poniedziałek, 8 stycznia 2024

Seniorzy na tropie skarbów Kłobucka

Barwne opowieści babci, wspomnienia z młodości i długie spacery z dziadkiem, przywodzą na myśl lata dzieciństwa. A co, gdyby połączyć pamięć o dawnych czasach i gawędziarski talent kilkorga seniorów? Tak stało się w Kłobucku, gdzie powstał niezwykły spacer – gra terenowa.


Kłobuck, jako jedna z 7 miejscowości w Polsce, została objęta projektem „Seniorzy – odkrywcy lokalnych skarbów”. Inicjatywa Fundacji Mapa Pasji nie tylko aktywizuje osoby w wieku 60+, doceniając ich wiedzę i angażując w rozwój społeczności, ale także podkreśla walory przyrodnicze, kulturowe i historyczne szerzej nieznanych miejsc. Do projektu przystąpili seniorzy zgromadzeni Akademii Trzeciego Wieku w Kłobucku, którzy z niespożytą energią włączyli się w działania na rzecz swojego miasta, tworząc wyjątkową trasę spacerów i wycieczek rowerowych.

Quest, czyli bezpłatna i zawsze dostępna gra terenowa, to świetny sposób na chwile z najbliższymi, zwiedzanie Polski czy poznawanie na nowo swojej małej ojczyzny. Trasa stworzona podczas warsztatów questowych przez naszych seniorów nosi nazwę „Kłobuckie historie” i przypomina o zasłużonych mieszkańcach miasta.

Klasztor do dziś stoi przy kościoła murach,
gdzie z czasów Długosza jest architektura.
Nim do kruchty wejdziesz, znajdziesz św. Katarzynę.
Zobacz – za ramiona chwyciła dziewczynę
pierwsza augustianka w Rzeczypospolitej.
„Jeden duch i jedno _ _ _ _ _ ” to słowa wyryte.


Biegnie napisana z pomocą seniorów opowieść.

By wybrać się na wędrówkę po Kłobucku, wystarczy ulotka pobrana ze strony www.questy.org.pl lub darmowa aplikacja „Questy – Wyprawy Odkrywców”. Czytając wierszowane opisy miejsc, rozwiązując ukryte w terenie zagadki i kierując się wskazówkami, gracz odkrywa lokalne skarby. Na końcu trasy czeka ten najważniejszy – unikatowa pieczęć.

Trasa „Kłobuckie historie” dołącza do 870 innych w całym kraju, a dzieje miasteczka będzie mogło poznać 30 tysięcy osób, które już zafascynowały się podróżami śladem questów. Spróbujcie i wy. Wytyczony przez seniorów z Kłobucka szlak jest idealnym pomysłem na międzypokoleniową, rodzinną wycieczkę.

Projekt „Seniorzy – odkrywcy lokalnych skarbów” współfinansowany jest ze środków rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025, edycja 2023.

Tekst: P. Chojnacka
Fot.: K. Florys  

Są gibcy, są silni, są w olimpijskiej formie! Polska Noc Kabaretowa 2024 w Częstochowie przed nami!

Polska Noc Kabaretowa 2024 25.10.2024, godz. 20.00 Hala Sportowa Częstochowa Są gibcy, są silni, są w olimpijskiej formie! Przybywamy do Was...