16 maja wchodzi w życie ważna zmiana dotycząca zgłoszeń do ubezpieczeń. W dokumentach zgłoszeniowych - ZUS ZUA i ZUS ZZA – trzeba będzie wykazywać kod wykonywanego zawodu. - Pozwoli to oszacować, w których zawodach występuje największa zachorowalność i w jakich okresach - wskazuje prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
W najbliższą niedzielę wchodzą w życie zmiany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych w zakresie danych przekazywanych w zgłoszeniu do ubezpieczeń. Dotyczą one obowiązku wykazywania w formularzach zgłoszeniowych informacji o wykonywanym przez ubezpieczonego zawodzie.
Po co kod zawodu?
- Informacja o wykonywanym zawodzie jest kluczowa przy prowadzeniu monitoringu zawodów deficytowych i nadwyżkowych, analiz czy prognoz dotyczących rynku pracy i przemian struktury społecznej w Polsce. Ponadto pozwolą one oszacować, w których zawodach występuje największa zachorowalność i w jakich okresach. Pragnę uspokoić przedsiębiorców, że dane będą wykorzystywane głównie do celów statystycznych - mówi prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
Zwraca uwagę, że wykonywany zawód jest cenną informacją przy budowaniu polityki państwa na najbliższe lata, w tym zdrowotnej. - Kod zawodu pozwoli na analizę orzekanego stopnia niezdolności do pracy – w korelacji z wiekiem i wykonywanym zawodem czy ocenie poziomu wysokości świadczeń – w korelacji z zawodem. Oprócz tego zgromadzone dane będą pomocne przy przeprowadzaniu bilansu wpływów składek do FUS i wydatków na świadczenia dla wybranych grup zawodowych - dodaje szefowa ZUS.
Potrzeba pozyskiwania przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych danych dotyczących wykonywanego przez ubezpieczonego zawodu wynika także z coraz liczniejszych przypadków zgłaszania zapotrzebowania na dane statystyczne m.in. przez ministerstwa, Główny Urząd Statystyczny, instytuty naukowo-badawcze oraz uczelnie.
- Obowiązek podawania
kodu wykonywanego zawodu w dokumentach zgłoszeniowych do ZUS będzie dotyczył
tylko tych formularzy składanych od 16 maja 2021 r. To od tej daty nie będzie
już można wykorzystywać dotychczasowych wzorów dokumentów ZUS ZUA i ZUS ZZA -
informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa
śląskiego.
Kod wykonywanego
zawodu musi być zgodny z klasyfikacją zawodów określoną przepisami
rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 7 sierpnia 2014 r. w
sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz
zakresu jej stosowania. Do nowych przepisów dostosowany będzie także Program
Płatnik oraz aplikacja ePłatnik. Począwszy od 16 maja udostępnione będą nowe
wzory dokumentów w tych programach.