wtorek, 14 lutego 2023

ZUS szybko rozpatruje wnioski 500 plus, 82 proc. już przyznanych świadczeń

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznał już 82 proc. świadczeń 500+ na kolejny okres świadczeniowy. Rodzice i opiekunowie złożyli ok. 1,7 mln wniosków, co objęło ok. 2,7 mln dzieci. ZUS zachęca do składania wniosków przez aplikację mZUS.


 Od 1 lutego ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie wychowawcze "Rodzina 500 plus" na nowy okres świadczeniowy, który trwa od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r.

Według danych z poniedziałkowego poranka rodzice i opiekunowie złożyli już ok. 1,7 mln wniosków, co objęło ok. 2,7 mln dzieci. ZUS przyznał już 82 proc. świadczeń. Liczba dzieci, na które przyznano świadczenie przekroczyła 2,2 mln. Cały proces przebiega sprawnie. W województwie śląskim do 12 lutego złożono 191 tys. wniosków o świadczenie 500 plus. Wnioski o świadczenie składane są jedynie drogą elektroniczną, co jest ogromnym ułatwieniem dla rodziców. 

 Świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów. Żeby otrzymać świadczenie wychowawcze na nowy okres świadczeniowy, trzeba złożyć do ZUS odpowiedni wniosek wyłącznie drogą elektroniczną. Można to zrobić poprzez aplikację mobilną mZUS na smartfony i tablety, Platformę Usług Elektronicznych ZUS, portal Emp@tia albo swoją bankowość elektroniczną. – Nowym rozwiązaniem do składania na obecny okres świadczeniowy wniosków o 500 plus jest  aplikację mZUS. Zachęcamy do korzystania z niej, bo sam proces składania wniosku jest bardzo wygodny i szybki. Aplikacja mZUS zawiera funkcje, które przyspieszają wypełnienie wniosku o 500 plus, a ponadto jeśli ktoś składał już wniosek w poprzednim okresie i otrzymywał świadczenie, większość danych w nowym wniosku uzupełni się automatycznie. W razie potrzeby klient zawsze ma też opcję edytowania i zmiany danych przed wysłaniem – zachęca Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego. - Aplikację można pobrać ze sklepu Google Play lub Apple App Store – podpowiada rzeczniczka.

 Osobie, która złoży poprawnie wypełniony wniosek do 30 kwietnia 2023 r., ZUS wypłaci świadczenie do 30 czerwca 2023 r. Jeśli złoży wniosek w maju – ZUS wypłaci świadczenie do 31 lipca wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca. Jeśli wniosek zostanie złożony w czerwcu – ZUS wypłaci świadczenie do 31 sierpnia wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca, a jeśli w lipcu – ZUS wypłaci świadczenie do 30 września wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od lipca. Z kolei na wniosek złożony w sierpniu – ZUS wypłaci świadczenie do 31 października wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od sierpnia. Zatem jeżeli ktoś chce mieć kontynuację wypłaty świadczenia, bez przerw w wypłacie, najlepiej żeby taki wniosek złożył do końca kwietnia tego roku – dodaje rzeczniczka.

BK

Są gibcy, są silni, są w olimpijskiej formie! Polska Noc Kabaretowa 2024 w Częstochowie przed nami!

Polska Noc Kabaretowa 2024 25.10.2024, godz. 20.00 Hala Sportowa Częstochowa Są gibcy, są silni, są w olimpijskiej formie! Przybywamy do Was...