piątek, 23 września 2022

[POLECAMY KSIĄŻKĘ] O tym że: w czasie wojny kocha się inaczej, zło nie może mieć ostatniego słowa oraz o najsłynniejszej mistyfikacji II wojny światowej przeczytasz w naszych jesiennych propozycjach.

Narzeczona z powstania - Magda Knedler

W czasie wojny kocha się inaczej. Mocniej


Czerwiec 1938 roku jest wyjątkowo ciepły. 
Maria czuje, że rozpierają ją energia i młodość. 
Spotyka się ze swoją pierwszą miłością. 
Beztroskie marzenia i plany brutalnie przerywa wybuch wojny.
 Gdy odnajdują się po długiej rozłące, starają się nadrobić stracony czas. 
W Warszawie wybucha powstanie. Podczas akcji, otoczeni przez nazistów, biorą ślub. 
A wkrótce zostają okrutnie rozdzieleni.

  • Jak potoczą się losy Marii? 
  • Czy miłość w czasie wojny ma prawo istnienia
Chwytające za serce losy wojennej miłości – namiętnej, szczerej, innej niż wszystkie. Bo wśród wystrzałów i huków bomb może się narodzić prawdziwe uczucie.


***

Niemiecki ksiądz u progu Auschwitz - Manfred Deselaers, Piotr Żyłka

Zło nie może mieć ostatniego słowa

Urodził się w powojennych Niemczech, kiedy w szkołach i w rodzinach o Holokauście się nie mówiło. Jadąc jako młody pacyfista na wolontariat w Izraelu poprzedzony wizytą w Auschwitz, nie wiedział, jaki wstrząs go czeka. Po latach, już jako ksiądz, wrócił do Oświęcimia. I został do dziś.

W poruszającej rozmowie z Piotrem Żyłką ks. Manfred Deselaers opowiada o swojej niecodziennej drodze i o tym, co stara się robić, żeby „ostatnie słowo w Auschwitz nie należało do Hitlera”. Dzieli się historiami ludzi – w szczególności byłych więźniów – które stały się dla niego drogowskazami. Próbuje znaleźć osobistą odpowiedź na pytania, z którymi nieustannie się konfrontuje.

  • Dlaczego ulegamy zbrodniczym ideologiom?
  • Jak budować relacje pomimo bolesnych zranień?
  • Gdzie jest Bóg, kiedy cierpią niewinni ludzie? 
  • Czy miłość i wiara po doświadczeniu Zagłady są w ogóle możliwe?
  • Jak odnajdywać światło nawet w największych ciemnościach?
  • O czym woła do nas – także dziś, a może szczególnie dziś – ziemia w Auschwitz?

***
CZŁOWIEK, KTÓREGO NIE BYŁO.
Operacja „Mincemeat” – największe oszustwo II wojny światowej - Ewen Montagu


Najsłynniejsza mistyfikacja kontrwywiadowcza II wojny światowej

W kwietniu 1943 r. wody oceanu wyrzuciły na wybrzeże Hiszpanii ciało Williama Martina, majora Królewskiej Piechoty Morskiej. 
Przewoził on niezwykle cenną korespondencję pomiędzy najwyższymi dowódcami alianckimi. Niewielu wówczas wiedziało, że Martin to postać fikcyjna – główny pionek w wielkiej rozgrywce wywiadów nazwanej przewrotnie operacją „Mincemeat” – „Mielonka”.
Martwe ciało spuszczone z pokładu okrętu podwodnego Królewskiej Marynarki Wojennej stanowiło kluczowy element zakrojonej na ogromną skalę akcji dezinformacyjnej. Jej celem było wprowadzenie Niemców w błąd, co do miejsca przyszłego lądowania wojsk sprzymierzonych w południowej Europie.
Detale operacji „Mincemeat” jeszcze długo po wojnie trzymano w ścisłej tajemnicy. Dopiero po latach Ewen Montagu, jako jeden z dwóch głównych pomysłodawców i wykonawców akcji, przedstawił jej przebieg. Znając całą sprawę od wewnątrz, ukazał fascynujące szczegóły i trudności napotykane podczas tworzenia osobowości człowieka, którego nigdy nie było. Podjęto wówczas ogromne ryzyko, a porażka mogła przynieść katastrofalne skutki. Jednak Major Martin odegrał swoją rolę wzorowo, skutecznie przekonując Niemców, że lipcowa inwazja pod kryptonimem „Husky” nie odbędzie się na Sycylii…
Historia Williama Martina momentalnie po opublikowaniu stała się sensacją i przedmiotem zainteresowania filmowców, którzy na jej podstawie kręcą kolejne obrazy mające upamiętnić największe udane oszustwo II wojny światowej.

Piotr Cugowski - Trasa koncertowa "40 i 4"

Filharmonia Częstochowska 10.06.2024   Piotr Cugowski zaprasza na niezwykłą muzyczną podróż, pełną rockowej energii i nostalgii! Wielbicie...