piątek, 19 stycznia 2024

[POLECAMY KSIĄŻKĘ] Wśród książek, które dziś polecamy każdy znajdzie coś dla siebie. Sprawdź nasze propozycje.

KOCHAJĄC WROGA - Gosia Nealon
TAJEMNICE ŁĄCZNICZKI

Jak odkryć prawdę, gdy na jaw wychodzą kolejne sekrety?

Ukochany!
Piszę, choć nie odpowiadasz. Tak bardzo pragnę wyjaśnić Ci, dlaczego zniknęłam! Obiecałeś, że po wojnie mnie odnajdziesz. Dlaczego milczysz? Czekam – nie tylko ja…
Twoja Wanda


Warszawa 1944. 
Bracia bliźniacy.
Amerykański szpieg Finn i SS-man Stefan. 
Dobry i zły. 
Obaj stają na drodze łączniczki Wandy.
 Jeden zabija jej ojca, drugi ratuje jej życie.
  • Wanda zakochuje się – ale w którym z braci?
Zanim zdąży odpowiedzieć sobie na to pytanie, Warszawa staje w ogniu walki. Gorący romans zostaje brutalnie przerwany. 
  • Czy odnajdą się w powojennej zawierusze? 
  • I najważniejsze: czy wzajemnie sobie wybaczą?
Gosia Nealon urodziła się i dorastała w Polsce, mieszka w Nowym Jorku, gdzie robi karierę pisarki. Jest autorką bestsellerowego cyklu The Secret Resistance. Prywatnie jest mamą trzech synów.

***
PILOCI - Adam Podlewski

Najnowsza powieść autora Marymonckich młynów, Dnia sznura i Zakonu Świętego Brutusa

Piloci to opowieść o honorze polskiego lotnika, miłości do latania i prawdziwej przyjaźni w podzielonym kraju. A także o brutalnym świecie rywalizacji konstruktorów i pilotów gorącej końcówki lat trzydziestych.

W roku 1936 nie odbyły się zawody lotnicze Challenge, ale mogłyby się odbyć. 
Wyobraźmy sobie, że polski aeroklub zwołuje ten turniej, a w jego szranki staje załoga złożona z genialnego pilota, Ignacego Karskiego i ekscentrycznego konstruktora, Daniela Arnolda. 
Lotnicy chcą zdobyć laury Żwirki i Wigury, Bajana i Pokrzywki... ale przedtem muszą pokonać 10 000 kilometrów pod niebem Europy oraz niezmierzoną przepaść, która podzieliła polskie społeczeństwo po zamachu majowym.

***
BEREZA Wojciech Lada

Kiedy władza zastępuje sąd, nikt nie może czuć się bezpieczny....

Nikt nie był bezpieczny. 

O dowolnej porze dnia i nocy, każdy obywatel Polski mógł zostać aresztowany i bez podania powodu pozbawiony wolności na trzy miesiące – choć w praktyce okres ten mógł być wydłużany w nieskończoność. 
W połowie 1934 roku powstał obóz w Berezie Kartuskiej, do którego władze kierowały według własnego uznania, bez śledztwa i wyroku, osoby uznane za potencjalne zagrożenie dla systemu.
 Za murami nie obowiązywało żadne prawo. 
Więźniowie byli torturowani fizycznie i psychicznie, zdarzały się wypadki zakopywania żywcem w odchodach, a także śmierci w wyniku pobicia pałkami. Ekstremalne ćwiczenia i wykonywane prace doprowadzały czasem do samobójstw, a już niemal zawsze do trwałej utraty zdrowia nawet najmłodszych i najsilniejszych. Samobójstwa popełniali zresztą również niektórzy policjanci, nie wytrzymujący stężenia panującej tu brutalności.
„ - Bereza bezsprzecznie była mordownią” – przyznał ówczesny Komendant Główny Policji Państwowej, gen. Kordian Zamorski. Obóz działał przez pięć lat i z każdym rokiem reżim tylko się zaostrzał, na co największy wpływ miał nadzorujący jego funkcjonowanie Wacław Kostek-Biernacki.
„ - W Polsce matki straszą mną dzieci” – mówił bez choćby cienia wstydu.
 „ - Chorobliwy sadysta” – ocenił go krótko Stanisław Cat-Mackiewicz, który odczuł to na własnej skórze. Podobnie jak około trzech tysięcy innych Polaków, Żydów, Ukraińców, Białorusinów i Niemców, którzy przewinęli się przez Berezę. 
*
Wojciech Lada - dziennikarz, historyk, autor setek artykułów historycznych, oraz takich książek jak m.in.: „Polscy terroryści”, „Bandyci z Armii Krajowej”, „Pożytki z katorgi”, czy „Mali tułacze”. „Książki Lady zawsze wypełniały białe plamy w polskiej historii. Białe, choć często bardzo mroczne” – odnotowano w jednej z recenzji. Nie inaczej jest w przypadku „Berezy”, opisującej najmroczniejszy epizod polskiej historii dwudziestolecia i jeden z najbardziej krępujących w całych dziejach Polski.


LATO 2024 tuż, tuż! Sprawdź pomysły na udany urlop w Biurze Podróży Gandalf Częstochowa

Biuro Podróży Gandalf z Częstochowy  zaprasza:  https://gandalf.pl Tu znajdziesz oferty, którym nie będziesz się mógł oprzeć. Gandalf to ...