poniedziałek, 16 stycznia 2023

Zbiórka puszek i parafiny. Będą z nich świece polowe

Z pustych, umytych puszek – takich jak po kukurydzy, groszku czy karmie dla kotów – powstaną świece dla obrońców Ukrainy. Są bezcennym źródłem ciepła. Zbiórka trwa na Politechnice Częstochowskiej.


To noworoczna część akcji „Zbieramy ciepło dla żołnierzy z Ukrainy”. Pierwsza odbyła się w grudniu. Wówczas w kilka dni udało się zebrać kilka worków pustych puszek oraz worek parafiny. Posłużyło to do wyprodukowania tzw. świec okopowych, wykorzystywanych przez żołnierzy walczących po stronie Ukrainy jako źródło ciepła – do podgrzania posiłku, wysuszenia ubrań, ogrzania się.

Zdajmy sobie sprawę z tego, że w warunkach trwania na pozycjach w okopach nie można rozpalać ognisk. Dlatego takie niewielkie, proste źródło ciepła (w mniejszym stopniu także światła), jak świeca z puszki, tektury i parafiny, jest dla żołnierzy jednym z artykułów pierwszej potrzeby. Dla nas – kupujących w miesiącu nieraz dziesiątki produktów konserwowych czy karmy dla zwierząt – opłukanie, zebranie i dostarczenie takich puszek do punktu zbiórki to relatywnie niewielki wysiłek…

Zbierane są puszki po produktach spożywczych, po karmie dla zwierząt, po farbach. Muszą być czyste – to warunek wykorzystania ich do produkcji świec. Potrzebna jest także parafina.

Nie nadają się puszki po napojach!

Zbiórka prowadzona jest do 29 stycznia w Biurze Studentów Zagranicznych Politechniki Częstochowskiej przy ul. gen. J. H. Dąbrowskiego 69 – to budynek rektoratu uczelni.

W akcję – oprócz osób prywatnych – mogą włączyć się także firmy, jeśli np. używają w swojej działalności produktów sprzedawanych w takich puszkach i gromadzą ich bardzo wiele. Aż prosi się, aby w takim przypadku umyte puszki przekazać hurtem do punktu zbiórki…

Źródło UM, Fot. Udostępnione przez organizatorów zbiórkiEtyka w środowisku szkolnym i w środowisku ucznia. Jakie studia należy ukończyć aby prowadzić przedmiot etyki w szkole?

  Kształtowanie przyszłości edukacji: Rola etyki w szkole i jej nauczanie W obecnych czasach, kiedy świat edukacji przeżywa dynamiczne zmian...