czwartek, 11 maja 2023

"Zobacz więcej" w Częstochowie już 13 maja - Stary Rynek godz. 11.00

"Zobacz więcej" - projekt fotograficzny i kampania społeczna o człowieku, na rzecz tolerancji, empatii i pomocy.

Białe koszule w żywej tkance miejskiej? 
Widzisz je? 
Są tuż obok. Stoją jedna obok drugiej. Ich biel skrywa nowotwór, depresję, anoreksję, stwardnienie rozsiane, stany lękowe, ChAD, blizny na ciele i wiele innych, niewidocznych na pierwszy rzut oka. 
Już 13 maja 2023 roku wyjdą na ulice Częstochowy, z uśmiechem, wewnętrznym pięknem i niesamowitą energią, by zamanifestować światu swoją obecność, pokazać, że pomimo trudności zdrowotnych czy społecznych da się spełniać swoje marzenia i realizować pasje. Będą dawać nadzieję innym chorym, motywować, że można, że trzeba, że warto. To będzie piękna lekcja determinacji, siły, ale także tolerancji, równości, wrażliwości, szacunku i empatii. Rozejrzyj się i... zobacz więcej.

O projekcie

Projekt "Zobacz więcej" powstał z myślą o tolerancji, miłości, radości życia, a także emocjach z jakimi przychodzi się mierzyć w obliczu choroby.
 To niezwykły projekt fotograficzny oraz kampania społeczna o CZŁOWIEKU, jego sile, determinacji w walce o siebie. Adresatami projektu są zarówno osoby walczące z wszelkimi niedomaganiami, jak i osoby zdrowe. Założeniem jest uświadomienie osobom dotkniętym chorobą, że nawet brutalna rzeczywistość nie oznacza dla nich przymusowej zmiany trybu życia. Mogą w dalszym ciągu spełniać marzenia, realizować pasje, spełniać się w wielu rolach życiowych, stawiać sobie nowe cele czy wyzwania i w ogólnym rozrachunku po prostu cieszyć się życiem.

Często oceniamy człowieka powierzchownie, nie zastanawiamy się jaką historię w sobie nosi, z jakimi problemami się zmaga.
 Projekt opowie o sile i emocjach. 
O patrzeniu szerzej i dostrzeganiu człowieka w człowieku.
 O równości, wrażliwości, miłości, radości życia i o byciu szczęśliwym pomimo choroby. 
To projekt przede wszystkim o szacunku do drugiego człowieka. 
O dawaniu, rozumieniu i widzeniu, a nie tylko patrzeniu.

„Zobacz więcej” uwrażliwia społecznie na problem osób przewlekle chorych, znajdujących się w kryzysie zdrowia (także psychicznego), czy borykających się z niepełnosprawnościami oraz temat ich funkcjonowania w społeczeństwie i obecności w sferze publicznej, a także w każdym innym obszarze życia.

Akcja ma z jednej strony pokazać, że choroba nie definiuje człowieka, nie szufladkuje, nie skreśla i że poza nią, istnieje on na wielu innych płaszczyznach. Ma też zwrócić uwagę na to, że są wśród nas osoby, które widzimy na co dzień, ale często nie zdajemy sobie sprawy z problemów, z którymi się muszą borykać.

Nie zawsze jest tak jak myślisz... zobacz więcej.

Co w projekcie?


365 uczestników w 12 miastach w Polsce (Toruń, Szczecin, Częstochowa, Kraków, Białystok, Skierniewice, Warszawa, Łódź, Wrocław, Lublin, Rzeszów i Gdynia), w żywej tkance miejskiej, ubrani tylko w białe koszule po raz drugi stają przed obiektywem Magdy Rdest-Nowak. Ta biała koszula to rak, depresja, anoreksja, stwardnienie rozsiane, stany lękowe, ChAD, blizny na ciele i cała reszta, czym każdy z nas jest lub może być obciążony.

⦁ sesje fotograficzne (trwające od 06.05.2023r. do 24.06.2023r.)

⦁ 12 miast, 365 zdjęć indywidualnych, 12 zdjęć grupowych - kobiety i mężczyźni, którzy doświadczyli różnych, ciężkich chorób przewlekłych (kobiety ubrane tylko w białe koszule, mężczyźni w białe koszule i jeansy)

⦁ prezentacja zdjęć w Internecie i na stronie projektu (lipiec – sierpień 2023 roku)

⦁ wystawy zdjęć, spotkania z Uczestnikami w różnych miastach w Polsce (wrzesień – grudzień 2023 roku)

⦁ ogólnopolski finał w Skierniewicach (grudzień 2023 rok).


Sesję fotograficzną w Częstochowie, która odbędzie się w dniu 13 maja br., na Starym Rynku o godz. 11.00 zwieńczy wystawa powstałych w projekcie fotografii. Projekt zakłada, tak jak w roku ubiegłym, druk kalendarzy - cegiełek na rok 2024. 
Zorganizowane zostaną także finały regionalne oraz finał ogólnopolski w Skierniewicach w dniu 2 grudnia 2023 r.

I EDYCJA - realizacja 2022
365 kobiet chorych onkologicznie.
12 miast w Polsce (Kraków, Katowice, Łódź, Płock, Poznań, Bełchatów, Skierniewice, Sochaczew, Wrocław, Radom, Warszawa i Gdańsk).

II EDYCJA - realizacja 2023
365 osób przewlekle chorych.
12 miast w Polsce (Toruń, Szczecin, Częstochowa, Kraków, Białystok, Skierniewice, Warszawa, Łódź, Wrocław, Lublin, Rzeszów i Gdynia).


“Zobacz więcej”, podobnie jak w I edycji, został objęty patronatem honorowym 12 prezydentów ww. miast. W II edycji za projektem stoi Fundacja „Zobacz Więcej” (https://zobaczwiecej.org) zrodzona z projektu i na jego potrzeby w dniu 13 lutego 2023 roku. Autorką zdjęć oraz pomysłodawczynią projektu i formuły jest Magda Rdest - Nowak - fotografka ze Skierniewic.

Są gibcy, są silni, są w olimpijskiej formie! Polska Noc Kabaretowa 2024 w Częstochowie przed nami!

Polska Noc Kabaretowa 2024 25.10.2024, godz. 20.00 Hala Sportowa Częstochowa Są gibcy, są silni, są w olimpijskiej formie! Przybywamy do Was...