poniedziałek, 15 stycznia 2024

Jak będzie wyglądał plac Biegańskiego?

Na to pytanie odpowiada wizualizacja koncepcji zmian, która dzisiaj została zaprezentowana w Urzędzie Miasta przez przedstawicieli Grupy Verso. Opracowanie programu funkcjonalno-przestrzennego oraz kierunków rewitalizacji dla nowej inwestycji to punkt wyjścia do starania się o środki unijne.

-
Plac Biegańskiego pełni kluczową rolę jako serce i dumna wizytówka miasta, dlatego trzeba zaakcentować jego reprezentacyjny charakter. Powinien być też uniwersalny, bo to miejsce i dla poważnych wydarzeń, np. o charakterze patriotycznym, i dla rozrywki, czyli koncertów małych i dużych, a także dla wydarzeń kulturalnych i handlowych, jak targi, wystawy i jarmarki. Chcemy, żeby częstochowianie chętnie się tu spotykali, ale także by z dumą pokazywali to miejsce swoim znajomym z innych miast. Aby przyciągnąć mieszkańców w różnym wieku, proponujemy dużą altanę, ławki, całoroczną kawiarnię i zielone strefy relaksu, w tym fontanny uwielbiane przez dzieci. Gastronomia w tym przypadku jest nieodzowna, tak jak zacienione miejsca odpoczynku. Będzie więcej drzew i roślinności
- komentował prezentację prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

Zespół urbanistyczny Ratusza jest obecnie niepełny ze względu na brakujący budynek po jego wschodniej stronie. Nowa koncepcja zakłada odbudowę Odwachu bis w historycznej lokalizacji, gabarytach i formie. Nowy budynek miałby zostać wykorzystany z myślą o punktach gastronomicznych, stanowiących zachętę do dłuższego spędzania czasu na placu.

W czasie spotkania szczegóły rozwiązań tłumaczyli Jakub Cieślik i Kamil Cierpioł, którzy w swoich pracach projektowych odnieśli się w głównej mierze do zebranych sugestii i opinii mieszkańców, ale sporo uwag zostało zgłoszonych przez Obywatelskie Stowarzyszenie Przyjaciół Częstochowy, Centrum Usług Komunalnych, Stowarzyszenie Demokratyczna RP, Miejski Zarząd Dróg czy Miejską Pracownię Urbanistyczno-Planistyczną. Spostrzeżenia i propozycje zmian czy modyfikacji, jakie można wprowadzić na placu, stały się wytycznymi, na których Grupa Verso oparła swoje opracowanie.


Źródło:UM

LATO 2024 tuż, tuż! Sprawdź pomysły na udany urlop w Biurze Podróży Gandalf Częstochowa

Biuro Podróży Gandalf z Częstochowy  zaprasza:  https://gandalf.pl Tu znajdziesz oferty, którym nie będziesz się mógł oprzeć. Gandalf to ...