środa, 24 sierpnia 2022

Śląskie bez granic - Międzynarodowe Dni Folklorystyczne 2022

Od 29 sierpnia do 4 września potrwa druga część Międzynarodowych Dni Folklorystycznych „Śląskie bez granic”. W ramach Festiwalu, w czerwcu, gościliśmy już artystów z Ukrainy, Litwy i Macedonii Północnej, którzy wystąpili w Koszęcinie oraz w Raciborzu, Olzie, Wodzisławiu Śląskim, Kuźni Raciborskiej i Radlinie. Podczas drugiej odsłony Festiwalu na scenie pojawią się artyści z Ekwadoru, Chile, Burundi oraz Turcji. Wstęp na większość koncertów jest wolny.Organizowany przez Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny festiwal folklorystyczny „Śląskie bez granic - Międzynarodowe Dni Folklorystyczne 2022” to kreatywne podejście do kultury narodowej i ludowej. Przenikające się wzajemnie wpływy różnych kultur mogą stanowić bardzo ciekawy materiał do wykorzystania przez choreografów, kompozytorów i pedagogów na co dzień pracujących z zespołami folklorystycznymi. 
Podczas spotkań z kulturą innych narodów odbędą się warsztaty i koncerty, które będą okazją do bezpośredniego spotkania miłośników tradycji i folkloru. Zadaniem Festiwalu jest dotarcie do młodego pokolenia (zarówno uczestników, jaki i do widzów), integracja międzynarodowego środowiska folklorystycznego, wymiana pomysłów i doświadczeń w zakresie pracy z zespołami folklorystycznymi, rozwijanie wrażliwości estetycznej młodzieży poprzez bezpośredni kontakt z folklorem. 
Założenia Festiwalu wpisują się w strategie Województwa Śląskiego oraz rozwoju turystyki na terenach wiejskich, ze szczególnym uwzględnieniem turystyki kulturowej opartej na niematerialnym dziedzictwie spuścizny ludowej.

Na wszystkie wydarzenia festiwalowe zapraszają - gospodarz Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny oraz partnerzy Festiwalu: CIOFF - Polska Sekcja Stowarzyszenia Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń, Festiwali i Sztuki Ludowej, a także Stowarzyszenie Kultury Raciborskiej „Źródło”, Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie oraz Stowarzyszenie MSFF.pl z Katowic. Dyrektorem Festiwalu jest Jarosław Szczęsny, radny sejmiku województwa śląskiego.

Wydarzenie zostało sfinansowane ze środków Województwa Śląskiego, a Patronatem Honorowym objął je Pan Jakub Chełstowski – Marszałek Województwa Śląskiego.

PROGRAM FESTIWALU:

Koszęcin - Siedziba Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny (namiot koncertowy):

29 sierpnia (poniedziałek) godzina 19.00
Zespół Folklorystyczny "Markani" z Ekwadoru

30 sierpnia (wtorek) godzina 19.00

Zespół Tańca Ludowego "Atakoy" z Turcji

31 sierpnia (środa) godzina 19.00
Narodowy Zespół Taneczny z Burundii

1 września (czwartek) godzina 19.00
Folklorystyczny Zespół Artystyczny z Chile


Racibórz - Raciborskie Centrum Kultury:

2 września (piątek) godz.18.00 - Koncert Galowy Festiwalu

Bilety w cenie 5 zł do nabycia w kasach RCK oraz na https://biletyna.pl/koncert/Miedzynarodowe-Dni-Folklorystyczne-2022-KONCERT-FESTIWLOWY/Raciborz


Częstochowa – Plac Biegańskiego:

3 września (sobota), godz. 18:00 - Koncert Galowy Festiwalu

4 września (niedziela)

16.00 - Bełsznica w Gminie Gorzyce

17.00 - Gołkowice w Gminie Godów

Więcej informacji:

http://zespolslask.pl/pl/slaskie-bez-granic-miedzynarodowe-dni-folklorystyczne

[KINO] 31 maja do kin wchodzi „Jedno życie” z niezwykle przejmującą kreacją Anthony’ego Hopkinsa. WYGRAJ ZESTAW KOSMETYKÓW!

Skromny i niczym specjalnym niewyróżniający się urzędnik z Londynu dziś ponownie jest na ustach całego świata.  W minioną niedzielę, 19 maja...