poniedziałek, 9 stycznia 2023

Bezpłatne badania spirometryczne już 9 stycznia w mieście Częstochowa! Zadbaj o płuca razem z Fundacją NEUCA dla Zdrowia

Przewlekły kaszel, odkrztuszanie wydzieliny, duszność i nawracające stany zapalne to niepokojące symptomy schorzenia dróg oddechowych. Osoby, które doświadczają wymienionych problemów zdrowotnych szczególnie powinny kontrolować zdrowie swoich płuc. 


Wychodząc temu naprzeciw Fundacja NEUCA dla Zdrowia oferuje bezpłatne badania spirometryczne. Na trasie Spirobusa znajduje się miasto Częstochowa, gdzie już 9 stycznia, przy al. Pokoju 10, będzie można wykonać bezpłatne badanie spirometryczne.

Mobilna przychodnia umożliwia Fundacji NEUCA dla Zdrowia dotarcie z profilaktyką chorób układu oddechowego do czterdziestu lokalizacji w całej Polsce. Pomiar spirometryczny, który będzie oferowany pacjentom odwiedzającym Spirobus, jest podstawowym i najczęściej stosowanym badaniem w diagnostyce chorób układu oddechowego. Główne czynniki negatywnie wpływające na zdrowie płuc i przyczyniające się do rozwoju wielu chorób układu oddechowego to zanieczyszczone powietrze i palenie papierosów.

Zdrowie płuc powinny mieć na uwadze osoby z różnych grup wiekowych i różnych warstw społecznych. Nie należy bagatelizować niepokojących objawów, gdyż profilaktyka i wczesne wykrycie choroby znacząco zwiększa szansę na skuteczne leczenie. Dodatkowo, niezmiennie płuca są narządem, który najczęściej jest obciążony w przypadku infekcji SARS-CoV-2 – mówi Justyna Kołtońska z Fundacji NEUCA dla Zdrowia.

Szacuje się, że na choroby płuc cierpi ponad 6 mln Polaków. Około 4 mln na astmę a 2,5 mln na POChP. Niestety połowa chorych na astmę i ponad ¾ chorych na POCHP nie wie o swojej chorobie. Dlatego tak ważne jest wykonywanie profilaktycznych badań spirometrycznych, które pomagają w postawieniu diagnozy.

– Wykrycie schorzenia w odpowiednim czasie pozwala na zastosowanie odpowiedniego leczenia, które poprawia jakość życia i często pozwala na wydłużenie życia chorego
– komentuje Prezes Fundacji NEUCA dla Zdrowia, Bogusława Golus-Jankowska.

Fundacja NEUCA dla Zdrowia zaprasza na bezpłatne badania, należy mieć jednak na uwadze, że osoby przed 21 rokiem życia, po zawale serca, udarze mózgu, po jakimkolwiek zabiegu inwazyjnym na sercu, po operacji oczu (pół roku), osoby z tętniakami, odmą opłucnową lub zwiększonym ciśnieniem wewnątrzczaszkowym nie mogą przystąpić do badania spirometrycznego.

Dodatkowo, w mobilnej przychodni pacjenci mają możliwość samodzielnego wykonania pomiaru poziomu cukru we krwi. Nad poprawnością wykonania pomiaru czuwać będzie personel zapewniający instruktaż oraz bezpieczne warunki do wykonania tych czynności. Cukrzyca jest zjawiskiem globalnym, obecnie będącym bliskim rozmiarom pandemii, a Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna (IDF) szacuje, że na świecie z cukrzycą żyje co dziesiąta dorosła osoba.

Spirobus Fundacji NEUCA dla Zdrowia stacjonować będzie w mieście Częstochowa, w poniedziałek 9 stycznia, przy al. Pokoju 10, w godzinach 10:00 – 16:00.

Udział w badaniu jest bezpłatny, wymagane są jednak wcześniejsze zapisy. Można ich dokonywać przed planowanym badaniem pod tym samym adresem, gdzie odbywać się będą badania.


[KINO] 31 maja do kin wchodzi „Jedno życie” z niezwykle przejmującą kreacją Anthony’ego Hopkinsa. WYGRAJ ZESTAW KOSMETYKÓW!

Skromny i niczym specjalnym niewyróżniający się urzędnik z Londynu dziś ponownie jest na ustach całego świata.  W minioną niedzielę, 19 maja...