe poczucie bezpieczeństwa i realnie czuli się bezpieczniej, niż wówczas, gdy tę kampanię rozpoczynaliśmy.

- Liczymy, że kierowcy będą przestrzegali przepisów ruchu drogowego w strefach zamieszkania. Chodzi przecież o bezpieczeństwo pieszych, w tym małych dzieci, które powinny czuć się całkowicie swobodnie i bezpiecznie na osiedlach mieszkaniowych i w strefach zamieszkania. Jeżeli mamy prędkość ograniczoną do 20 km/h, to pod żadnym pozorem nie próbujmy jej zwiększać. Pamiętajmy, że wszelka brawura na drodze może mieć tragiczne skutki – powiedział insp. Dariusz Atłasik, Komendant Miejski Policji w Częstochowie.

Z inicjatywy miejskiej spółki ZGM „TBS” w 4 strefach zamieszkania na terenie zasobu komunalnego oraz na wybranych osiedlach mieszkaniowych postawiono specjalne tablice z apelem do kierowców o ostrożność i uwagę skierowaną na pieszych, w tym bawiące się dzieci.

- Chcemy, by mieszkańcy, w tym lokatorzy zasobów komunalnych, czuli się bardziej bezpiecznie. Wcześniej otrzymaliśmy pisma od przedstawicieli Rad Dzielnic z prośbą o utworzenie specjalnych tablic oraz o przeprowadzenie akcji informacyjnej dla zmotoryzowanych mieszkańców całej dzielnicy, którzy - według relacji lokatorów - często nie stosują się do przepisów prawa o ruchu drogowym – mówił Paweł Konieczny, prezes zarządu ZGM „TBS” w Częstochowie.

Równolegle w jednej z częstochowskich rozgłośni radiowych można usłyszeć apel dziecka do kierowców poruszających się po osiedlowych drogach.

Obecnie w Częstochowie wyznaczonych jest 48 stref zamieszkania. W Ustawie z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym można przeczytać, że strefa zamieszkania jest obszarem obejmującym drogi publiczne lub inne drogi, gdzie obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego, a wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi. Wjazd do strefy zamieszkania oznacza się niebieskim znakiem informacyjnym D-40, przedstawiającym dom, pojazd, pieszego i dziecko grające w piłkę. Najważniejsze zasady, które obowiązują w strefie zamieszkania to między innymi: prędkość ograniczona do 20 km/h; pieszy może poruszać się swobodnie po całej udostępnionej do użytku publicznego przestrzeni i ma pierwszeństwo przed pojazdami; tylko w tej strefie dzieci maja prawo do samodzielnego poruszania się po drodze nawet wtedy, gdy nie ukończyły 7 lat.

Warto podkreślić, że już 1 czerwca tego roku wejdą w życie nowe przepisy, dzięki którym piesi zyskają pierwszeństwo przed pojazdami już w momencie wchodzenia na przejście dla pieszych. Zbliżając się do pasów kierowca będzie musiał zmniejszyć prędkość (poniżej dopuszczonego na danym odcinku drogi limitu). Obowiązek ten dotyczyć będzie również rowerzystów.

Anna Wojtysiak ZGM "TBS"

Źródło: UM

[POLECAMY KSIĄŻKĘ] Skandale, oszustwa, zakazana miłość - to tematy naszych dzisiejszych propozycji

Warszawianka - Ida Żmijewska Warszawa. 1885 rok.  Pewnej listopadowej nocy znany adwokat zostaje zamordowany w miejskim burdelu.  Rusza śled...