wtorek, 5 września 2023

11.Triennale Sztuki Sacrum Ja i Ty

W sobotę, 16 września w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie otwarta zostanie wystawa problemowa, odbywająca się w ramach kolejnej edycji znanego wydarzenia MGS (od 1991 roku) – Triennale Sztuki Sacrum. 11 edycja Triennale nosi tytuł zainspirowany filozofią dialogu Martina Bubera – „Ja i Ty / Ja – Ono”.

Otwarcie wystawy – 16/09/2023
godz. 15.00 – sala kina OKF Iluzja, projekcja filmu „Jak tańczy mój czas”
godz. 17.00 – sale wystawowe MGS, wernisaż

Ekspozycja: 16 września – 17 grudnia 2023


**

16 września 2023 w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie rozpocznie się prezentacja wystawy 11. Triennale Sztuki Sacrum „Ja i Ty / Ja – Ono”. Akcentem poprzedzającym wernisaż będzie projekcja filmu w reżyserii Józefa Romasza pt. „Jak tańczy mój czas”, 2022 w sali kina OKF Iluzja. Film opowiada o łyżwiarzach tańczących na lodzie, o pasji tańca, o poznawaniu siebie i świata przez ciało. Lodowisko staje się swoistą sceną, na której przenikają się różne emocje, budują i kończą relacje.
Po seansie, w salach wystawowych MGS nastąpi oficjalne otwarcie wraz z oprowadzaniem kuratorskim.O wystawie:

Temat 11. Triennale Sztuki Sacrum „Ja i Ty / Ja – Ono” podejmuje temat szeroko rozumianych RELACJI. Inspiracją była filozofia dialogu Martina Bubera i to z niej wywodzą się dwa podstawowe wątki wystawy: Ja i Ty jako relacje podmiotowe, dialogiczne oraz Ja – Ono jako zależności uprzedmiatawiające; monologiczne. W wykładni Bubera relacje powstają w trzech, fundamentalnych sferach doświadczeń człowieka: życia z przyrodą, życia z ludźmi, życia z Nadzwyczajnym. Same zaś relacje ustanawiają w każdej z tych sfer pewien stan wspólnoty lub stan bycia obok.
Przygotowując tę wielowątkową ekspozycję kuratorki, wspierane przez Radę Programową Triennale, dokonały wyboru dzieł zarówno klasyków polskiej sztuki współczesnej, jak i artystów najmłodszego pokolenia. Warto odnotować także udział młodych artystek ukraińskich. Będące prawem , ale i odpowiedzialnością kuratorek zestawienia dzieł tworzą liczne tropy i wątki do odczytania, a przede wszystkim pole do refleksji dla odbiorców, w tym m.in. nurt ekologiczny, nurt empatii oraz wyobcowania, nurt mistycyzmu, nieskończoności, wieczności.

Artyści:

Zuzanna Bartoszek, Stan Barański, Marcin Berdyszak, Kiejstut Bereźnicki, Maciej Bieniasz, Karolina Breguła, Krystyna Brzechwa, Tatiana Czekalska, Andrzej Desperak, Piotr Desperak, Kinga Flasza, Jacek Gaj, Leszek Golec, Anna Grzymała, Zuzanna Janin, Emilia Jechna, Stanisław Zbigniew Kamieński, Janusz Knorowski, Mirosław Koprowski, Mariusz Kruk, Katarzyna Kukuła, Tomasz Kulka, Yana Makukh, Krzysztof Kamil Malewicz, Tomasz Man, Olena Matoshniuk, Tomasz Michałowski, Lilya Nebera, Katarzyna Olma, Paulina Ortenburger, Darek Pala, Cyryl Polaczek, Józej Romasz, Patryk Różycki, Justyna Rybak, Zbigniew Rybczyński, Mirosław Sikorski, Łukasz Skąpski, Leszek Sobocki, Jerzy Filip Sztuka, Andrzej Tobis, Jacek Waltoś, Zdzisław Wiatr, Julianna Wińczyk, Julia Woronowicz, Joanna Woś


Triennale Sztuki Sacrum jest jednym z ważniejszych wydarzeń wystawienniczych Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie, wspartym wieloletnią już historią i tradycją. W ramach Triennale, organizowanego od 1991 roku, zaprezentowanych było kilkadziesiąt wystaw, z udziałem wielu pokoleń artystów, wystaw podejmujących ważne tematy i udokumentowanych katalogami i innymi publikacjami. Triennale ewoluowało, zmieniało swój charakter, a jego przekaz z każda edycją wykraczał poza tradycyjne pojmowanie sztuki określanej jako sakralna. Dziś możemy mówić o wystawach problemowych odnoszących się do doświadczeń człowieka współczesnego.

Dzieła pozyskane na wystawę 11. TSS pochodzą od Autorów oraz z kolekcji Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Galerii Propaganda, Fundacji Sztuki Polskiej ING, Kolekcji mBanku m jak malarstwo.
Wystawie towarzyszy katalog, a jej rozwinięciem i integralną częścią jest przegląd filmów odpowiadających wątkom wystawy (kino OKF Iluzja, seanse z prelekcją w środy, w terminie trwania wystawy).


[KINO] 31 maja do kin wchodzi „Jedno życie” z niezwykle przejmującą kreacją Anthony’ego Hopkinsa. WYGRAJ ZESTAW KOSMETYKÓW!

Skromny i niczym specjalnym niewyróżniający się urzędnik z Londynu dziś ponownie jest na ustach całego świata.  W minioną niedzielę, 19 maja...