czwartek, 3 listopada 2022

Psy i koty ze schroniska czekają na nowy dom. Prezydent Częstochowy zachęca do adopcji

Prezydent Częstochowy po raz kolejny odwiedził Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt, gdzie trwa modernizacja znajdujących się tam dwóch budynków. Przy tej okazji zachęca mieszkanki i mieszkańców do adopcji czworonogów.


Kochający opiekun, własny dom – tego te czworonogi potrzebują najbardziej. Nawet mimo tego, że ostatnie lata to ciągła poprawa warunków w placówce – dzięki budżetowi obywatelskiemu, staraniom samorządu, ale i oddolnym, obywatelskim inicjatywom.

W schronisku przy ul. Gilowej przebywa teraz około 150 psów i 90 kotów. - Wszystkie te zwierzaki czekają na swoje przyszłe domy. Dlatego zachęcam mieszkanki i mieszkańców naszego miasta, aby chcieli zajrzeć do Schroniska, a być może znajdą tutaj przyjaciela – namawia prezydent Krzysztof Matyjaszczyk, który po raz kolejny przyjechał na Gilową, aby zobaczyć, jak teraz mieszka się tam czworonożnym pensjonariuszom. Choć pamiętajmy: każde schronisko, nawet najlepiej urządzone i prowadzone, powinno być zaledwie krótkim przystankiem w kocim lub psim życiu. A często okazuje się miejscem pobytu, który ciągnie się zdecydowanie zbyt długo…

Dlatego ciągle ma sens cierpliwe przypominanie hasła ,,Nie kupuj, adoptuj!”. To wezwanie dociera do uszu wszystkich rozważających zaopiekowanie się zwierzakiem głównie dzięki wolontariuszkom i wolontariuszom ze stowarzyszeń i fundacji działających na rzecz czworonogów. Najbliższe schronisko jest oczywistym adresem, pod który należy się udać w poszukiwaniu bratniej kociej lub psiej duszy. Nie ,,ekskluzywna” hodowla. Nie ktoś, kto sprzeda nam zwierzaka z ,,rodowodami”, przyszłego ,,championa” czy ,,dobrą inwestycję”, ale schronisko właśnie. Koty i psy zabrane do domu z boksu kochają najbardziej, są najbardziej wdzięczne, przywiązują się najmocniej. Jeśli ktoś ma co do tego wątpliwości, w sieci czekają niezliczone opowieści na ten temat. Z pierwszej ręki – czyli od tych, którzy kocią czy psią przyjaźń znaleźli właśnie w schronisku.

Drzwi placówki przy ul. Gilowej są więc szeroko otwarte dla każdego, kto myśli o zaopiekowaniu się zwierzęciem na stałe. W wyborze pomogą doświadczone inspektorki i inspektorzy częstochowskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami (TOZ) (podmiotu prowadzącego schronisko na zlecenie miasta). Mogą służyć radą w znalezieniu kota lub psa najlepiej pasującego do naszej sytuacji zawodowej, rodzinnej, mieszkaniowej… Choć czasami wystarczy zajrzeć mu w oczy i jakakolwiek konsultacja staje się zbędna…

Wszystkie podopieczne i podopieczni Schroniska mają zapewnioną niezbędną opiekę weterynaryjną, rutynowe badania krwi, szczepienia. Są odrobaczone, a dorosłe – także kastrowane/sterylizowane. Dla nowych opiekunek i opiekunów jest też udogodnienie w postaci dostępu do bezpłatnej opieki weterynaryjnej w Schronisku przez miesiąc od adopcji. Aby zobaczyć, czy pies, którego już mamy, polubi się z tym ze schroniska, można skorzystać z możliwości wspólnych ,,spacerów zapoznawczych”.

Z wizytówkami zwierzaków można zapoznać się na stronie schroniska:
 
Przy każdym profilu jest ankieta przedadopcyjna. 
Szczegółowe procedury opisane są także na stronie placówki.

Podopiecznych Schroniska można wesprzeć także poprzez przekazywanie dobrej jakości karmy suchej i mokrej dla psów i kotów, karm weterynaryjnych (specjalnych), koców, ręczników, legowisk dla kotów, zabawek.

Niezależnie od tego, czy chętnych do zaadoptowania kota czy psa jest więcej czy mniej, miasto sukcesywnie inwestuje w poprawę warunków bytowania zwierząt przy Gilowej. W zeszłym roku wykonano obszerne zadanie BO ,,Częstochowianie bezdomnym zwierzętom ze Schroniska” – zakupiono m.in. 40 ocieplanych bud, inkubator, urządzenie do fizykoterapii, maty grzewcze, transportery, akcesoria. Dwa miejskie autobusy z grafiką zachęcającą do adopcji już niemal od roku jeżdżą po naszych ulicach. Obecnie w Schronisku trwa modernizacja dwóch budynków obejmująca m.in. remont posadzek w boksach, montaż ogrzewania i poprawę izolacji przeciwwodnej. Oddział TOZ w Częstochowie z własnych środków kupił nowoczesny kontener socjalno-gospodarczy na potrzeby placówki. Pełni on już rolę pawilonu do pielęgnacji zwierząt, a wkrótce także – pomieszczenia dla wolontariuszy. Podłączono tam już profesjonalne urządzenia do pielęgnacji zwierząt – wannę groomerską, stół trymerski, suszarkę. Sprzęt zakupiono dzięki zadaniu budżetu obywatelskiego.

Źródło: UM Częstochowy

[KINO] 31 maja do kin wchodzi „Jedno życie” z niezwykle przejmującą kreacją Anthony’ego Hopkinsa. WYGRAJ ZESTAW KOSMETYKÓW!

Skromny i niczym specjalnym niewyróżniający się urzędnik z Londynu dziś ponownie jest na ustach całego świata.  W minioną niedzielę, 19 maja...