środa, 8 lutego 2023

Pomóż superbohaterom znowu stać się dziećmi

To nazwa nowej kampanii społecznej mającej zachęcać do tworzenia rodzin zastępczych. Prowadzi ją Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowie. Jej głównym elementem jest spot filmowy.

Wzruszający i dający do myślenia spot prezentuje czworo dzieci, które są w niełatwej sytuacji, ale radzą sobie z nią najlepiej, jak potrafią. Dlatego są nazwani ,,superbohaterami”. Chodzi jednak o to, aby nie musieli nimi być, aby nie byli zmuszeni samotnie zmagać się z problemami, z którymi dzieci nie powinny się zmagać. Chodzi o to, by znaleźli się mądrzy dorośli, którzy stworzą dla nich rodzinę zastępczą. Stąd hasło „Pomóż superbohaterom znowu stać się dziećmi”.

Pomysłodawczynią kampanii jest rzeczniczka MOPS Olga Dargiel, całość została przygotowana przez Ośrodek, a patronuje jej prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. Kampania ma zwrócić uwagę na potrzeby dzieci, które z różnych powodów nie mogą wychowywać się w rodzinie biologicznej. Dla takich dzieci poszukiwani są rodzice zastępczy – czyli osoby, które czasowo zaopiekują się nimi i stworzą im jak najlepsze warunki rozwoju.

Jak mówi dyrektor MOPS Małgorzata Mruszczyk, piecza zastępcza to dla wielu wciąż nieznany temat – stąd pomysł na nieco inny sposób przekazu niż dotychczas. Kampania powstała dzięki kreatywności i zaangażowaniu pracowników MOPS, wsparciu Urzędu Miasta, innych miejskich instytucji oraz organizacji pozarządowych.

Spot, który miał swoją premierę 3 lutego w OKF Iluzja, można zobaczyć m.in. na stronie www i Facebooku MOPS. Będzie też wyświetlany na kilku zewnętrznych telebimach w Częstochowie. Dzięki tylu kanałom ma szansę dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców i przekonać kolejne osoby, aby zostały zawodowymi rodzicami zastępczymi…

Obecnie w Częstochowie jest 231 rodzinnych form pieczy zastępczej, w których przebywa ponad 340 dzieci. Ciągle jednak poszukiwani są nowi kandydaci, szczególnie na rodziców zawodowych.

Kandydatka lub kandydat na rodzica zastępczego musi spełnić warunki ustawowe oraz przejść cykl szkoleń oraz rozmów z psychologami i specjalistami zajmującymi się pieczą zastępczą. Wszystko po to, by zbadać motywację osób, które chcą pełnić rolę rodziców zastępczych, sprawdzić ich predyspozycje, poszerzyć ich wiedzę z zakresu wychowania i radzenia sobie z trudnościami. Choć piecza zastępcza oznacza także radość i satysfakcję z tego, że zapewnia się dzieciom dom, rodzinę, dobre fundamenty dla dorosłego życia.

Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, należy skontaktować się z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Częstochowie – Sekcją Wspierania Rodziny i Pieczy Zastępczej przy ul. Polskiej Organizacji Wojskowej 2 lub zadzwonić pod nr tel. 34 372 42 24, 372 42 21, 372 42 19.

Źródło: MOPS w Częstochowie

LATO 2024 tuż, tuż! Sprawdź pomysły na udany urlop w Biurze Podróży Gandalf Częstochowa

Biuro Podróży Gandalf z Częstochowy  zaprasza:  https://gandalf.pl Tu znajdziesz oferty, którym nie będziesz się mógł oprzeć. Gandalf to ...