środa, 13 września 2023

Częstochowa: Fundusze w rytmie reggae

Już w najbliższą niedzielę w Parku Lisiniec odbędzie się piknik rodzinny "Fundusze Europejskie – Nowa Energia". Gwiazdą Kamil Bednarek.

17 września pomiędzy godz. 15 a 21 będzie można wspólnie świętować nowe rozdanie funduszy unijnych. Pikniki odwiedzą wszystkie subregiony województwa śląskiego. Na początek subregion północny i koncert Kamila Bednarka w Częstochowie. Tuż przed nim wystąpi lokalny kolektyw hiphopowy – grupa Hurragun.

Atrakcje przygotowali beneficjenci funduszy europejskich:

Planetarium Śląskie
– warsztaty astronomiczne dla dzieci z konkursami: tworzenie rakiet pneumatycznych, tworzenie lunet do obserwacji słońca.

Bajka Pana Kleksa – warsztaty kreatywne, animacje i zabawy ruchowe:
- Lampiony Skarbnika – poznaj historię ducha kopalni i stwórz własny lampion, którego światło, tak jak światło z lampy skarbnika, ochroni Cię przed niepowodzeniem;
- Tajemnice Węgla – poznaj historię węgla i stwórz zawieszki oraz bransoletki z wykorzystaniem kolorowych koralików oraz pochodnych tego minerału;
- animacje ruchowe z wykorzystaniem plansz Dobble XXL, kręgli oraz rzuty do celu.

Związek Gmin i Powiatów Subregionu Północnego
- strefa kolorowanek,
- strefa malowania twarzy,
- konkurs ekologiczny z drobnymi upominkami,
- wielkoformatowa gra edukacyjna - EKOMANIA Czyste Powietrze,
- plenerowe kółko i krzyżyk.

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego
- zadania i łamigłówki przyrodnicze m.in. rozpoznawanie gatunków roślin i zwierząt, tropów zwierząt itp.

Fundacja Dzieci Wuja Toma – dowiedz się, jak możesz pomóc innym, jak działa animaloterapia i jak możesz zostać wolontariuszem.

Stowarzyszenie Impuls:
- Jenga z nagrodami,
- warsztaty "Erasmus+ i Europejski Korpus Solidarności jako szansa na zdobycie nowych doświadczeń oraz kwalifikacji",
- kącik gier planszowych o tematyce europejskiej (Euroszanse, Time to Move, EU on the Board),
- indywidualne spotkania z konsultantami Eurodesk Polska na temat Funduszy Europejskich, projektów międzynarodowych i krajowych.

Fundacja Przylądek Kreatywności
- warsztat z majsterkowania i modelowania.

Fundacja na zdrowie
- warsztaty z wykładami na temat zdrowego odżywiania i dobrych nawyków żywieniowych.

W Strefie atrakcji będzie można skorzystać z symulatora lotów VR, symulatora samochodowego, ze stółów do gier, z wielkoformatowych kolorowanek 3D. Zaplanowano również rękodzieło - malowanie toreb, tworzenie woreczków zapachowych. W dziale technologicznym uczestników czeka kodowanie i programowanie robotów z klocków Lego oraz warsztaty z projektowania długopisami 3D. Będzie też sadzenie w Eko-strefie połączone z warsztatami z segregacji śmieci. W Strefie zdrowia, poza badaniami, do wygrania: ciśnieniomierze, pulsoksymetry, apteczki i termometry elektryczne. Z kolei Strefa dostępności zaprosi m.in. do symulacji wcieleniowych, a w Strefie informacji o Funduszach Europejskich będzie można porozmawiać z ekspertami z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach, Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości w Chorzowie, Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich, Referatu Europejskiej Współpracy Terytorialnej, Europe Direct Śląskie.
Nie zabraknie gastronomii i foodtrucków.


Źródło: UM

[KINO] 31 maja do kin wchodzi „Jedno życie” z niezwykle przejmującą kreacją Anthony’ego Hopkinsa. WYGRAJ ZESTAW KOSMETYKÓW!

Skromny i niczym specjalnym niewyróżniający się urzędnik z Londynu dziś ponownie jest na ustach całego świata.  W minioną niedzielę, 19 maja...