piątek, 30 czerwca 2023

Jura ROK Festiwal w Konopiskach za nami

 W Konopiskach odbył się tegoroczny Jura ROK Festiwal

Gmina Konopiska była Gospodarzem 7. Jura ROK Festiwalu organizowanego przez Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie. Festiwal odbył się 24 czerwca na stadionie im. Ireny Szewińskiej w Konopiskach.

Do realizacji tegorocznej edycji na zasadzie partnerstwa przystąpiły następujące Gminy: Kamienica Polska, Kłobuck, Kłomnice, Konopiska, Mstów, Olsztyn, Poczesna i Przyrów.

Na festiwalowej scenie wystąpili: Zespół Ludowy "Cyganeczki" z Sygontki gm. Przyrów, Zespół Folklorystyczny "Turowianie" reprezentujący Gminę Olsztyn, Zespół Pieśni i Tańca "Ziemia Kłobucka", Zespół Folklorystyczny "Kamienica" z Gminy Kamienica Polska, Zespół Śpiewaczy "Mstowianki", Zespół Folklorystyczny "Wrzosowianie" z Poczesnej, Zespół Śpiewaczy "Kumosie"z Gminy Kłomnice. Gminę Konopiska reprezentowali Zespół Ludowy "Konopielki" i Zespół "KGW Wiosenne Kwiaty".

Po raz pierwszy na Jura ROK Festiwalu odbył się pokaz obrzędów sobótkowych.
 
Wydarzenie było okazją do podsumowania i wręczenia nagród laureatom Konkursu Legend, Baśni, Podań "Legend Jury" oraz dwóch konkursów plastycznych, dla dzieci „Jura oczami dziecka w odsłonach czterech pór roku” oraz Jurajskiego Konkursu Plastycznego dla młodzieży i dorosłych „Ilustracja do bajek, legend, podań".

Festiwal uświetniła "Muzyczna podróż od palanta do belcanta", czyli piosenki jak dawniej w wykonaniu Krzysztofa Dryndy przy akompaniamencie Michała Rorata i Sebastiana Janika. 

Były także produkty regionalne, rękodzieło, wystawy i warsztaty artystyczne, atrakcje dla dzieci, gastronomia.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: https://czest.info/JURA-ROK-FESTIWAL-24-06-2023

Źródło: ROK Częstochowa


[KINO] 31 maja do kin wchodzi „Jedno życie” z niezwykle przejmującą kreacją Anthony’ego Hopkinsa. WYGRAJ ZESTAW KOSMETYKÓW!

Skromny i niczym specjalnym niewyróżniający się urzędnik z Londynu dziś ponownie jest na ustach całego świata.  W minioną niedzielę, 19 maja...