wtorek, 13 grudnia 2022

ZAKOŃCZENIE ROKU BRONISŁAWA HUBERMANA W FILHARMONII CZĘSTOCHOWSKIEJ

 AGATA SZYMCZEWSKA 

ORAZ ŚWIATOWE PRAWYKONANIE 

MŁODZIEŃCZYCH DZIEŁ SPISAKA NA ZAKOŃCZENIE ROKU HUBERMANA|

Piątek 16.12.2022, godz. 19.00 Sala koncertowa


Wystąpią:

  • Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej
  • Agata Szymczewska – skrzypce
  • Adam Klocek – dyrygent
W programie:
  • Henryk Wieniawski – II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22
  • Michał Spisak – PRAWYKONANIE: Concertino na instrumenty dęte, perkusję, harfę, celestę i kontrabasy; Góralczyki (obrazek muzyczny na małą orkiestrę); Suita na orkiestrę

Rok 2022 to przypadające dwie okrągłe rocznice, 140. rocznica urodzin i 75. rocznica śmierci, patrona Filharmonii Częstochowskiej Bronisława Hubermana (1882-1947). Z tego względu został on ogłoszony przez naszą Filharmonię Rokiem Bronisława Hubermana, urodzonego w Częstochowie genialnego skrzypka żydowskiego pochodzenia, jednego z najwybitniejszych wirtuozów XX wieku - pedagoga, pisarza, działacza społecznego i politycznego, nieprzeciętnej indywidualności oraz erudyty i humanisty, założyciela i patrona Filharmonii Izraelskiej, pierwszego propagatora idei zjednoczonej Europy, który podczas II wojny światowej uratował od zagłady wielu europejskich muzyków. Mistrza, o którym pamięć Filharmonia Częstochowska nieustannie pielęgnuje i wiedzę o jego życiu propaguje.


Przed nami, 16 grudnia 2022, uroczysty Koncert na zakończenie Roku Bronisława Hubermana. Z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej wystąpi Agata Szymczewska, wybitna polska skrzypaczka, zwyciężczyni XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu w 2006 roku. Laureatka Paszportu Polityki, czterech Fryderyków oraz nagrody London Music Masters. Prymariuszka renomowanego kwartetu smyczkowego Karol Szymanowski Quartet. Nagrywa dla wytwórni płytowych: Deutsche Grammophon, Sony czy Decca. Aktualnie gra na skrzypcach Nicolo Gagliano z 1755 roku, instrumencie wypożyczonym dzięki uprzejmości Anne-Sophie Mutter. Agata Szymczewska zaprezentuje II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22 Wieniawskiego, ulubiony utwór Bronisława Hubermana, bardzo często przez niego wykonywany i zarejestrowany na płycie.

Drugą część piątkowego wydarzenia wypełnią, wykonywane po raz pierwszy, młodzieńcze kompozycje Michała Spisaka (1914-1965).
Urodzony w Dąbrowie Górniczej kompozytor był jednym z czołowych przedstawicieli kierunku neoklasycznego w muzyce polskiej. Jego kompozycje były wydawane w Polsce, we Francji, Wielkiej Brytanii i Austrii. W ostatnich latach rośnie zainteresowanie jego twórczością. Podczas Koncertu na zakończenie Roku Bronisława Hubermana Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Maestro Adama Klocka dokona światowych prawykonań zapomnianych utworów, z wczesnego okresu twórczości Michała Spisaka. Te muzyczne juwenilia - Concertino na instrumenty dęte, perkusję, harfę, celestę i kontrabasy; Góralczyki (obrazek muzyczny na małą orkiestrę); Suita na orkiestrę - powstały w latach 30. XX wieku, w czasach jego studiów w Katowicach i na początku pobytu w Paryżu, z którym związał swoje twórcze i osobiste życie Michał Spisak. Prawykonanie jest możliwe dzięki współpracy z Wydawnictwem EUTERPE.


Więcej szczegółów oraz sprzedaż i rezerwacja biletów online na www.filharmonia.com.pl
Impresariat Filharmonii tel. 34 324 18 54

Wystawa malarstwa Dariusza Macieja Młynarczyka

Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie zaprasza na wystawę malarstwa Dariusza Macieja Młynarczyka.  Wernisaż odbędzie się w Galerii ART ...