wtorek, 11 maja 2021

WSPÓŁCZESNE PRAWYKONANIE MSZY C-dur FRANCISZKA LESSLA - ONLINE 14.05.2021

Filharmonia Częstochowska zaprasza: 

Piątek 14.05.2021, godz. 19.00 Kanał YouTube Filharmonii: https://bit.ly/FilharmoniaCzestochowska_yt


KONCERT ORATORYJNY ONLINE
FRANCISZEK LESSEL MSZA C-dur WSPÓŁCZESNE PRAWYKONANIE

Wystąpią:
  • Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej
  • Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum
  • Magdalena Pawlisz – dyrygent
  • Janusz Siadlak - przygotowanie chóru
***
Franciszek Lessel - życiorys muzyczny Franciszka Lessla, jak i losy polskiego kompozytora spowija mgiełka tajemnicy. Nie wszystkie informacje na jego temat (których i tak jest bardzo niewiele) można uznać za w pełni wiarygodne.
Urodził się najprawdopodobniej w 1780 w Warszawie, dzieciństwo spędził w Puławach, gdzie jego ojciec Wincenty był kapelmistrzem.
Przez prawie dziesięć lat studiował w Wiedniu (od 1799) u samego Josepha Haydna, w tym czasie też komponował i koncertował jako pianista, zdobywając uznanie krytyków. W 1809 roku Franciszek powrócił na stałe do Polski. Od 1810 roku przebywał w Warszawie, gdzie został jednym z dyrektorów i dyrygentów Towarzystwa Amatorskiego Muzycznego, prowadził działalność artystyczną, kompozytorską i pedagogiczną. Pomimo pozytywnych recenzji w prasie warszawskiej, w roku 1812 zaniechał profesjonalnego uprawiania muzyki na rzecz zarządzaniem majątkiem pod Kaliszem, muzykę zaś zaczął traktować po amatorsku. Przypisuje mu się autorstwo 70 kompozycji, z których zachowało się około 2/3. Rękopisy 4 utworów Franciszka Lessla znajdują się w Klasztorze OO. Paulinów na Jasnej Górze.
Tworzył symfonie, utwory kameralne i chóralne, a także pierwszy polski koncert fortepianowy. Napisał 7 mszy. Zachowały się z nich tylko 2 rękopisy: Msza B-dur (rok powstania 1813, wykonana 1835) oraz C-dur (1800), której pierwsze wykonanie będzie miało miejsce właśnie podczas naszego koncertu.

Magdalena Pawlisz – polska dyrygentka, finalistka I Konkursu Dyrygenckiego Atlantic Coast w Portugalii oraz półfinalistka Konkursu Operowego w Orvieto. Współpracowała z wieloma zespołami orkiestrowymi w Polsce i za granicą.
Tytuł magistra dyrygentury uzyskała na Uniwersytecie Artystycznym w Berlinie. Obecnie realizuje studia podyplomowe Executive Master in Art Administration na Uniwersytecie w Zurychu oraz doktorat z Mszy Franciszka Lessla w Akademii Muzycznej w Krakowie.
Magdalena Pawlisz w trakcie przeglądania katalogów muzycznych dotarła na informacje o nieopracowanym rękopisie mszy Lessla znajdującym się w klasztorze minorytów w Wiedniu. W 2019 roku udało jej się sfotografować (na 600 zdjęciach) ów rękopis - było to 27 głosów, z których przez następny rok opracowywała krytyczną partyturę, tak aby można było zaprezentować pierwsze wykonanie Mszy C-dur Franciszka Lessla. Stanie się to udziałem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej i Chóru Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum.

Zapraszamy www.Czest.Info  

Cztery dni darmowych dostaw na zakupy w drogerii internetowej i poprzez aplikację Rossmann PL

  Łowcy okazji zacierają ręce. Klientom, którzy zrobią zakupy w drogerii internetowej na www.rossmann.pl lub przez aplikacją Rossmann PL do...