czwartek, 29 czerwca 2023

Nie zwlekaj ze składaniem wniosków. ZUS informuje.

 Złóż wniosek o 500 plus do końca czerwca, by nie stracić pieniędzy za ten miesiąc

 Zostało kilka dni na złożenie wniosku o świadczenie wychowawcze 500 plus, by mieć kontynuację wypłaty świadczenia. Pamiętajmy, że od daty złożenia wniosku zależy termin ustalenia prawa i wypłaty świadczenia. Jeśli rodzic zrobi to jeszcze w czerwcu, to ma wówczas zagwarantowaną wypłatę do końca sierpnia wraz z wyrównaniem świadczenia od czerwca.

- Złożenie wniosku po 30 czerwca spowoduje, że rodzice czy opiekunowie stracą prawo do wyrównania za ten miesiąc, a świadczenie będzie przyznane od miesiąca, w którym złożyli wniosek. Zatem, jeśli ktoś złoży wniosek w lipcu, prawo do świadczenia będzie przyznane od lipca, czyli nie będzie miał świadczenia za czerwiec, jeśli w ktoś złoży wniosek w sierpniu, to wówczas straci pieniądze za czerwiec i lipiec, bo prawo do świadczenia zostanie przyznane od miesiąca złożenia wniosku, czyli od sierpnia – tłumaczy Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim.

Inaczej jest, gdy wniosek jest składany na nowo narodzone dziecko. Wówczas rodzice mają trzy miesiące na złożenie wniosku od dnia jego urodzenia, aby dostać 500 plus z wyrównaniem od daty narodzin pociechy.

Do tej pory rodzice i opiekunowie z województwa śląskiego złożyli 496 tys. wniosków o świadczenie 500 plus na nowy okres świadczeniowy. 96 proc. wniosków jest już rozpatrzonych. -  Od początku czerwca trwają wypłaty świadczeń na okres świadczeniowy 2023/2024. Rodzice, którzy do 30 kwietnia złożyli prawidłowo wypełniony wniosek o 500 plus, pierwszy przelew świadczenia otrzymają do końca czerwca. Jeśli wniosek o świadczenie został złożony w maju, wypłata zostanie zrealizowana do 31 lipca z wyrównaniem od czerwca. Jeżeli wniosek wpłynie  w czerwcu, pieniądze na koncie z wyrównaniem od czerwca pojawią się do końca sierpnia - wyjaśnia rzeczniczka.

Rodzice powinni zwracać uwagą, czy wniosek jest wypełniony poprawnie i czy nie zawiera błędów. Jeśli wniosek jest niepoprawnie wypełniony to trzeba go zweryfikować, a to wpływa na wydłużenie  czasu załatwienia sprawy i wypłatę świadczenia. Najczęstszym błędem jest wpisanie niepoprawnego numeru PESEL dziecka, czy też numeru rachunku bankowego.

Wniosek o świadczenie można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną, min. przez aplikację mobilną mZUS, za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portalu Emp@tia lub bankowości elektronicznej.

Od 1 lipca można składać wnioski o świadczenie 300 plus

 Od soboty, 1 lipca, rodzice i opiekunowie będą mogli wnioskować o świadczenie 300 plus z programu „Dobry Start”. Świadczenie przysługuje na każde dziecko uczące się w szkole w wieku od 7 do 20 lat, a jeśli ma orzeczoną niepełnosprawność – to do ukończenia 24 lat.

 Dzieci rozpoczęły wakacje, a rodzice już wkrótce zaczną planować szkolne zakupu. W sfinansowaniu wyprawki szkolnej może pomóc program „Dobry Start”. Świadczenie 300 plus to jednorazowa kwota w wysokości 300 zł na ucznia szkoły podstawowej, ponadpodstawowej czy policealnej. Pierwsze wnioski ZUS będzie przyjmował 1 lipca. Pamiętajmy, że są one składane tylko i wyłącznie elektronicznie, a rodzice mają cztery kanały składania wniosków, czyli poprzez aplikację mZUS, profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, bankowość elektroniczną czy portal Emp@tia.

Kto otrzyma 300 zł?

- Świadczenie przysługuje na  dziecko, które uczy się i jest w wieku od 7 do 20 lat lub do 24 lat, gdy ma orzeczoną niepełnosprawność. Wsparcie finansowe nie przysługuje na dzieci uczące się w tzw. zerówkach oraz na studentów. Co ważne wiek 20 i 24 lata liczy się rocznikowo, co oznacza, że uczniowie ostatnich klas techników i liceów oraz uczniowie szkół policealnych także są uprawnieni do świadczenia, jeśli wiek odpowiednio 20. albo 24. rok życia ukończyli przed rozpoczęciem roku szkolnego w tym roku kalendarzowym – tłumaczy Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim.

Ważne terminy

Wnioski o 300 zł dla ucznia będzie można składać od 1 lipca do 30 listopada wyłącznie drogą elektroniczną. Jeśli wniosek będzie prawidłowo wypełniony i złożony do końca sierpnia, to pieniądze zostaną wypłacone najpóźniej 30 września. Złożenie wniosku po 30 listopada będzie możliwe tylko w sytuacji, gdy dziecko powyżej 20. roku życia uzyska orzeczenie o niepełnosprawności po 30 listopada.

Samo złożenie wniosku jest bardzo proste. Trzeba jednak pamiętać, by bezbłędnie wpisać dane takie jak: prawidłowy numer PESEL dzieci, nazwę oraz adres szkoły czy aktualny numer konta.  

Beata Kopczyńska regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego


Międzynarodowa Wystawa i Giełda Wyrobów Jubilerskich, Skamieniałości i Minerałów - Klub "Politechnik" Częstochowa- już w weekend - 14-15.09.2024

MINERAŁY, BIŻUTERIA- MIĘDZYNARODOWA WYSTAWA I GIEŁDA CZĘSTOCHOWA 14-15.09. 2024 r. Al. Armii Krajowej 23, sobota godz. 10.00-18.00, niedziel...