piątek, 16 czerwca 2023

"Słoneczne klimaty" - wystawa malarstwa CSP im. J. Dudy Gracza w ROK-u

 Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie zaprasza na wystawę malarstwa pt. "Słoneczne klimaty".

Wernisaż odbędzie się 20 czerwca o godz. 17:00.

 Wystawa 30 artystów udostępniona będzie dla zwiedzających w Galerii ART FOTO Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie, ul. Ogińskiego 13a, w terminie: od 20 czerwca do 5 lipca 2023 r.

***


Częstochowskie Stowarzyszenie Plastyków im. Jerzego Dudy – Gracza rozpoczęło działalność w 1981 roku jako Częstochowskie Stowarzyszenie Plastyków Nieprofesjonalnych i było drugim w Polsce /po Warszawie/ zarejestrowanym stowarzyszeniem plastyków amatorów. W 2005 roku CSPN  dzięki staraniom ówczesnej prezes Ireny Binert uroczyście przyjęło nazwę Częstochowskie Stowarzyszenie Plastyków im. Jerzego Dudy – Gracza.

Od roku 2011 Prezesem Stowarzyszenia jest Ewa Maria Powroźnik. Grupa zrzesza osoby z pasją tworzenia. Są to ludzie różnych profesji – lekarze, ekonomiści, prawnicy, pedagodzy, inżynierowie, rzemieślnicy i technicy. Cechą wspólną członków jest miłość do sztuki i potrzeba tworzenia piękna.

W założeniach statutowych Stowarzyszenia jest integracja osób uzdolnionych artystycznie, podnoszenie poziomu ich twórczości poprzez organizację plenerów, warsztatów, udział w wykładach o sztuce jak i szeroka działalność wystawiennicza prac członków, a także podejmowanie studiów na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Humanistyczno – Przyrodniczego  im. Jana Długosza w Częstochowie.

Doroczne wystawy prac wszystkich członków stały się tradycją, organizowane są także wystawy tematyczne dla wszystkich chętnych oraz poplenerowe i  indywidualne prezentacje twórczości. Od lat Stowarzyszenie współpracuje z Regionalnym Ośrodkiem Kultury w Częstochowie, z Muzeum Częstochowskim, Ośrodkiem Promocji Kultury „Gaude Mater” i Gminnymi Ośrodkami Kultury w regionie.
Częstochowskie Stowarzyszenie Plastyków wpisuje się w działalność kulturalną i społeczną miasta.

Stowarzyszenie od wielu lat bierze udział w różnych akcjach społecznych dla mieszkańców Częstochowy i wspomaga liczne aukcje charytatywne organizowane przez inne stowarzyszenia i fundacje.

Stowarzyszenie za wieloletnią działalność twórczą otrzymało w 2011 roku  Honorową  Odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Odznaki otrzymało również wielu członków Stowarzyszenia.  Również w 2011 roku za 30- letnie osiągnięcia w organizacjach pozarządowych Stowarzyszenie otrzymało Nagrodę Prezydenta Miasta Częstochowy, a w 2016 roku Nagrodę Prezydenta Miasta Częstochowy w dziedzinie pomocy społecznej – przyznano Stowarzyszeniu tytuł „Mecenasa Pomocy Społecznej”.

W 2016 roku na 35–lecie działalności Stowarzyszenie otrzymało Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2021 r. Stowarzyszenie obchodziło 40-lecie istnienia. 

Włoskie perełki na początek wakacji - Almatur zaprasza na Capri i Lazurowe Wybrzeże

Rozpocznij wakacje po włosku! Tylko teraz w Biurze Podróży i Turystyki ALMATUR CZĘSTOCHOWA oferta MEGA LAST MINUTE!!!!! Czekają na Ciebie ...