piątek, 29 września 2023

14. FESTIWAL WIOLINISTYCZNY IM. BRONISŁAWA HUBERMANA


"Szanowni Państwo, po pandemicznych perturbacjach powracamy z pełną odsłoną międzynarodowego Festiwalu Wiolinistycznego im. Bronisława Hubermana. Podczas pięciu koncertów zaprezentujemy Państwu różnorodne skrzypcowe i wiolonczelowe emploi, od klasyki poprzez muzykę etniczną aż do jazzu.

Gościć będziemy niezwykłych wykonawców i instrumenty. Podczas inauguracji wystąpi wybitna skrzypaczka Elly Suh, która na skrzypcach Guarneri del Gesù wykona Koncert skrzypcowy Benjamina Brittena. Utwór ten, jak i Mała Suita Witolda Lutosławskiego, to muzyczne wspomnienie dwóch muzycznych geniuszy, równolatków, urodzonych 110 lat temu. Koncertowi towarzyszyć będzie niezwykła wystawa bezcennych instrumentów Antonio Stradivariego i Giuseppe Guarneri del Gesù, a o tajemnicach włoskich lutników XVIII wieku opowie jeden z największych ekspertów światowego lutnictwa —Florian Leonhard z Londynu.

Kolejny koncert to recital wybitnego młodego wiolonczelisty Antoniego Wrony. Jako laureat I nagrody Konkursu wiolonczelowego im. Dezyderiusza Danczowskiego oraz wielu innych konkursów jawi się on jako nowa, młoda gwiazda polskiej wiolonczelistyki.

Niezwykły duet jazzowy — Mateusz Smoczyński i Stephan Braun, to nazwiska, których przed-stawiać nie trzeba, są bowiem obecni w czołówce europejskiego jazzu od wielu lat. Cieszymy się bardzo na kolejny koncert z zespołem Vołosi, niezwykle energetycznym i kreatywnym zespołem czerpiącym z muzyki etnicznej i folkowej, prezentującym najwyższy kunszt instrumentalny. Ich ostatni występ w słynnej Concertgebouw w Amsterdamie spotkał się z owacyjnym przyjęciem tamtejszej publiczności, a to jedna z najznakomitszych sal koncertowych w Europie.

Na koniec koncert, w którym pamiętamy o geniuszu romantyzmu —Robercie Schumannie. Wybitny polski wiolonczelista, koncertujący na całym świecie, Tomasz Strahl, wykona Koncert a-moll, jeden z najpiękniejszych romantycznych koncertów wiolonczelowych, a Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej dopełni go IV Symfonią d-moll.

Zapraszamy Państwa serdecznie na nasze częstochowskie święto wiolinistyki. Mamy nadzieję, że tegoroczne propozycje przypadną Państwu do gustu."  - Adam Klocek, Dyrektor Festiwalu i Filharmonii Częstochowskiej

Szczegółowy Program Festiwalu od dziś:

https://czest.info/14-FESTIWAL-WIOLINISTYCZNY-BRONISŁAWA-HUBERMANA-Filharmonia-Czestochowska-29-09-6-10-2023

 Więcej szczegółów oraz sprzedaż i rezerwacja biletów online na www.filharmonia.com.pl

[KINO] 31 maja do kin wchodzi „Jedno życie” z niezwykle przejmującą kreacją Anthony’ego Hopkinsa. WYGRAJ ZESTAW KOSMETYKÓW!

Skromny i niczym specjalnym niewyróżniający się urzędnik z Londynu dziś ponownie jest na ustach całego świata.  W minioną niedzielę, 19 maja...