środa, 23 listopada 2022

Przyziemni w napięciu- wystawa Jerzego Jotki Kędziory w Miejskiej Galerii Sztuki

29 listopada 2022 o godz. 18.00 otwarta zostanie wystawa Jerzego Jotki Kędziory „Przyziemieni w napięciu”. Wystawa zamyka obchody jubileuszowe Artysty.
Serdecznie zapraszamy.

Wernisaż - 29/11/2022, godz.18.00
Ekspozycja:  30/11/2022 – 29/01/2023
Program otwarcia:
  • godz.18.00 – sala Gobelinowa/ wernisaż wraz z występem wibrafonisty Irka Głyka
  • godz.19.30 – sala kina OKF Iluzja / slajdshow

Jerzy Kędziora, znany w kraju i za granicą rzeźbiarz, laureat wielu nagród, autor rozlicznych realizacji prezentowanych w Polsce i na świecie. Tworzy przede wszystkim rzeźbiarskie cykle, np.: „Legendarni woje”, „Budowanie gniazda”, „Między niebem a ziemią”, „Poczet polskich postaci legendarnych i prehistorycznych”. Najbardziej znanym i rozpoznawalnym cyklem pozostają Rzeźby balansujące – postaci o nadnaturalnej wielkości, zawieszone w niewyobrażalnych pozycjach na linach. Ważą kilkadziesiąt kilogramów, a sprawiają wrażenie unoszących się w powietrzu wbrew prawom fizyki.

W 2022 roku artysta obchodzi swoje jubileusze. Jak sam wymienia: 75 lat od urodzin i 50 lat od uzyskania dyplomu artysty rzeźbiarza. Kumulacja tych okoliczności poskutkowała różnymi formami obchodów odbywających się pod tytułem 85 między jubileuszowych dób w balansie, w tym – na zakończenie – wystawy przygotowanej przez MGS.

Przyziemieni w napięciu to prezentacja kilkunastu rzeźb z cyklu Sportowcy. Założeniem kuratorskim jest ujawnienie, choć nie całkiem wprost, procesu powstawania rzeźb – od projektu do efektu. Celowi temu posłużyć ma nieco teatralna scenografia, użycie świateł / cieni oraz zachęta dla widzów do interakcji. Wbrew powszechnym obyczajom – rzeźby mogą być dotykane, poruszane. Odkryją w ten sposób część swoich tajemnic.
Kuratorem wystawy jest Anna Paleczek-Szumlas.
Patronem głównym wystawy jest JAWO

Etyka w środowisku szkolnym i w środowisku ucznia. Jakie studia należy ukończyć aby prowadzić przedmiot etyki w szkole?

  Kształtowanie przyszłości edukacji: Rola etyki w szkole i jej nauczanie W obecnych czasach, kiedy świat edukacji przeżywa dynamiczne zmian...