poniedziałek, 15 kwietnia 2024

Jurajska zbiera elektroodpady i szykuje atrakcje na Dzień Ziemi

W Galerii Jurajskiej ruszyła wielka zbiórka elektroodpadów! Najbliższe 6 dni wypełnią także inne atrakcje popularyzujące tematykę ochrony przyrody, recyclingu i gospodarki obiegu zamkniętego.

Wielkimi krokami zbliża się Dzień Ziemi. Z tej okazji Galeria Jurajska przypomni, że każdy może mieć wpływ na przyszłość planety, chociażby dzięki codziennej segregacji śmieci. Pomoże w tym organizowana przez 6 dni wielka zbiórka elektroodpadów.

Aż do 20 kwietnia przy Bulwarach Jurajskich działać będzie specjalny punkt prowadzony wspólnie firmą STALA GROUP. Będzie można do niego przynosić zużyte i zepsute sprzęty elektroniczne, RTV i AGD. Punkt przyjmować będzie np. tostery, czajniki elektryczne, lokówki, suszarki, smartfony, laptopy, komputery, żarówki czy telewizory.

W zamian za odpady będzie można odebrać roślinę w dniu finału akcji, czyli 20 kwietnia. Jurajska przygotowała sadzonki drzew i kwiatów ogrodowych. – Elektrośmieci nie można wyrzucać od tak, do dowolnego kontenera znajdującego się na osiedlu lub przy domu, jest to bowiem niebezpieczne dla środowiska i człowieka. Grozi za to także wysoka kara finansowa, której lepiej unikać – mówi Anna Borecka, dyrektor Galerii Jurajskiej.

Ważne jest więc, aby odpowiedzialnie z nimi postępować. Organizowana zbiórka, zwracająca uwagę na rolę gospodarki obiegu zamkniętego, ma w tym pomóc, podsuwając konkretne rozwiązanie. Jeśli więc mamy w domu zepsute i niedziałające sprzęty, które zalegają w szafkach czy w piwnicach łapiąc kurz, teraz jest najlepszy moment, aby się ich pozbyć w bezpieczny sposób – zachęca.

Ale to nie jedyna akcja, którą Jurajska przypomni o tym, że każdy ma wpływ na środowisko. Do 20 kwietnia w galerii można oglądać wystawę, której eksponaty stworzono z elektrośmieci. Ekspozycja ta, za pomocą różnych środków artystycznych, ma na celu przypomnieć o tym, jak odpowiedzialnie postępować z zepsutym sprzętem. Towarzyszy jej także druga ekspozycja.

Również do 20 kwietnia można tam oglądać także oryginalne kreacje z surowców wtórnych, jakie w ramach konkursu „Moda z recyclingu” stworzyli uczniowie lokalnych szkół. Na wystawie prezentowane będzie aż 10 prac, które wykonane zostały m.in. z butelek, folii czy tektury. Pomysłodawcą obu wystaw jest firma STALA GROUP z Częstochowy, która od lat popularyzuje wśród dzieci, młodzieży i osób dorosłych wiedzę na temat ochrony środowiska

Przygotowane wystawy zatrzymują i zaciekawiają nietypową formułą, ale przede wszystkim przesłaniem. Dzięki nim chcemy zwrócić uwagę na to, że każdy z nas, ma wpływ na przyszłość planety i jej klimat, pod warunkiem, że będziemy odpowiedzialnie postępować z surowcami wtórnymi czy elektroodpadami, których w domach przybywa z roku na rok – mówi Anna Borecka.

Maraton atrakcji na Dzień Ziemi

To jednak nie koniec aktywności popularyzujących postawy proekologiczne. 20 kwietnia w godzinach od 10 do 18 w Jurajskiej będzie można ich znaleźć ogrom. W ten sposób centrum świętować będzie Międzynarodowy Dzień Ziemi. Tylko w Jurajskiej będzie można zobaczyć m.in. pokaz mody „Dokąd Zmierzamy”, który podkreśli znaczenie świadomej i zrównoważonej mody w codziennym życiu.

W centrum handlowym zagra też Recyclingowa Orkiestra. To wyjątkowa grupa muzyczna, która tworząc muzykę, wykorzystuje instrumenty wykonane z niepotrzebnych przedmiotów. Galeria przygotowała także oryginalne show, w trakcie którego będzie można posłuchać rapu. Inspiracją dla tekstów muzyków i stworzonych beatów będzie tematyka związana z ochroną przyrody.

Ekologii poświęcone będą też liczne otwarte dla każdego warsztaty, prelekcje i spotkania edukacyjne, które prowadzone będą w Jurajskiej. Na specjalnych zajęciach łączących zabawę z nauką dzieci poznają np. zasady segregacji śmieci. Dowiedzą się również, jak na co dzień oszczędzać energię i czym jest etyczna moda.

Animatorzy pokażą również najmłodszym, jak dać drugie życie przedmiotom, skąd się bierze woda na Ziemi oraz co każdy może zrobić, aby w domu było jak najmniej śmieci. Z kolei w trakcie warsztatów kreatywnych będzie można nauczyć się tworzyć zabawki i instrumenty z recyclingu.

Szykuje się także spotkanie z leśnikami z Lasów Państwowych, którzy opowiedzą o tym, jak unikalny jest ekosystem otaczających nas lasów oraz jakie stworzenia w nich żyją. Najmłodsi będą mogli nauczyć się rozpoznawać różne gatunki zwierząt, owadów i roślin.

Nie zabraknie też quizów z nagrodami, w których będzie można popisać się wiedzą na temat przyrody, a także koła fortuny o tematyce ekologicznej i warsztatów tworzenia przyjaznej środowisku biżuterii. Całość atrakcji dopełnią widowiskowe pokazy freestyle’u z piłką oraz zabawy i animacje w duchu eko. W czasie wydarzenia poznamy też zwycięzców konkursu „Moda z recyclingu”.

Przygotowane wydarzenie ma na celu zainspirować każdego do zmiany nawyków. Popularyzując wiedzę o ekologii, w tym zwłaszcza o recyclingu, chcemy pokazać, jak dbać o swoje otoczenie, zaczynają od najprostszych, codziennych czynności, jak np. gaszenie za sobą światła, wymian żarówek na LED-y czy segregacja śmieci na 5 frakcji. Jesteśmy przekonani, że dzięki przygotowanej formule wydarzenia swoją wiedzę wzbogacą nie tylko najmłodsi, ale także dorośli – mówi Anna Borecka.

*
Partnerem strategicznym wydarzenia jest STALA GROUP. Akcji partnerują też: Servecom.pl, Politechnika Częstochowska, Lasy Państwowe, Fundacja Cała Wioska. Patronat medialny objęły: Dziennik Zachodni i NaszeMiasto.pl. Organizatorem eko inicjatywy jest Agencja Manager.

źródło: Biuro Prasowe Galerii Jurajskiej


Są gibcy, są silni, są w olimpijskiej formie! Polska Noc Kabaretowa 2024 w Częstochowie przed nami!

Polska Noc Kabaretowa 2024 25.10.2024, godz. 20.00 Hala Sportowa Częstochowa Są gibcy, są silni, są w olimpijskiej formie! Przybywamy do Was...