środa, 18 stycznia 2023

Mumie, grobowce, piramidy – w Galerii Jurajskiej można cofnąć się w czasie

Galeria Jurajska ma pomysł na to, jak dzieci mogą spędzić zimowe ferie w mieście. Centrum handlowe zachęca do wspólnego odkrywania świata faraonów i podróży tysiące lat wstecz do czasów świetności Egiptu. Pomaga w tym interaktywna wystawa edukacyjna, która właśnie tam stanęła.

Starożytny Egipt ze wszystkimi swoimi sekretami jest teraz na wyciągnięcie ręki. Mumie, grobowce, piramidy, a nawet pustynia – to wszystko można oglądać do 29 stycznia w Galerii Jurajskiej w Częstochowie. Trwa tam właśnie jedyna w swoim rodzaju, interaktywna wystawa, która przenosi najmłodszych w czasy faraonów.


W te ferie bawimy się w starożytnym Egipcie. Odkrywamy jego tajemnice, rozwiązujemy zagadki, a nawet budujemy piramidy. Przez najbliższe dni najmłodsi mogą w Jurajskiej odbyć niezwykłą podróż w czasie, wcielić się w postaci sprzed tysięcy lat, a także poczuć radość odkrywania. Taką samą, jaką 100 lat temu poczuł Howard Carter, odnajdując grobowiec Tutanchamona – mówi Violetta Dziubin-Łuszczyk, dyrektor marketingu Galerii Jurajskiej.

Sama wystawa przygotowana przez centrum handlowe robi wrażenie skalą i liczbą atrakcji dostępnych dla najmłodszych. W Galerii zbudowano dosłownie starożytne miasto, na które składa się kompleks aż 7 oddzielnych budowli, które odwzorowują architekturę sprzed tysięcy lat.

Można tu znaleźć m.in. bramę do krainy faraonów, olbrzymią piramidę, która skrywa enigmatyczne hieroglify, dwukomnatowy, mroczny grobowiec z mumią w środku, realistycznych rozmiarów tron faraona pokryty malowidłami i hieroglifami, wszystko w pustynnym klimacie gorącego Egiptu.

Wystawą dosłownie odtworzyliśmy świat starożytnego Egiptu, pełnego fascynujących bóstw i mumii. Jest to jedna z największych tego typu ekspozycji, która stanęła w Galerii Jurajskiej, a także jedna z najbardziej angażujących. Każda z budowli ma bowiem ukryte w sobie tajemnice, które czekają na małych archeologów – mówi.

Dla dzieci, które w te ferie wybiorą się na wystawę, organizatorzy przygotowali całą masę zabaw i zagadek do rozwiązania, począwszy od rozszyfrowywania hieroglifów, przez poszukiwania grobowca faraona, po wykopaliska, które będzie można prowadzić w piaskach pustyni. Ponadto, najmłodsi będą mogli zbudować własną piramidę, wyprodukować papirus, a także zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie na tronie.

Niemal do każdej z budowli, która pojawia się na wystawie można wejść, a co za tym idzie przenieść się nad majestatyczny Nil. Pomagają w tym także stroje. Dzieci odwiedzające wystawę mają możliwość przebrania się za starożytnych Egipcjan. Odwiedzając kolejne atrakcje kolekcjonuje się natomiast pieczątki. Zebranie wszystkich kończy się przyznaniem „Dyplomu Superarcheologa” – mówi Violetta Dziubin-Łuszczyk.


 Przygotowana wystawa to prawdziwa gratka dla młodych osób, które fascynuje historia, starożytność i odkrywanie zaginionych światów, ale także dla tych, którzy lubią poczuć emocje, jakie towarzyszą wyprawie w nieznane i ekscytującej przygodzie rodem z filmów o Indiana Jones.

Wystawa „Odkryj tajemnice faraonów!” jest ogólnodostępna dla dzieci i młodzieży szkolnej. Można na nią wejść bezpłatnie. Czynna jest w dni handlowe w godzinach od 11.00 do 19.00. Wystawę można także oglądać w grupach zorganizowanych do 25 osób. Mile widziane są grupy półkolonijne, przedszkolne i szkolne. Te muszą jednak wcześniej zarezerwować termin zwiedzania. W tym celu należy przedzwonić pod numer tel. 539 983 568.

Źródło: Galeria Jurajska/Guarana PR


Nowe trendy w budownictwie dotarły do Częstochowy!

Osiedle Neonowe   realizowane przez firmę Pekabex Development  nie bez powodu uważane jest za najnowocześniejsze osiedle w Częstochowie.  Po...