Wśród 800 osób, które zasiadły na widowni, znaleźli się m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele władz województwa śląskiego, miasta Częstochowy, powiatu częstochowskiego i powiatów ościennych, włodarze gmin, szefowie urzędów i instytucji oraz służb mundurowych, kombatanci i laureaci „Statuetek” z lat ubiegłych oraz tegoroczni nominowani z rodzinami i przyjaciółmi. W XXII gali wzięli również udział goście z Rejonu Kołomyjskiego (Ukraina), którzy 17 lutego podpisali porozumienie o współpracy z powiatem częstochowskim.
- To dla nas ważna chwila, bardzo się cieszę, że jesteśmy oficjalnymi partnerami. Najpierw covid, a później wojna spowodowała, że nie mogliśmy dopiąć kwestii formalnych – wyjaśnił starosta częstochowski Krzysztof Smela. - Cały czas wysyłamy pomoc na Ukrainę. Obecnie zebraliśmy ok. 300 tys. zł na zakup wyposażenia. Wszystko dzieje się z zaangażowaniem środków powiatowych, gminnych, a także zaprzyjaźnionego powiatu bodeńskiego – dodał.
Do tegorocznej edycji zgłoszono 43 wnioski w 5 kategoriach. Najwięcej zgłoszeń wpłynęło w Edukacji i Kulturze oraz Sporcie i Turystyce (po 10).
- W tych trudnych czasach nie popadamy w marazm, tylko szukamy pozytywnych rzeczy w naszym otoczeniu. Cieszy mnie fakt, że dostaliśmy tak dużo zgłoszeń do tegorocznej nagrody. Praca kapituły nie była łatwa, dlatego też postanowiłem wyróżnić więcej osób – zaznaczył starosta Smela.
Tegoroczna gala odbywała się pod hasłem „Najlepsi z Najlepszych”. Zgodnie z przesłaniem na scenie zaprezentowali się artyści mieszkający w naszym regionie. Przybyli goście mogli podziwiać występ Kingi Kipigroch z gminy Kłomnice i duetu Maria Pietrzak i Jakub Wójcik z gminy Poczesna. Występ młodych wokalistów wzbudził burzę oklasków na widowni.
W programie artystycznym zaprezentowali się również: Anna Bystroń-Jajkiewicz, Małgorzata Szarek, Rafał Szatan oraz Marcin Staszek z towarzyszeniem zespołu „Kosma Band”.
A oto laureaci:
• w kategorii „Kultura i Edukacja” wręczono trzy statuetki, uhonorowano nimi: Iwonę Skorupę, dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji oraz Gminnej Biblioteki Publicznej w Poczesnej, Zespół Folklorystyczny „Janowianie” z Janowa oraz Mateusza Pospieszalskiego, muzyka, kompozytora z Miasta i Gminy Olsztyn,
• w kategorii „Sport i turystyka” laureatami zostali: Mateusz Świdnicki z gminy Janów – w sezonie 2022 zawodnik klubu żużlowego „Włókniarz Częstochowa” S.A., Stanisław Skiba z Koniecpola, członek kadry narodowej Age Group Polskiego Związku Triathlonu oraz Wiesław Matyga, wiceprezes Powiatowego Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe w Częstochowie,
• w kategorii „Samorządność i Polityka społeczna” statuetkę odebrali Tomasz Kucharski, burmistrz Miasta i Gminy Olsztyn oraz Tomasz Gęsiarz, wójt Gminy Mstów,
• w kategorii „Przedsiębiorczość” uhonorowani zostali: Przedsiębiorstwo Farb Przemysłowych „PROCHEM” Sp. z o.o. w Kłomnicach i DWÓR PRASTARA w Cielętnikach, gmina Dąbrowa Zielona,
• w kategorii „Inne szczególne osiągnięcia i wydarzenia” statuetką nagrodzono: Stowarzyszenie Rybacka Lokalna Grupa Działania „Jurajska Ryba” w Przyrowie, Ochotniczą Straż Pożarną w Konopiskach, Koncert Patriotyczny „DROGA KU WOLNOŚCI” w Mykanowie, LGD „BRACTWO KUŹNIC” w Poczesnej oraz wydarzenie cykliczne „Święto Pszczoły” w Kłomnicach.
Źródło: Starostwo Powiatowe w Częstochowie