środa, 8 lutego 2023

Śląskie liderem w liczbie pobranych mLegitymacji emeryta i rencisty

Do końca stycznia 145 tys. osób pobrało już mLegitymację emeryta i rencisty. Jak wynika ze statystyk ZUS po elektroniczny dokument chętniej sięgają kobiety niż mężczyźni. Liderem wśród regionów jest województwo śląskie, gdzie odnotowano największą liczbę pobrań mLegitymacji.

Elektroniczna legitymacja emeryta i rencisty (mLegitymacja) dostępna jest od miesiąca. Można ją pobrać z aplikacji mObywatel i dodać na swoje urządzenie mobilne. - ZUS wystawia ją automatycznie wszystkim klientom, którzy nabędą prawo do emerytury lub renty. Zatem nie ma konieczności składania specjalnego wniosku po mLegitymację, czy też odwiedzania w tym celu urzędu – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Najwięcej pobrań mLegitymacji w Śląskim

Do 30 stycznia pobrano 145 tys. mLegitymacji. Liderem wśród regionów jest województwo śląskiego, gdzie świadczeniobiorcy pobrali ponad 27 tys. mLegitymacji. Na drugim miejscu są mieszkańcy z województwa mazowieckiego, a następnie z Wielkopolski. Po elektroniczny dokument z ZUS częściej, bo w 60 proc., sięgają kobiety. Jeśli chodzi o przedział wiekowy, to najwięcej pobrań jest wśród  grupy wiekowej 62-72 lata, a następnie 52-62 lata. Wśród użytkowników mLegitymacji są też seniorzy urodzeni w latach 1929 – 1939. Takich osób przedziale wiekowym 84-94 lat, którzy mają zainstalowaną na swoim smartfonie mLegitymację, jest ponad pół tysiąca.  

- Elektroniczna legitymacja ZUS zainstalowana na smartfonie pozwala w szybki i bezpieczny sposób potwierdzić, że dana osoba jest emerytem lub rencistą i ma prawo do świadczeń zdrowotnych, a także może korzystać z ulg, które mu przysługują (np. zniżek do biletów). Co ważne mLegitymację zainstalować mogą nie tylko nowi świadczeniobiorcy, lecz również osoby, które na dzień 1 stycznia 2023 roku miały ważną legitymację plastikową – dodaje rzeczniczka. Co istotne, dotychczasowa legitymacja w formie karty plastikowej, pozostaje aktualna zgodnie z terminem jej ważności.

Osoby, które wolą korzystać z tradycyjnej, plastikowej legitymacji mogą to dalej robić gdyż wszystkie wcześniej wydane legitymacje są ważne zgodnie z nadanym terminem ważności.

Osoby, którym mają legitymację tylko w wersji elektronicznej a chciałyby ją dostać także w wersji plastikowej mogą złożyć do ZUS stosowny wniosek (formularz ERL) o jej wydanie i dostaną legitymacje tradycyjną.

Jak zainstalować mLegitymację

- Pobranie mLegitymacji jest bardzo proste. Należy rozpocząć od zaktualizowania zainstalowanej wcześniej na smartfonie aplikacji mObywatel. Jeśli jej jeszcze nie mamy na swoim urządzeniu mobilnym, to możemy ją ściągnąć ze sklepów Google Play i App Store. Następnie uruchamiamy aplikację mObywatel i na jej pulpicie wybieramy „Dodaj dokument”. Na wyświetlonej liście dokumentów należy wskazać „Legitymacja emeryta-rencisty” -  wyjaśnia Kopczyńska.

Jeśli wcześniej nie pobraliśmy w aplikacji mObywatel dowodu osobistego, to najpierw musimy potwierdzić w aplikacji swoją tożsamość, dodać „Dowód osobisty”, a następnie dodać „Legitymację emeryta-rencisty”.

Dyżury ekspertów

Oddziały ZUS w województwie śląskim organizują specjalne dyżury telefoniczne w zakresie mLegitymacji. Kontaktując się z ekspertami ZUS będzie można uzyskać informacje na temat instalacji i użytkowania mLegitymacji.

I tak 10 lutego w godz. 9.00-11.00 można dzwonić do sosnowieckiego Oddziału pod nr 32 368 34 69,  natomiast 17 lutego i 2 marca, w godz. od 10.00 do 12.00, Oddział ZUS w Rybniku organizuje dyżur telefoniczny na temat  mLegitymacje. Pod nr tel. 727 690 825 eksperci ZUS odpowiedzą na pytania jak zainstalować elektroniczny dokument na swoim smartfonie, jak go uruchomić i jak się nim posługiwać.

LATO 2024 tuż, tuż! Sprawdź pomysły na udany urlop w Biurze Podróży Gandalf Częstochowa

Biuro Podróży Gandalf z Częstochowy  zaprasza:  https://gandalf.pl Tu znajdziesz oferty, którym nie będziesz się mógł oprzeć. Gandalf to ...