czwartek, 22 czerwca 2023

Rodzina 500 plus to nie 800, a nadal 500 złotych

Nie zmieniła się kwota i zasady wypłacania świadczenia wychowawczego. W ramach programu Rodzina 500 Plus ZUS nadal przelewa 500 zł na każde dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia.

ZUS reaguje na coraz liczniejsze pytania o kwotę wypłacaną z tytułu świadczenia wychowawczego.
- Nie ma żadnych nowych kwot oraz zasad w procesie przyznawania i wypłacania świadczenia wychowawczego. Stawka przekazywana na konta rodziców bądź opiekunów nie zmieniła się. Nie wynosi ani 800 złotych, ani 600 złotych, tylko niezmiennie 500 złotych. Pojawiające się głosy jakoby ZUS wypłacał to świadczenie w wysokości wyższej niż 500 złotych na jedno dziecko są nieprawdziwe – Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Rzecznik ZUS w Opolu wyjaśnia, że jeżeli pojawią się przepisy zwiększające wysokość świadczenia dla rodzin, które zostaną uchwalone przepisami i wejdą w życie, to wówczas ZUS będzie je realizował.
ZUS wypłaca środki na kolejny okres świadczeniowy, który potrwa do 31 maja 2024 r. Do tej pory świadczenia przyznano dla ok. 6,4 mln dzieci. Na konta rodziców trafiło łącznie ok.
2,8 mld zł.
Każdy beneficjent może sprawdzić termin wypłaty świadczenia w aplikacji mobilnej mZUS lub na swoim profilu logując się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.
Wnioski o świadczenie składane są jedynie drogą elektroniczną. Można to zrobić na kilka sposobów – poprzez aplikację mobilną mZUS na smartfony i tablety, bezpośrednio na PUE, na portalu Emp@tia albo w bankowości elektronicznej.
ZUS zachęca rodziców i opiekunów do składania wniosków przez aplikację mZUS. Zawiera ona funkcje przyspieszające wypełnianie wniosków o świadczenia dla rodzin, nie tylko
500 plus, ale też rodzinny kapitał opiekuńczy, dofinansowanie żłobkowe czy świadczenie Dobry Start – 300 plus.
Jeśli ktoś składał już wniosek o 500 plus w poprzednim okresie i otrzymywał świadczenie, może utworzyć nowy wniosek na podstawie poprzedniego. Dzięki temu większość danych uzupełni się automatycznie. W razie potrzeby rodzic może je zmienić przed wysłaniem wniosku. W aplikacji można również sprawdzić, czy świadczenie zostało już przyznane,
a także terminy zrealizowanych wypłat.

Sebastian Szczurek regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego

[POLECAMY KSIĄŻKĘ] Tragedia, prawda, historia - to wszystko znajdziesz w naszych propozycjach.

Jeden dzień z życia Abeda Salamy. Reportaż - Nathan Thrall Reportaż uhonorowany Nagrodą Pulitzera 2024 Jeden z najważniejszych światowych re...