środa, 6 września 2023

Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie zaprasza zespoły folklorystyczne do udziału w Etnostradzie

Zgłoszenia do 15 września - finał 7 października 2023 r.


„Etnostrada” to impreza cykliczna, święto regionalnego folkloru. Dziewiąte już spotkanie, zostanie zorganizowane przez Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie. Współorganizatorem wydarzenia jest Klub Politechnik „Akademickie Centrum Kultury” w Częstochowie.

Przegląd jest jednocześnie prezentacją i upowszechnianiem bogactwa form folklorystycznych funkcjonujących w regionie. To również ochrona i promocja gwary oraz języka regionalnego, a także wymiana doświadczeń kulturowych i wzajemna edukacja. Etnostrada to również promocja kultury ludowej i tradycyjnej regionu w mieście. W przeglądzie o charakterze konkursu, mogą brać udział zespoły folklorystyczne, śpiewacze, obrzędowe, taneczne, muzyczne, którym bliska jest spuścizna przodków i kultura ludowa regionu/miejscowości, w której żyją. Każdy z zespołów przygotowuje występ na podany przez Organizatora temat. Tegoroczna „Etnostrada” odbędzie się pod hasłem przewodnim Kobieta (od dzieweczki do mateczki).

Czas trwania prezentacji to: max. 15 minut – występów tanecznych i śpiewaczych oraz obrzędowych. Prezentacje muszą być zakorzenione w kulturze tradycyjnej, powinny czerpać z lokalnego folkloru, przekazów ustnych. Oceną zajmuje się profesjonalne Jury, złożone ze specjalistów w dziedzinie muzyki, tańca i kultury ludowej.
Na zakończenie wystąpią gwiazdy wieczoru. 
Miłośników folkloru serdecznie zapraszamy 7 października 2023 r. do Klubu Politechnik „Akademickiego Centrum Kultury” w Częstochowie - wstęp wolny.

Nowe trendy w budownictwie dotarły do Częstochowy!

Osiedle Neonowe   realizowane przez firmę Pekabex Development  nie bez powodu uważane jest za najnowocześniejsze osiedle w Częstochowie.  Po...